Stisknutím "Enter" přejdete na obsah

Zuzka Prokopová k welfare: Kůň se ocitl na pomezí mazlíčka a dobytka. Jezdci se obhajují, jak se jim hodí

NOVÝ SERIÁL / Ptáme se jezdců, trenérů a dalších osobností, kam směřuje svět jezdeckého sportu. Kde bude za dvacet, třicet let? Změní ho tlak veřejnosti? Na tyto otázky odpovídala i Zuzka Prokopová, známá lektorka přirozené komunikace – Partnershipu:

Bohužel nejsem optimistická. Otázka mi zní podobně jako: „Dokážete si představit, že za dvacet, třicet let budou všichni lidé vegani?“ Člověk obecně neprokazuje velký talent být laskavý vůči bezbranným stvořením, zato má velké vlohy k alibismu. Tohle zvíře je mazlíček, tohle zvíře je jídlo. Tenhle si zaslouží péči, tenhle si zaslouží krutost. Má původ, nemá původ. Má talent, nemá talent… Jistě každý, pokud chce, může vidět tento alibismus v praxi všude kolem sebe, den co den. Je to velmi frustrující.

Čtěte také: Modré jazyky, rollkur, barování. Každý pátý člověk je proti využívání koní ve sportu

Kůň se ocitl na pomezí mezi mazlíčkem a dobytkem, takže člověk, který s ním zachází, si obhajuje chování vůči zvířeti, jak se mu to právě hodí. Federace jsou zkostnatělé, nedodržují ani svá vlastní pravidla. „Kůň jako spokojený atlet“, to je definice drezury. Takového spokojeného atleta, aby lupou hledal mezi stovkami bolavých chudáků. Lidé nechtějí rozumět pocitům zvířat, nedbají na fyziologii a welfare chovu ani výcviku. Tohle všechno veřejnosti vadí? Dovolím si citovat známou etoložku Jitku Bartošovou: „Welfare je jen jedno“. Platí pro všechny koně, ať jsou drazí, nebo bezcenní. Podmínky chovu sportovních koní jsou v extrémním procentu nevyhovující. Koně nejsou jeskynní zvířata. Kolik lidí si uvědomí, jak devastující jsou pouhé podmínky, v jakých jsou koně chovaní? Natož prostředky a způsoby, využívané v jejich výcviku?

Opravdu ráda bych viděla jezdectví – celkově, nejen ve sportu – v podobě, kde bude lidem záležet na tom, co si jejich zvíře myslí. Málokdo má odvahu podívat se do očí realitě. Velmi ráda bych se mýlila. Jak pravil Dalajláma: „Hledat štěstí a zůstat při tom lhostejný k utrpení druhých, je tragickým omylem.“

Příště si přečtete odpověď na stejné otázky od úspěšné drezurní jezdkyně Adély Neumannové.

Foto: archiv Zuzky Prokopové

Komentáře nejsou povoleny.

Vydavatelem časopisu Koně&Lidé a provozovatelem webu www.konealide.cz je společnost Etira s.r.o.