Stisknutím "Enter" přejdete na obsah

Olympijské hry slíbily revoluci welfare koní ve Versailles! Zvládla Paříž udržet koně pod pěti kruhy?

Odvětví jezdeckého sportu je již nutnou řádku let předmětem mnoha intenzivních diskuzí a s příchodem letošních Olympijských her ve Francii se nároky a očekávání na zpřísnění podmínek welfare neúprosně zvyšovaly. V reakci na mediálně proslulé incidenty předešlého ročníku Olympijských her v Tokiu z roku 2021, vyvstanuly mezi širokou veřejností návrhy na vyškrtnutí všech jezdeckých disciplín ze seznamu olympijských sportů. Je však v konci možné takovéto zásadní změny prosadit? V každém případě první ránu zasadila olympijskému jezdectví aféra Charlotte Dujardin, jež svým odstupem alespoň dala dobrý příklad, jak se ke svému selhání postavit. 

Tokio: Město nešťastných “incidentů”

Předešlé Olympijské hry v Tokiu rozvířily mírou svých incidentů v jezdeckých disciplínách neutuchající debatu veřejnosti a daly podnět FNA (French National Assembly), části francouzského parlamentu, k sepsání  46 doporučení, jenž předkládají možnosti k zdokonalení podmínek welfare koní během Olympijských her. Jako argumentaci pro uskutečnění navrhovaných změn, předkložili 3 nejrozsáhleji diskutované nehody minulého ročníku. 

Jetův poslední skok 

Již v prvních dnech započatých her v Tokiu, musel být mladý švýcarský valach Jet Set se souhlasem svých majitelů uspán z důvodu neléčitelného přetržení šlachy pravé hrudní končetiny během probíhajícího všestrannostního závodu. I přes poskytnutí okamžité veterinární péče, nebylo možné poskytnout adekvátnější léčbu než eutanázii. Navzdory veřejným slibům FEI (Féderation Equestre International), nebyly výsledky z povinně odebraných vzorků a provedené pitvy nikdy veřejně publikovány. 

Když jezdci prasknou nervy

Druhým mediálně proslulým případem, jenž spustil neodvratnou lavinu nových opatření, se odehrál na parkurovém kolbišti moderního pětiboje, kdy německá aspirantka na zlato Annika Schleu nedokázala s klidnou hlavou projet kurz na vylosovaném valachu Saint Boy. Ze záznamů lze vypozorovat neadekvátní užití bičíku a ostruh ze strany jezdkyně, jež však nebylo po dalším uvážení UIPM (Union Internationale de Pentathlon Moderne) shledáno nadměrným. Korunu celému incidentu však zasadila německá trenérka Kim Raisner, jež pěstí udeřuje valacha do oblasti slabin a nabádá svou mladou svěřenkyni k opakovanému užití biče. Celý závod skončil pro německou jezdkyni diskvalifikací  z důvodu opakovaného odmítnutí před skokem. Po dodatečném uvážení byla německá trenérka Kim Raisner eliminována a vypovězena ze své trenérské funkce po celý zbytek Olympijských her v Tokiu. Při opakovaném násilí vůči koni, by Kim Raisner pozbyla své trenérské akreditace pod UIPM úplně.

Celá situace vyvolala velké nevole mezi diváky. Jak pádně píše redaktorka Gabriele Pochhammer pro časopis St. Georg: ,,V moderním pětiboji jsou koně tím, čím by nikdy neměli být: sportovními nástroji, jako je puška při střelbě a kord při šermu. To si nezaslouží, to uráží jejich důstojnost. Proto by mělo být jezdectví co nejdříve z moderního pětiboje odstraněno. Může být nahrazeno třeba BMX cyklistikou nebo lezením na stěně, nebo jinými moderními disciplínami. Nikomu to neublíží, úspěch nezávisí na náhodě a nikdo nebude bit.”

Všechna nesouhlasná provolání společnosti však zajistila neodvratnou změnu pro moderní pětiboj. Dle rozhodnutí UIPM byly Olympijské hry ve Francii posledním ročníkem Olympijských her s jezdeckou disciplínou implementovanou na seznam sportů moderního pětiboje. Olympijské hry v Los Angeles roku 2028 by tak měly přinést na naše televizní obrazovky modifikace v podobě překážkového běhu, jakožto nové disciplíny moderního pětiboje.

