Stisknutím "Enter" přejdete na obsah

Mozaika ze světa koní – 22. týden★

S oblíbenou mozaikou budeme pokračovat i v on-line verzi. Tento týden na vás čeká sedm článků. Vzpomínáte si na loňský květen, kdy jsme psali o ukrajinských hřebčínech? Hádejte, jaká země je nově zapsaná jako jejich zakladatel… Přesvědčíte se také, že ikonický military skok, který se pravidelně objevuje na sociálních sítích, není zas tak nebezpečný a náročný, jak je prezentován.

Padá strom a vy jste v sedle. Stihnete ho podjet?

Jezdec na běloušovi cválající po lesní cestě nic netušil o tikající bombě, ale jeho anděl strážný evidentně nespal. Jak dlouho padá strom? Malý strom padá rychleji než velký. Strom o výšce 27 metrů padá 4,4 sekundy, přičemž první polovina pádu (úhel 45°) trvá 3,4 sekundy. To znamená, že druhá polovina pádu zabere jen 23% celkového času, což platí pro všechny výšky stromů. Když tedy těsně před vámi padá strom a stačíte si toho vůbec všimnout,  pak rozhodnutí, že „to podjedete“, může to být vaše poslední, protože od naklonění na 45 stupňů už je pád mnohem rychlejší. Samozřejmě je ve hře řada dalších proměnných – stáří a stav stromu, také vítr. Nebezpečí pádu stromů se zvyšuje při větru 89 km/h výše, tedy při vichřici podle Beaufortovy stupnice síly větru.

VIDEO: Zajímavý REEL z Instagramu – jak to vypadá, když těsně před cválající dvojici spadne strom
Zdroj: https://library.fpinnovations.ca/media/FOP/TR42.PDF

Kůň odběhl celý dostih sám, v cíli dokonce zabojoval

Další krásný příklad srdce dostihového koně a také síly stádového instinktu! Tady ovšem běží kůň před stádem poté, co jiný kůň ve startovacích boxech hlavou narazil žokeje na hrazení. Než se knockoutovaný žokej vzpamatoval, boxy se otevřely a kůň vyrazil bez něj. Všimněte si, jak v cílové rovince zabojuje. V komentářích správně poukazují na to, že měl dostat zvláštní cenu. Cazoo derby 2022, kůň Blue Trail.

Komentáře nejsou povoleny.

Vydavatelem časopisu Koně&Lidé a provozovatelem webu www.konealide.cz je společnost Etira s.r.o.