Stisknutím "Enter" přejdete na obsah

Banány dávejte koním i se slupkou. Ale pozor na množství

Zkuste si ve stáji malý test. Nabídněte koni nejdříve sladké žluté banány, a poté zkuste trpké zelené. Které barvě a chuti dá kůň přednost?

Robert Borsano vyrůstal poblíž australského přístavu Coffs Harbour ve stínu banánovníků. Když jezdil v tomto kraji na koních, všiml si, že mermomocí chtěli zastavit a pustit se do banánů, které spadly na zem. Zájem měli výhradně o zelené banány, nikoliv o zralé, s typickou žlutou barvou. Stejnou preferenci zpozoroval i u jiných druhů zdejších zvířat, jako jsou slepice, vačice nebo koaly. A dobytek? „Krávy byly schopné zbourat ohradu, když ucítily vůni spadlého trsu zelených banánů,“ tvrdí Borsano.

Dalším banánovým objevem byla kondice koní. „Naši koně žrali trávu a trochu zelených banánů. Ani jsem nijak zvlášť netrénoval, ale když jsme vyjeli na tůru s kamarády, moji koně byli mnohem vytrvalejší než jejich,“ říká Borsano, který brzy začal samostatně farmařit. Myšlenka na nějaké zhodnocení své zkušenosti s banány ho však neopustila. Borsano se svým obchodním partnerem zadali výzkum na Univerzitě v Adelaide týkající se účinku banánů na zdraví a výkonnost koní. Výzkum přinesl zajímavé výsledky.

Kladivo na vředy?

Devadesát koní bylo rozdělených na tři skupiny: jedna dostávala zelené banány, druhá omeprazol a třetí skupina byla kontrolní. Koním v první skupině bylo podáváno po dobu 28 dnů 100 g sušených zelených banánů. Dávka neměla negativní vliv na střevní mikrobiom, ale ukázal se pozitivní vliv na prevenci a redukci žaludečních vředů. Nicméně, tento doplněk výživy nebyl účinnější než běžně používaný omeprazol. (Effects of a dried green banana crumble on equine gastrointestinal health, 2021). Studie dále nastínila další směry výzkumu terapeutických benefitů banánů v dietě koní. Výzkum pokračuje na všech frontách a zatím existuje 18 relevantních studií.

Myšlenka na rozjezd výživového doplňku pro zvířata se přímo nabízela. Borsano a jeho tým se proto obrátili na chovatele anglických plnokrevníků, kteří byli solventnější než chovatelé dobytka. Výroba doplňku ze zelených banánů je poměrně nákladná. Čtyřicet gramů kvalitní bio banánové mouky účely stojí kolem sedmi seti korun. Dva a půl kilogramu banánové mouky pro koně B – complete přímo z Austrálie stojí osmdesát australských dolarů, což je přibližně dvanáct set třicet korun.

Superpotravina?

Poptávka po mouce ze zelených banánů se zvyšuje, ale pořád je málo výzkumů, které by objasnily všechny benefity jejich zařazení do jídelníčku. Když je barva zelená, na komerční škále zralosti banánů to znamená číslo jedna – zelené, dvojka jsou zelené se stopami žluté, trojka převážně zelené a postupně dojdeme k sedmičce, což jsou banány žluté s hnědými skvrnami. Ty poslední využijeme, pokud potřebujeme nějaký booster před startem. Pokud nám jde o maximální hodnotu antioxidantů, rezistentního škrobu a co nejnižší obsah cukrů, sáhneme po tom nejzelenějším banánu. Obsah taninů nám sice poněkud zkřiví ústa, ale budeme zdraví.

Banány jsou významnou potravinou i z hlediska udržitelnosti. Odpad banánů, které nevyhovují např. tvarem požadavkům obchodníků, je obrovský. Uvádí se, že jde až o 20 % z celkové produkce, která činí sto deset milionů tun ročně. Díky zpracování a využití „odpadu“ u zvířat (ale i u lidí) ale nepřijde celá tato část vniveč.

Víte, že? 
Na Olympijských hrách v Sydney 2000 v Austrálii dostávali banány koně ze sedmi států. Banány také hojně využívají vytrvalostní jezdci (nejen pro koně).

Jak ho krmit?

Kůň si banán samozřejmě neoloupe tak, jako opice. S chutí ho sežere i se slupkou. Jak zjistil Borsano, nejvíce užitečných látek se ale skrývá právě ve slupce, a to draslík a vitamín B. Pokud jde o krmnou dávku, rozhodně je opatrnost na místě. Berte banán spíš jako pamlsek. Různé zdroje uvádí množství tři až čtyři banány týdně. Pokud je chcete koni dávat, je třeba je zařazovat do krmení postupně tak, jako každou krmnou novinku. Co se týče žlutých, sladkých banánů, jsou i v malém množství nevhodné pro koně s IR a metabolickým syndromem, koně obézní.

Víte, že?
Banány obsahují přibližně 75 % vody a 25 % karbohydráz, se stopovým množstvím proteinu a tuku (Powthong a kol., 2020)

Top živiny

  • Vitamíny – C, B6, thiamin, riboflavin, niacin, provitamín A, vitamín E
  • Minerály – fosfor, sodík, draslík, vápník, mangan, měď, zinek
  • Rezistentní škrob – funguje jako prebiotikum, snižuje glykémii a riziko chronických onemocnění
  • Rezistentní škrob – 70-80 % v zelených banánech, 1 % ve žlutých banánech
  • Bohatý zdroj antioxidantů – polyfenoly, flavonoidy 
Víte, že?
Vědci zjistili, že už jen dva banány poskytují dostatek energie pro 90 minut namáhavého výkonu. Není divu, že jsou banány ovocem číslo jedna u špičkových světových atletů.

Komentáře nejsou povoleny.

Vydavatelem časopisu Koně&Lidé a provozovatelem webu www.konealide.cz je společnost Etira s.r.o.