Z cizího krev neteče

Poslední kapkou byl pak případ mladého valacha Kilkennyho, jenž během parkurového závodu začal excesivně krvácet z nozder (epistaxis). Není zřejmé, zda jezdec o krvácení věděl. Je však jisté, že hlavní rozhodčí nevyužil svých výsad a závod pro neadekvátní zdravotní stav koně nepozastavil. Dle Instagramového prohlášení irského jezdce Ciana O´Connora byl Kilkenny veterináři shledán zdravým, O´Connor však odmítl dále valacha vystavovat jeho fyzickým limitům. Z tohoto důvodu se rozhodl nadále svůj tým podpořit pouze z tribun a odstoupit tak ze závodu.

I can’t watch anymore

Julie Taylor ze serveru Epona TV vydává odezvou na Olympijské hry v Tokiu otevřený dopis se znělým názvem “I can’t watch anymore”  adresovaný vrchním členům IOC (International Olympic Committee) s žádostí na odstranění jezdeckých disciplín z budoucích Olympijských her. Jako argument užívá přespřílišné ekonomické výdaje spojené s vytvořením adekvátních podmínek pro akomodaci závodních koní a absence globalizace tohoto “elitářského” sportu. I přes to, že prozatím není možné takto radikální proměny v odvětví jezdeckého sportu prosadit, IOC se nepopiratelně zdařilo implementovat některá z  doporučení FNA (French National Assembly) na zpřísnění podmínek welfare do svých osnov.  

Viva la révolution

FNA v úvodu svých doporučení nahlížela na aspekt akomodace závodních koní a vznesla návrh k rozšíření odpočinkových zón a výstavbě paddocků, jenž by umožnily koním alespoň omezenou míru pohybu. Ač není možné s přesností určit, zda tato doporučení byla doopravdy brána v potaz, organizační tým Olympijských her vyrukovala v dubnu roku 2023 na konferenci  FEI v Lausanne s revolučním námětem na akomodaci závodních koní dle disciplíny, ne národnosti jíž drží. Tato opatření měla přinést vyšší míru klidu do stájí a jejich okolí. V plánech pak byla zahrnuta i možnost dřívějšího příjezdu jezdců, a tak i delší čas na aklimatizaci.

Hry se slovy 

Ze strany FNA byla též zaznamenána snaha o vytvoření tzv. Welfare Committee, jež by byla sestavena z řad nezávislých odborníků a veterinářů. Tito specialisté by měli možnost neomezeného pohybu po prostorách Olympijských závodišť. Je očividné, že i tato doporučení byla IOC přijata pozitivně a  poprvé v historii Olympijských her tak byla stanovena role koordinátora pro welfare koní, jíž se zhostil Dr Richard Corde, prezident French League for the Protection of the Horse.  

FEI ještě před zahájením Olympijských her  odstartovala na svých stránkách kampaň Be the Guardian, kde apeluje na povinnost všech lidí zainteresovaných do jezdeckého sportu, dodržovat podmínky welfare všech koní spadajících pod FEI. Rekreační koně tak dle Fédération Equestre Internationale pravděpodobně nedosahují privilegií kvalitních podmínek pro život a welfare ustanovení. Ve svém strategickém plánu předložila komise 32 doporučení, jež by měla tvořit pevný základ dobrého welfare koně.

Pětiboj s čistým štítem

V moderním pětiboji pak byly vzneseny námitky vůči opakovanému startu některých závodních koní. Právě to byl případ i výše zmíněného valacha Saint Boy, jenž startoval za celý moderní pětiboj dvakrát, poprvé s ruskou jezdkyní Gulnaz Gubaydullinou v sedle. Dle zveřejněných startovních listin lze vyčíst, že na 108 startů bylo přiřazeno přesně 36 koní, kdy někteří z nich byli nuceni startovat dvakrát během jediného dne.

Do vznesených doporučení byl pak zařazen i námět o losování jezdeckých dvojic 24 hodin před započetím závodu, aby bylo jezdci umožněno se svým koňským partnerem navázat vztah alespoň v omezené míře. Toto doporučení však nebylo IOC do pravidel moderního pětiboje implementováno a jezdecké dvojice tak byly losovány opět 20 minut před startem.

Konec přetažených nánosníků? 

Členové FNA důrazně apelovali na návrh namátkových kontrol zapnutých nánosníků v tréninkových prostorách a systematických kontrol před každým započatým závodem. Díky těmto regulím se mělo zabránit přítomnosti namodralých jazyků, či omezené respiraci u koní.

Tady to bohužel IOC projela na plné čáře. Důkazem by pak mohlo být vítězství německé jezdkyně Isabelle Werth, jež svou drezurní úlohu dokončila s koněm se značně omodralým jazykem. 

