Stisknutím "Enter" přejdete na obsah

Část žen v menopauze končí s ježděním. Proč?

Sbohem trysku po pláních nebo letu přes krkolomné překážky. Je tu přechod neboli období menopauzy a s nimi návaly horka, změny nálad (bez nálady, vznětlivost, plačtivost), kožní změny, bušení srdce, nízké sebehodnocení, osteoporóza, inkontinence… Není divu, že vám některé ženy v „jistém“ věku přijdou otrávené nebo zbytečně podrážděné nebo nejisté. Ony se tak cítí. V sedle často ztrácejí jistotu a raději aktivního ježdění nechají – nebo se věnují bezpečnějším aktivitám s koňmi.

Stephanie Bradly, drezurní koučka a postgraduální studentka Univerzity v Gloucestershire, získala 8. května na studentské konferenci Alltech Hartpury první cenu za svůj magisterský výzkum týkající se vlivu perimenopauzy a menopauzy na jezdkyně. Výzkumu se zúčastnilo 1600 žen. 68% respondentek odpovědělo, že jejich příznaky měly negativní vliv na motivaci pro ježdění. 700 z nich potvrdilo, že ztratily sebedůvěru. Jedna pětina dotazovaných odpověděla, že se v sedle necítí tak pohodlně a bezpečně jako dřív. Mnoho žen si také neuvědomilo, že jejich příznaky souvisí s menopauzou.

Víc problémů, než tušíte

Menopauzu si obecně spojujeme s příznakem návalů horka, ale aktivní jezdkyně také trápí bolesti pohybového aparátu. Rozhodnutí některých žen, že už nebudou skákat nebo jezdit do terénu a stačí jim, že mohou s koňmi jen být, nastává právě v době menopauzy. Vzhledem k převaze ženského pohlaví v jezdectví může mít odliv žen z aktivního ježdění i ekonomické důsledky.  

„Pokud udržíme ženy déle v sedle, bude to mít příznivý vliv na jezdecký průmysl,“ řekla Stephanie Bradly.

O menopauze a jejím vlivu na ženy v jezdectví se stále více píše a v podstatě se zde otevírá mezera pro koučink zaměřený na tuto sféru života. Co mohou ženy pro sebe udělat kromě pilulek od lékaře?

5 P jak zůstat v sedle

  • Pohyb – Pokud pracujete kolem svých koní, chodíte s nimi aspoň na ruce a minimálně třikrát týdně se u toho pořádně zadýcháte, nakopnou vás endorfiny, které vás mohou dostat i zpátky do sedla. Pokud jste v sedle, nic se neděje, když se nebudete nutit vystupovat ze své komfortní zóny. Jen nepřestávejte, dokud to zvládnete, protože návrat k ježdění po delší pauze v této etapě života už by byl mnohem těžší. Mějte ve své pohybové aktivitě cíle, třeba maličké, ale takové, abyste mohla zažít radost z úspěchu.
  • Povídat si – Udržujte upřímná přátelství, mějte kamarádku, které se můžete svěřit.
  • Potraviny – Všichni dnes vědí, co je zdravé a co škodí. Zkuste se hýčkat vitamíny a zdravou stravou. Pomohou Omega 3 mastné kyseliny, „béčka“, hořčík, vápník… Starejte se, aby nejen koně měli v kyblíčku vyváženou stravu.
  • Pozitivní přístup – Jenže jak myslet pozitivně, když vás rozpláče i televizní reklama, vytočí nevinná poznámka vašeho partnera, jste unavená, podrážděná, sebelítostivá, cítíte se naprosto nemožně a vlastně se vám ke koním ani nechce? Obvyklé rady jako „najděte si koníčka, smějte se, i když vám není do smíchu, napište si denně tři věci, které se vám podařily apod.“ jsou fajn, ale rozhodující je vaše rozhodnutí, že budete pozitivní. Pak si cestu najdete.
  • Přijetí – Někdy příznaky menopauzy pomůže prostě přijmout jako něco, co se ve vás na nějaký čas ubytuje. Stačí samotný příznak, není třeba se ještě stresovat tím, že ho vůbec máte.
  • Pomoc – Pokud nic nepomáhá, nestyďte se vyhledat odborníka nebo se rozpovídat na internetu na příslušných diskuzích. Sdílení problémů pomáhá mírnit stres.  

Buďte dál aktivní

S menopauzou souvisí i riziko osteoporózy, řídnutí kostí. Je tedy vhodné jezdit? Je známo, že pohyb kosti zpevňuje, proto je přiměřená zátěž prospěšná. Vysedávání v klusu, lehký sed ve cvalu, práce kolem koní, vycházky do přírody s koněm na ruce, to vše nutí kosti ke zpevňování struktury. Samozřejmě už je vhodné příliš neriskovat. Nicméně je dlouhá řada velmi úspěšných žen v jezdeckém sportu, které věk a menopauza nijak nepřibrzdily.

Mary King – úspěšná jezdkyně všestrannosti, ještě v 62 letech soutěžila na mezinárodních závodech. Foto z roku 2023.

Foto: stock.adobe.com/fizkes

Komentáře nejsou povoleny.

Vydavatelem časopisu Koně&Lidé a provozovatelem webu www.konealide.cz je společnost Etira s.r.o.