Stisknutím "Enter" přejdete na obsah

Koně v rybníku? Pozor na sinice!

Když se pes ráchá v rybníku a krátce na to zkolabuje nebo dokonce uhyne, není to úplně běžná věc. Ruku v ruce s klimatickou změnou je však dobré zpozornět. Pachatelem úhynů mohou být sinice neboli cyanobakterie, kterým oteplování svědčí, a tohoto nebezpečí nejsou ušetřeni ani koně.

Jak se cyanobakterie do vody dostanou?

Živným substrátem jsou látky obsažené v hnojivech, odpadních vodách, živočišném odpadu a rozkládající se organické hmotě. Když k tomu dodáte stojatou vodu, mělčiny a teplé počasí, kdy v určitých místech může teplota vody stoupnout na 25°C a více, je brána pro růst sinic otevřená. Běžně se toxicita vody vyskytuje v létě a začátkem podzimu, ovšem s nadměrným oteplením se s nimi můžeme setkat dřív.

Jak poznáme, že jsou ve vodě sinice?

Někdy to nepoznáme v případě, že silný déšť a vítr srazí na krátkou dobu sinice pod hladinu. Objeví se zase, až když se hladina uklidní. 

Mějte na paměti, že koně nemusí ohrozit jen velké vodní plochy, protože sinice rostou i v menších nádobách – ve žlabech, nádobách i v automatických napáječkách. V létě je tedy údržba jakýchkoliv napajedel nanejvýš důležitá. Z více než dvou tisíc druhů sinic nejméně osmdesát procent produkuje toxiny, které jsou jedovaté pro lidi i pro zvířata. Sinice produkují dva typy toxinů – mikrocystin, který způsobuje poškození jater, a anatoxin ovlivňující neurologický systém.

Víte, že
Tzv. vodní květ sinic zblízka připomíná zelenou  krupici nebo sekané jehličí. Pokud si však nejste jisti, zda „to zelené“ ve vodě jsou řasy nebo sinice, zkuste jednoduchý Maršálkův test. Naplňte průhlednou láhev po hrdlo a nechte 20 minut odstát. Pokud se vytvořil u hladiny zelený proužek nebo povlak, který připomíná zelenou krupici nebo sekané jehličí a zbytek vody je čirý, jedná se o sinice. Pokud je voda zelená, jsou to řasy.

Cesta k otravě

Otravu způsobí především pití kontaminované vody. Stejné důsledky může mít i olizování mokré srsti – což se ovšem koní netýká. Toxiny se uvolňují z buněk sinic, které jsou poškozené nebo strávené, nebo z odumírajících sinic. I když  „květy“ sinic zmizí, může být voda stále toxická.  S jistotou přítomnost cytotoxinů zjistí jen laboratoř. Ne každá zelená voda je nakažená a ne každá nezabarvená voda je toxinů prostá. Ani zima neznamená jistotu, protože cyanobakterie je schopná přežít i pod ledem a v chladných podmínkách.

Příznaky otravy

Při otravě dochází k poškození jater, fotosenzibilizaci, slabosti (ztráta výkonnosti), u neurologických příznaků se jedná o dezorientaci, svalový třes nebo ztuhlost, vrávorání, kolaps, záchvat, křeče. Někteří koně mohou mít dechovou nedostatečnost, nadměrně slinit a slzet, jejich sliznice jsou bledé. Patří sem i příznaky koliky, průjem, stolice s příměsí krve.

K otravě dochází celkem rychle. K úhynu může dojít do 24 hodin po expozici, někdy i během dvaceti minut až několika hodin, podle množství vypité vody obsahující cyanobakterie. Nepřítelem je také vítr, který žene sinice na jedno místo, kde je pak jejich koncentrace vysoká.  K zabití jedné krávy stačí jeden litr kontaminované vody. Cynthia Gaskill, DVM PhD, klinická veterinární toxikolog na Univerzitě v Kentucky uvádí, že smrt někdy přichází tak rychle, že je zvíře nalezeno mrtvé poblíž vodního zdroje.

Mohu používat spirulinu, když je to také sinice?

Spirulina je sice také sinice, ale neprodukuje toxiny. Přesto doporučuji kupovat jen od prověřených producentů, kde je zaručeno, že nebude kontaminována jinými sinicemi, pesticidy atd.

Zdroje:

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27611818

https://equine.ca.uky.edu/news-story/blue-green-algae-poisoning-horses

https://www.msdvetmanual.com/toxicology/algal-poisoning/algal-poisoning-of-animals

https://www.researchgate.net/publication/273062828_Grazing_livestock_are_exposed_to_terrestrial_cyanobacteria

Komentáře nejsou povoleny.

Vydavatelem časopisu Koně&Lidé a provozovatelem webu www.konealide.cz je společnost Etira s.r.o.