Stisknutím "Enter" přejdete na obsah

Ostropestřec u koní? To nejlepší nehledejte v oleji★

Ostropestřec mariánský (Silybum marianum) je známý již více než 2000 let svými hepatoprotektivními účinky – laicky řečeno má dobrý vliv na játra. Možná si teď řeknete, že to přeci ví každý. Jenže ve skutečnosti je ostropestřec spíš takový známý neznámý. To nejdůležitější, co potřebujete jako majitelé či ošetřovatelé koní vědět, pro konealide.cz shrnula Ing. Hana Dočkalová, Ph.D. Výzkumu vlivu této rostliny na koně a jejich trénink se dlouhodobě věnuje a její práce o využití ostropestřce mariánského ve výživě sportovních koní je hojně citovaná.

Bodlák s výrazným fialovým květem byl již v historii používaný k léčbě onemocnění jater. Dokonce dokáže ochránit játra i před toxickými účinky např. muchomůrky zelené. Své druhé jméno „mariánský“ dostal na počest Panny Marie. Podle legendy poskytl Marii s Ježíškem malý úkryt během útěku před Herodem. Na list bodláku při tom ukápla kapka mateřského mléka a zanechala ostropestřci typické zbarvení listu a léčivé účinky. Dokonce se věřilo, že má rostlina pozitivní účinky právě na mateřské mléko.

V oleji léčivý silymarin nehledejte

Ostropestřec mariánský je široce rozšířená jednoletá nebo dvouletá rostlina pocházející ze Středozemí. V České republice je to po kmínu druhá nejpěstovanější rostlina v rámci skupiny léčivých, aromatických a kořeninových rostlin (LAKR). To, co ostropestřec odlišuje od ostatních bodláků, je přítomnost účinných látek (tzv. flavonolignanů) v komplexu zvaném silymarin. Flavonolignany jsou tvořeny kombinací flavonoidních a lignanových struktur, zjednodušeně by se dalo říci, že je silymarin součásti vlákniny v buněčných stěnách ostropestřce (jen poznámka – nepleťte si pojmy lignan a lignin, který je v podstatě „nestravitelný“). Z této chemické poučky je důležité to, že po vylisování oleje zůstává silymarin ve výlisku, nikoliv v oleji, což je velmi často rozšířený omyl. Chcete-li účinné látky, musíte si koupit výlisky a nikoliv olej. Za studena lisovaný ostropestřecový olej je bohatým zdrojem energie a nenasycených mastných kyselin, ovšem nikoliv silymarinu.

Komentáře nejsou povoleny.

Vydavatelem časopisu Koně&Lidé a provozovatelem webu www.konealide.cz je společnost Etira s.r.o.