Stisknutím "Enter" přejdete na obsah

Očima majitele: Jak jsme kastrovali kryptorchida★

Děti nám pomalu dorůstají do věku, kdy člověk začíná řešit, na jakého koně je posadí. A tak jsme se rozhodli, že koupíme ponyho „na míru“. Z aktuální nabídky padla volba na mladého velšského ponyho. Hned v první minutě nás přesvědčil povahou a jeho přístupem k naší nejmenší dceři. Skutečnost, že jde o hřebce, jsme v první chvíli moc neřešili – vždyť kastrace není žádný problém. Jenže …

Ještě před hovorem s veterinářem jsem zkontrolovala stav varlat a k mému překvapení vyšlo najevo, že jedno nesestoupilo do šourku. Když k nám veterinář dorazil, vyšetření nález potvrdilo. V hlavě se mi rozeběhly myšlenky, že kastrace u nás ve stáji nebude možná a měla bych začít zjišťovat možnosti klinik a připravit si nemalou částku za hospitalizaci. Mé chmury veterinář rozehnal celkem rychle. „Možnost kastrace ve stáji je, jen je třeba se na ni připravit. Určitě budeme dělat zákrok ve dvou,“ řekl s tím, že kontaktuje docentku Janu Mezerovou, která patří k nejznámějším operatérům v Česku a kryptorchidy řeší běžně.

Prach a vítr jako nepřítel

Ale co dál? Jak prostor připravit? Nejideálnější by byla po telefonátu s doktorkou Mezerovou hala, kterou ovšem nedisponujeme. Nechceme nechat nic náhodě, a raději proto chystáme dvě jiné možnosti, kde by se zákrok mohl uskutečnit. Já pečlivě uklízím velký venkovní box (3,5 x 6 m) s paddockem s rohožemi a hned vedle připravuji nové piliny, kdyby byly potřeba. Tušíme ale, že to vzhledem k silnému větru a všudypřítomnému prachu nebude ideální.

Po chvíli tedy saháme po záložním řešení: Partner rozkládá a ukotvuje na trávě veletržní stánek. Má tři stěny a poskytuje závětří, navíc na trávě nehrozí vzedmutí prachu větrem. Kolem stanu staví provizorní ohrádku z elektrického ohradníku s vidinou větší bezpečnosti, až se kůň po narkóze probudí. A nakonec ještě v celém prostoru poseká trávu.

Sančo zatím zůstává doma, má před operací hladovku. A rozhodně nečeká, co se bude za chvíli dít …

Komentáře nejsou povoleny.

Vydavatelem časopisu Koně&Lidé a provozovatelem webu www.konealide.cz je společnost Etira s.r.o.