Stisknutím "Enter" přejdete na obsah

Hasiči se vysvlékli u koní a nafotili charitativní kalendář. Peníze zamíří k synovi jejich kolegy

Za novým charitativním kalendářem fotografky Elišky Váchalové, nakladatelství Arcaro a časopisu Koně&Lidé stojí – jak to bývá – krásná náhoda. „Fotila jsem na Šumavě koně v soukromém chovu. Majitelka Dominika je dobrovolná hasička a její přítel profesionál. Spojení koní a hasičů mi přišlo jako zajímavý nápad, a když jsem se dozvěděla o příběhu Sašíka, syna jednoho ze členů hasičského sboru, bylo mi jasné, že se pustím do dalšího charitativního projektu,“ říká Eliška.

U pětiletého Sašíka se v prvním roce jeho života projevily epileptické záchvaty. Kromě nich trpí chlapec svalovou hypotonií a opožděním psychomotorického vývoje. Kvůli geneticky daným zdravotním problémům nedokáže sám chodit ani mluvit a potřebuje neustálý dozor a péči. Té se mu dostává od milující rodiny včetně sestřičky Terezky, a také od lékařů z oboru neurologie, psychologie i genetiky.

I přes zdravotní komplikace je Sašík veselý a usměvavý kluk a jeho rodina se raduje z každého dne, který přinese nějakou změnu k lepšímu. Všechna nepatrná zlepšení, kterých dosahuje i díky finančně nákladné rehabilitaci, jsou důvodem k radosti. Díky rehabilitacím je schopen stát i sedět, s chodítkem ujde několik kroků.

Focení se podařilo domluvit velmi rychle. Na louce v srdci malebného Pošumaví se potkali fotografka, koně z Dominičina hřebčína Calard a členové hasičského záchranného sboru Plzeňského kraje, kolegové Sašíkova tatínka. Patří mezi ně i Dominičin přítel, který se s tatínkem malého chlapce zná od dětství. „S kolegy jsme jedna velká rodina. Všichni se snažíme vzájemně si pomáhat, na Sašíka každý nějak přispíváme,“ dodává.

„Fotili jsme na konci října, stálo mě trochu přemlouvání dostat hasiče z kombinéz,“ směje se Eliška. Propojení dvou tak rozdílných světů, ladných koní a svalnatých hasičů, a jejich zasazení do šumavské krajiny přineslo své ovoce.

„Byl to zážitek,“ shrnuje akci fotografka. „Záběr ležícího hasiče jsem pořizovala ze střechy zásahového vozu. Koně, který se měl vedle něj pást, jsme tam chtěli mít na volno, bez uzdečky. Jakmile jsme mu ji ale sundali, utekl. Jeden z hasičů se za ním rozeběhl, ale s koňmi moc zkušeností nemá – myslel si, že tu uhánějící půltunu dokáže zastavit,“ přidává jednu z příhod.

Výtěžek získaný prodejem kalendáře mimo jiné umožní Sašíkovi dál navštěvovat specia­lizovaná centra.
„Pravidelně dojíždíme na rehabilitace, hipoterapii i do stacionáře,“ vysvětluje chlapcův tatínek Alexandr. „Ročně nás to vyjde asi na tři sta tisíc. Sbírky nám pomáhají všechno zvládnout, a všem, kteří se na nich podílí, jsme skutečně vděční. Je to až neuvěřitelné, jak velkou podporu máme ve svém okolí.“

Více o Sašíkovi na sasik.cz/
Kalendář je možné koupit na www.konskeknihy.cz/charitativni-kalendar-hasici-kone-2024/ (200 Kč z každého kusu bude zasláno na transparentní účet rodiny v lednu 2024)

Kalendář vydalo a vytisklo Arcaro s.r.o.

Komentáře nejsou povoleny.

Vydavatelem časopisu Koně&Lidé a provozovatelem webu www.konealide.cz je společnost Etira s.r.o.