Největším paradoxem pak je vyjádření samotné Isabelle Werth k neadekvátním tréninkovým metodám Charlotte Dujardin, jež bychom měly dle jejích slov odsuzovat, v kontrastu s neschopností zapnout svému koni nánosník způsobem, jež by mu poskytl  kyslík potřebný k výkonu atleta. 

“Viděli jsme několik opravdu špatných videí, to všichni víme,  a musíme si toho být vědomi. Nejvíce důležité je, abychom byli otevření. Pokud se děje něco špatně, musíme to okamžitě zastavit. Je to odpovědnost nás všech. Pokud milujeme tento sport a chceme ho zachovat, je to na nás.”

Už žádná Annika Schleu? 

Na seznam doporučení zařadila French National Assembly též koncept pro eliminaci jezdce za užití biče více než jednou během závodu a více než dvakrát během rozehřívací práce. Ač nebyla tato doporučení IOC implementována do pravidel moderního pětiboje v plném znění, již v roce 2022 bylo možné odezvou na incident Anniky Schleu sledovat modifikace v podobě diskvalifikace jezdce z důvodu excesivního udeření koně tušírkou více jak třikrát za start ze strany UIPM. 

Zpřísnění veterinárních prohlídek

V reakci na incident minulého ročníku Olympijských her, kdy byl bílý valach Kilkenny nucen k dokončení celého parkurového kurzu s excesivní krvácením z nozder, byl vznesen podnět k okamžité eliminaci koně v případě očividných skvrn krve, bez ohledu na umístění na těle.

V průběhu Olympiády bylo možné sledovat naplnění těchto doporučení až s notnou dávkou skepse. Eliminace jezdců z důvodu očividných skvrn krve, byl zaznamenán hned dvakrát. V prvé řadě se jednalo o italského jezdce Emiliano Portale, jehož kůň byl ve zpětném vyhodnocení shledán v neadekvátním zdravotním stavu z důvodu prokouslého koutku. Druhý případ se pak týkal amerického jezdce Marcuse Orloba, jenž byl s okamžitou platností eliminován přímo během závodu kvůli krvácivé ráně jeho koně v oblasti spěnky. 

FEI reaguje na incident těmito slovy: ,,Vyloučení podle tohoto pravidla neznamená, že zde byl úmysl zranit nebo poškodit koně, ale pravidla disciplín FEI byla zavedena, aby zajistila ochranu welfare koní za všech okolností.“

Ač se některé z výše zmíněných regulí nevyjímaly pouze okrasně na papíře, otázkou zní. Přinesly letošní Olympijské hry ve Francii dostačující změny na svá jezdecká kolbiště? 

