Stisknutím "Enter" přejdete na obsah

Modré jazyky, rollkur, barování. Každý pátý člověk je proti využívání koní ve sportu★

UVNITŘ PŘEHLED KAUZ | Když v roce 2022 světová organizace World Horse Welfare provedla průzkum veřejného mínění o jezdeckém sportu, výsledky nedopadly příliš dobře. 40 % dotázaných uvedlo, že by nadále podporovalo jezdecký sport v případě, že by se zlepšily životní podmínky koní. 20 % dotázaných by za žádných okolností využívání koní ve sportu nepodporovalo. Co k tomu přispělo? Přinášíme přehled událostí, kvůli kterým jezdectví hrozí, že přijde o společenskou licenci.

Proti sportu jsou dnes i lidé od koní

Více než 90 % respondentů zmíněné studie mělo malý nebo žádný kontakt s koňmi. To nahrává názoru, že jezdectví zavrhují především lidé, kteří tomu nerozumí. Tahle statistika však zapadá i do „koláče“ v menšinové části respondentů, kteří zkušenosti s koňmi mají. Jedna pětina z nich využívání koní ve sportu neuznává, ostatní ano, pokud se zlepší welfare. To znamená, že i část jezdecké veřejnosti odmítá využívání koní ve sportu. Taková je realita.

Co se týče získávání veřejnosti pro jezdecký sport, neboli společenské licence, budiž chválena iniciativa organizace World Horse Welfare. Letos 24. ledna uspořádala virtuální konferenci, kam sezvala lídry jezdeckého sportu a zástupce jiných průmyslových odvětví. Téma bylo, jak se dají využít strategie jiných odvětví pro řešení negativního pohledu veřejnosti na jejich aktivity. Jako klíčové pro získání důvěry se ukazují strategie, které používá McDonald’s: Proaktivní zvaní kritiků ke stolu, používání „radikální transparentnosti“ k prokázání otevřenosti a poctivosti, zajištění, aby podnikání probíhalo v souladu s hodnotami veřejnosti.

 „Místo, abychom se bránili, sami jsme oslovovali kritiky a spolupracovali s nimi,“ řekl za McDonald's Bob Langert. Charlie Arnost z Center for Food Integrity měl jasno: „Stop přesvědčování, korigování a vyhrávání; začněte naslouchat, ptát se a kooperovat.“

Také dostihové autority začaly pod velkým tlakem aktivistů už dávno bojovat o svou společenskou licenci. Jen ve Velké Británii v posledních dvaceti letech se investovalo přes 46 milionů liber do veterinárních výzkumů a vzdělávání, které přináší benefity nejen plnokrevníkům. O čtrnáct tisíc koní v tréninku se nepřetržitě stará kolem šesti tisíc zkušených a kvalifikovaných lidí. Tým veterinářů je dostupných pro pomoc koni na dráze do jedné minuty.

Obavy o budoucnost jezdectví jsou na místě a nejde jen o koně na olympiádě. Bohužel se jakoby roztrhl pytel s kauzami, které dokládají, že si někteří aktéři jezdectví řežou sami pod sebou větev.

Annika Schleu

Některé excesy mají smrtící účinek na celé odvětví. Zřejmě nezapomenutelná zůstane kauza německé pětibojařky Anniky Schleu, která odstřelila na OH v Tokiu z pětiboje jezdectví, i když spíše odchod této jezdecké disciplíny ze scény jen urychlila. Co se stalo? Její vylosovaný kůň Saint Boy odmítal nejen odstartovat, ale dále i přeskočit několik překážek. Emocionální zhroucení jezdkyně na parkuru, které utekla medaile, a neetické gesto trenérky, která do koně strčila pěstí, bylo smutnou třešničkou na dortu.

Přitom už jen pohled na hlavu tohoto koně na fotografii je dostatečně výmluvný a podle etogramu bolesti kůň rozhodně vykazuje značný diskomfort. Je vidět dost přitažený „podpínák“, byl nauzděn fugou a barva jazyka, kterou dodnes nikdo nezmínil, připomíná spíše fialovou. Jak mohl ochotně skákat?

Komentáře nejsou povoleny.

Vydavatelem časopisu Koně&Lidé a provozovatelem webu www.konealide.cz je společnost Etira s.r.o.