Stisknutím "Enter" přejdete na obsah

Brythmic Star dokazuje, že s ataxií lze bojovat★

Ataxie je diagnózou, kterou nechce slyšet žádný majitel koně. Jde o poruchu koordinace pohybu, která vzniká z mnoha příčin – může jít o cévní příhody po úrazu hlavy, poruchu mozečku jako centra rovnováhy, virové či bakteriální infekce, vrozené abnormality, otravy a dokonce i nádorová onemocnění. Jedním z těch častějších typů je ataxie hříbat, kde hraje roli porušení míchy. Kůň postižený ataxií je nevhodný pro jezdecké využití, pod sedlem hrozí riziko pádu i s jezdcem. Někdy se stav může zlepšit, mnohdy je ale prognóza málo přívětivá.

Hnědák Brythmic Star je jedním z těch nešťastníků, které se s nepřízní osudu musí poprat. Jeho stav a budoucí život se snaží vylepšit majitelka Dana Krejčová společně s dcerkou Hankou a Tereza Řezníčková, která jim poskytuje zázemí na Ranči Ange Guardian v západní části Krušných hor.

Dana: Chtěli jsme, aby se s handicapem naučil žít

Brythmic se narodil 6. června 2021. Byl to rarach, jako každé hříbě. Zdravý, veselý, akční. Jako půlroční se vezl na hříbárnu do Berouna, kde pobýval do května 2022. Majitelka té stáje mi volala, že má Brythmic špatnou koordinaci zadních nohou. Tím se rozjel celý kolotoč…

S kolegyněmi z naší jízdárny, Evou a Pavlou, jsme pro něj jely. Byl na tom velice špatně. Při nakládání do vozíku nám několikrát upadl. Po hodině jsme ho konečně naložily a vyrazily zpátky do Role, kde začala dlouhá etapa léčení. Nejdřív ze všeho jsme museli zjistit, co mu vlastně je. Veterinářka mu odebrala krev a udělala všechny nezbytné testy. Výsledky ukazovaly na zánět v těle. Dostal antibiotika. Rentgeny ocasních obratlů ukazovaly na starší zranění. Měsíc měl naordinovaný klid v boxe. Využívali jsme magnetoterapii a čekali, co bude dál.

Komentáře nejsou povoleny.

Vydavatelem časopisu Koně&Lidé a provozovatelem webu www.konealide.cz je společnost Etira s.r.o.