Stisknutím "Enter" přejdete na obsah

Každý třiadvacátý start ve všestrannosti končí pádem, říká studie★

Člověka vyděsí už jen pohled zblízka na některé překážky cross country. Kde se bere v jezdcích a jejich koní odvaha je překonávat? Riziko není malé a je to pár dní, kdy děsivý pád v terénní zkoušce všestrannosti nepřežila britská jezdkyně, sedmatřicetiletá Georgie Campbell.

Ani obrovské zkušenosti nestačily

Ostřílenou závodnici zastavila vodní překážka 5b nazývaná Symonds&Sampson Splash v Bitcon International Horse Trial. Její kůň Global Quest je v pořádku. Georgie Campbell měla za sebou už 200 soutěží v této královské disciplíně včetně ikonických závodů Badmington a Burghley. Na videu zmíněná vodní překážka.

Odvaha? Přichází postupně

„Je důležité si uvědomit, že se nestanete sebejistým jezdcem ze dne na den. Potřebujete hodně vydařených nižších závodů, což byl alespoň můj případ. Jsou to úspěšné jízdy, které budují vaši mentální sílu a sebedůvěru,“ říká jezdkyně Bianka Bagge. „Čím víc dobrých jízd, tím víc jistoty. Strávila jsem mnoho let tím, že jsem postupovala do vyšší obtížnosti dvou až tří hvězd pomalu. Tak jsme já i kůň na mnoha „lehkých“ soutěžích získali sebevědomí. Začala jsem s všestranností v roce 2003, ale v tříhvězdové soutěži jsme debutovali o deset let později a v první čtyřhvězdové jsem startovala v roce 2019. U koně je mimo jiné důležitý temperament, cval a skoková technika, především technika předních nohou. Při skákání pevných překážek ve velké rychlosti je podstatné, aby měl kůň rychlé přední nohy. I ti nejlepší jezdci občas netrefí vzdálenost, ale chytrý a obratný skokan se dokáže bezpečně z takové situace dostat.“  

Rizika a statistiky

Všestrannost se nedá dělat jen tak napůl, protože terénní jízda s pevnými a rozmanitými překážkami není bez rizika. Jen v období od roku 1993 do roku 2019 utrpělo fatální úraz 69 jezdců na překážkách cross country v soutěžích a 2 jezdci při tréninku nebo na opracovišti. 

Titulní foto: stock.adobe.com, horsemen

Komentáře nejsou povoleny.

Vydavatelem časopisu Koně&Lidé a provozovatelem webu www.konealide.cz je společnost Etira s.r.o.