Stisknutím "Enter" přejdete na obsah

Vzájemné pochopení mezi vámi a koněm staví most, říká Frederic Pignon

Dech beroucí show mistra volné drezury Fredericka Pignona a Magali Delgado, špičkové drezurní jezdkyně, nenechají nikoho chladným. Kniha Gallop to Freedom, název snad není třeba překládat, vyšla roku 2015 a není překvapením, že se z ní velmi rychle stal bestseller. Kdo by nechtěl nahlédnout do kuchyně takového mága? Tak aspoň krátká ukázka…

Jak se naučit číst myšlenky koně

Kůň vysílá signály každou částí svého těla. Naučil jsem číst jeho myšlenky sledováním jeho nozder, uší, očí a jeho celkového postoje. Zvláště důležité je umět číst jeho oči, protože jsou jako otvor, kterým vidíme, co se děje v jeho hlavě. Říká mi jemnými signály, jak se cítí. Je spokojený? Když s ním začneme pracovat nebo si s ním hrát, ptám se sám sebe, jestli ho těší to, co spolu děláme. Snažím si pamatovat, v jakém okamžiku jsem si uvědomil nějaký pokrok a jak se toho dosáhlo.

Nedorozumění vytváří mezi námi ještě větší bariéru než špatné zacházení. Pochopení naopak začíná stavět most mezi námi. Začínám cítit, že jsme na stejné vlně a že mě přijímá. I když je kůň v klidu, můžeme se hodně naučit, když ho budeme pozorovat. Například uši: Co znamenají jejich pohyby? Jestliže kůň přenáší váhu z jedné strany na druhou, znamená to něco? A co když se zatřese v kohoutku? A jak si vykládáme výraz jeho očí? V jaké je pozici, když odpočívá ve stáji? Stojí jinak, když je nespokojený? Pokud ho pobolívá břicho, projeví se to tím, jakým způsobem stojí?

Bylo by snadné, kdybych vám dal jasné a rychlé odpovědi na všechny vaše otázky, ale život není takhle jednoduchý, a to ani mezi lidmi. Mohu vám říct jen jedno: Sledujte všechny tyto indikátory, věřte svým instinktům, když vám říkají, co vidíte a slyšíte. Brzy si tyhle věci, které jste se naučili, automaticky začnete vyhledávat a budete schopni zaznamenat ještě jemnější signály. Také uvidíte, že stejné signály nemusí mít stejné příčiny u každého koně a každý den.

V tomto bodě toho možná necháte a řeknete si, že je to příliš dvojznačné a je to moc učení. Ale vy jste se tenhle systém už jednou naučili s ostatními lidmi.  Když potkáte po dlouhé době někoho, koho dobře znáte, okamžitě vidíte, že je něco špatně. Proč by to nemělo být stejné s koňmi?

Důležitá je koncentrace

Vždycky sleduji koně každou částečkou svého těla. Snažím se ho číst nejen svými smysly, zrakem, sluchem, čichem, ale také se soustředím na své myšlenky a naslouchám těm jeho. Jsem tak soustředěný, že není prostor na žádné jiné myšlenky.

Lidé chápou, že jsou v každodenním životě situace vyžadující plné soustředění; kupodivu těm stejným lidem nedochází, že stejné soustředění je potřeba při zacházení s koňmi. Třeba si někdo dovolí nechat sebe a koně vyrušit telefonním hovorem a koncentrace je pryč. Když pracujete s koněm, tak po něm vlastně chcete, aby opustil cokoliv, co zrovna dělá, a věnoval vám pozornost. Zkoušíte se s ním naladit na stejnou vlnu, ale pokud narušíte koncentraci na vašem konci, pak vůči koni vysíláte disrespekt. My, lidé, dokážeme přepínat z „on“ na „off“ nebo z jednoho subjektu na druhý, ale kůň takhle flexibilní není. Pokud se rozhodl věnovat vám svou pozornost a vy se klidně přestanete soustředit, protože vás zrovna vyruší něco důležitějšího, možná už nebude chtít riskovat a věnovat vám znovu plnou pozornost.

Často používám dýchání pro uvolnění sebe a koně, a také pro nastolení koncentrace. Vydechuji tak, aby to kůň vnímal a kopíroval. Všichni moji koně se to naučí, i když některým to trvá déle. U koně Guizo mi to trvalo celý rok, ale jakmile to pochopil a začal dýchat se mnou, začal být mnohem uvolněnější. Při téhle práci jsem rád s koněm sám, bez přítomnosti jiných lidí.

Foto: Instagramový účet Pignondelgado https://www.instagram.com/pignondelgado/

Komentáře nejsou povoleny.

Vydavatelem časopisu Koně&Lidé a provozovatelem webu www.konealide.cz je společnost Etira s.r.o.