23. srpna obdrželo Ministerstvo zemědělství, potravinářství a lesnictví Oklahomy zprávu o potenciální otravě koní v souvislosti s objednávkou krmiva pro chovatele rodeových koní Beutler and Son Co v Canute. Bylo zjištěno, že krmivo pochází z Kansasu. Inspektoři odebrali vzorky, které byly analyzovány ve dvou státních, certifikovaných laboratořích. Šarže byla kontaminována monensinem, a to ve velkém množství.
Monensin je ionoformní antibiotikum běžně přidávané do krmiva pro skot a drůbež, pro koně je však nebezpečné. K usmrcení koně stačí dávka 0,9 g.
Koně se začali chovat divně a velmi rychle doslova padali krátce po večerním krmení. Ukázalo se, že krmivo bylo značně kontaminované monensinem, který se používá ve směsích pro dojnice, ovce nebo prasata. Veterinář společnosti Beutler & Son Rodeo Company uvedl, že hříbata, která ztratila matku, jsou nyní na umělé výživě. Po ztrátě sedmdesáti koní zbylo sto čtyřicet koní, z toho sedmdesát bylo připravených na rodeo tento víkend.
Koně ohrožují i velmi malé dávky monensinu, množství v krmivu však bylo tak velké, že by zabíjelo i krávy.
Monensin sodný, známý také pod obchodní značkou Rumensin, je krmná složka přidávaná do krmných směsí pro skot, ovce, kozy a drůbež. Zvyšuje produkci mléka, kontroluje ketózu, snižuje nadýmání, působí proti kokcidióze, zlepšuje využitelnost krmiva a reprodukci.
Pokud však monensin požjí psi, prasata nebo koně, mohou být následky fatální. U koní monensin způsobuje nekrózu myokardu, srdeční selhání a smrt. Otravu koní monensinem nelze vyléčit, veterinář může jen poskytnout paliativní péči. Pokud otravu koně přežijí, pak s největší pravděpodobností s poškozeným srdcem.
Příznaky otravy – kolika, ztuhlost, pocení, nekoordinované pohyby, slabost, dvakrát až tři krát zvýšený puls, nechutenství, bolesti břicha a nadměrné močení.
„Nevěděli jsme, co se děje, prostě jsme dostali krmivo a začali jsme ho dávat koním jako vždycky,“řekl Beutler. „pak najednou koukám a někteří koně prostě lehli a umírali.“
Rodeová společnost Beutler & Son Rodeo Company v Canute chová a poskytuje koně pro špičková rodea od roku 1929. Jako viditelná firma v tomto oboru je samozřejmě také v hledáčku organizací jako PETA, které bojují proti využívání koní v rodeu. Momentálně je pro ně prohlášení firmy, že o víkendu bude pokračovat ve svém byznysu dle plánu i po této tragédii, důkazem, že staví zisk nad welfare koní.
Monensin je polyetherové antibiotikum ionoforové skupiny. U kuřat a kuřat chovaných na snášku působí antikokcidiálně proti Eimeria tenella, E. acervulina, E. praecox, E. mitis, E. brunetti, E. maxima, E. necatrix. Používá se také k profylaktické kontrole E. gallopavoris, E. meleagrimitis a E. adenoeides napadajících krůty ve výkrmu (do 16 týdnů věku). Jeho působení je spojeno s tvorbou lipofilních komplexů s jednomocnými ionty (sodíkem a draslíkem), čímž se membrány buněk kokcidií stávají propustnými pro uvedené ionty; proto je narušen aktivní transport sodíku a draslíku. Sodík a chlorid se hromadí v buňkách parazitů, vtahují vodu do merozoitů a sporozoitů, což způsobuje jejich bobtnání a praskání. Dalším vlivem je ztížený transport sacharidů a aktivní sporozoitová glykolýza vyvolaná monensinem. Při aplikaci v doporučených dávkách u drůbeže se monensin prakticky neabsorbuje gastrointestinálním traktem a neukládá se ve svalech a vnitřních orgánech. Přesto se pro porážku ošetřených kuřat pro lidskou spotřebu doporučuje ochranná lhůta 1 den. Bezpečnostní hranice antibiotika je úzká; proto musí být aplikován v přesném dávkování.
(viz http://m.cz.additivepremix.com/premix/anticoccidial/monensin-sodium-40.html)
Ilustrační foto (titulní): stock.adobe.com
Komentáře nejsou povoleny.