  1. Full Report (English): Horse Welfare Overhaul for Paris 2024. Online. Horses and People. 2018. Dostupné z: https://horsesandpeople.com.au/full-report-english-horse-welfare-overhaul-for-paris-2024/. [cit. 2024-07-10].
  2. TOKYO 2020 – ROBIN GOBEL’S HORSE JET SET PUT DOWN AFTER SUFFERING SERIOUS INJURY ON CROSS-COUNTRY COURSE. Online. EUROSPORT. 1989. Dostupné z: https://www.eurosport.com/equestrian/tokyo-2020/2021/tokyo-2020-robin-gobel-s-horse-jet-set-put-down-after-suffering-serious-injury-on-cross-country-cour_sto8463076/story.shtml. [cit. 2024-07-10].
  3.  Full Report (English): Horse Welfare Overhaul for Paris 2024. Online. Horses and People. 2018. Dostupné z: https://horsesandpeople.com.au/full-report-english-horse-welfare-overhaul-for-paris-2024/. [cit. 2024-07-10].
  4. Annika Schleu pentathlon. Online. Dostupné z: YouTube, https://www.youtube.com/watch?v=IYUFr4r4pUs. [cit. 2024-07-12].
  5. UIPM DISCIPLINARY PANEL: KIM RAISNER AND ANNIKA SCHLEU (GER). Online. UIPM. 06 SEP 2021n. l. Dostupné z: https://www.uipmworld.org/news/uipm-disciplinary-panel-kim-raisner-and-annika-schleu-ger. [cit. 2024-07-12].
  6.  tamtéž 
  7. Kommentar: Eklat beim Fünfkampf – „Hau drauf“. Online. St. Georg. 2021. Dostupné z: https://www.st-georg.de/news/mehr-sport/kommentar-eklat-beim-fuenfkampf-hau-drauf/. [cit. 2024-07-12].
  8.  UIPM OPENS CONSULTATION ON REPLACEMENT OF RIDING DISCIPLINE IN MODERN PENTATHLON. Online. UIPM. 2002. Dostupné z: https://www.uipmworld.org/news/uipm-opens-consultation-replacement-riding-discipline-modern-pentathlon. [cit. 2024-07-12].
  9.  “Los Angeles, here we come”: Modern Pentathlon confirmed on 2028 Olympic Games programme. Online. UIPM. C2024. Dostupné z: https://www.uipmworld.org/news/los-angeles-here-we-come-modern-pentathlon-confirmed-2028-olympic-games-programme. [cit. 2024-08-14].
  10.  Tokyo [@cianoconnor_official]. Online. Dostupné z: Instagram, https://www.instagram.com/stories/highlights/17939793521200442/?hl=en. [cit. 2024-07-11].
  11.  ‚I Can’t Watch Anymore‘: The Case for Dropping Equestrian from the Olympic Games. Online. Epona Media A/S, 2022. Dostupné z: https://www.everand.com/read/554109145/I-Can-t-Watch-Anymore-The-Case-for-Dropping-Equestrian-from-the-Olympic-Games. [cit. 2024-07-12].
  12.  FEI SPORTS FORUM 2023. Online. FEI. C2011-2024. Dostupné z: https://inside.fei.org/system/files/FEI%20SF%202023%20-%20Session%203%20Executive%20Summary%20Paris%202024%20Update%20Report.pdf. [cit. 2024-08-14].
  13. Fresh details as Paris gears up for equestrian events at 2024 Olympics. Online. Horse and Hound. C2024. Dostupné z: https://www.horseandhound.co.uk/news/paris-2024-equestrian-events-details-revealed-825256. [cit. 2024-08-14]. 
  14.  tamtéž
  15.  Equine welfare at Paris 2024 and beyond. Online. The Horse Hub. C2024. Dostupné z: https://www.thehorsehub.co.uk/equine-welfare-at-paris-2024. [cit. 2024-08-14].
  16. FEI Equine Welfare Strategy Action Plan. Online. FEI. C2011-2024. Dostupné z: https://www.fei.org/guardians/action-plan/focus-areas/. [cit. 2024-08-14].
  17. German modern pentathlon coach thrown out of Olympics for punching horse. Online. The Guardian. C2024. Dostupné z: https://www.theguardian.com/sport/2021/aug/07/german-modern-pentathlon-kim-raisner-coach-thrown-out-of-tokyo-olympics-for-punching-horse-annika-schleu. [cit. 2024-07-12]. 
  18. Olympic Schedule & Results – Modern Pentathlon. Online. Olympics. C2024. Dostupné z: https://olympics.com/en/paris-2024/schedule/modern-pentathlon?day=undefined. [cit. 2024-08-14].
  19.  Full Report (English): Horse Welfare Overhaul for Paris 2024. Online. Horses and People. 2018. Dostupné z: https://horsesandpeople.com.au/full-report-english-horse-welfare-overhaul-for-paris-2024/. [cit. 2024-07-10].
  20. Modern Pentathlon. Online. Olympics. C2024. Dostupné z: https://olympics.com/en/paris-2024/sports/modern-pentathlon. [cit. 2024-08-14].
  21.  tamtéž
  22.  Can’t wait for Isabelle Werth to step into her responsibility! Come on Blue Tongue Kween, you got this! [@@sdequus]. Online. Dostupné z: https://www.instagram.com/reel/C-WZkFdPLvU/. [cit. 2024-08-14].
  23. Equestrian star Werth urges better horse welfare but bristles at questions over a suspended rider. Online. AP NEWS. C2024. Dostupné z: https://apnews.com/article/2024-olympics-equestrian-horse-welfare-e604e46999163b09723cf4abfe5c0bb3. [cit. 2024-08-14].
  24.  tamtéž
  25. Technical newsteller. Online. UIPM. C2024. Dostupné z: https://www.uipmworld.org/sites/default/files/uipm_technical_newsletter_2022_1.pdf. [cit. 2024-08-14].
  26.  tamtéž
  27. Rider eliminated for blood in horse’s mouth at Paris Olympics. Online. Horse and Hound. C2024. Dostupné z: https://www.horseandhound.co.uk/news/emiliano-portale-paris-olympics-865555. [cit. 2024-08-14].
  28. Animal welfare at the 2024 Olympics: The horse comes first. Online. Le Monde. C2024. Dostupné z: https://www.lemonde.fr/en/sports/article/2024/08/12/animal-welfare-at-the-2024-olympics-the-horse-comes-first_6713923_9.html. [cit. 2024-08-14].
  29. tamtéž

Komentáře nejsou povoleny.

Vydavatelem časopisu Koně&Lidé a provozovatelem webu www.konealide.cz je společnost Etira s.r.o.