Stisknutím "Enter" přejdete na obsah

Modelka na útěku 17: Švýcarsko 1. část★

Švýcarsko, země pro život. Země zasněžených hor a precizního hodinářství, která se stala po dobu několika let mým domovem. Málokteré místo na světě spojuje tak harmonicky krásu divoké přírody s historickým šarmem alpských měst jako právě tento horský ráj. 

Dobrá jazyková znalost Švýcarů pramení (nejen) z faktu, že se v jejich zemi mluví čtyřmi úředními jazyky. Italštinu, francouzštinu a rétorománštinu doplňuje němčina. Tzv. švýcarská němčina (hovorově švýcarština) označuje všechny dialekty, kterými se mluví ve Švýcarsku, respektive v jeho německojazyčné části. Ve Švýcarsku a Lichtenštejnsku je například ostré ß považováno za zastaralé a nahrazuje se ss. Je však třeba mezi tyto dialekty NEzahrnovat švýcarskou variantu spisovné němčiny! Ta se od té „německé“ Hochdeutsch liší pouze v detailech.

V minulosti Helvétská republika je nyní prototypem neutrálního státu. Země je to nejen bohatá, bezpečná a elegantní, ale i trendy. V malebných údolích obehnaných horskými stěnami zní v současnosti mnohem častěji místní rockové kapely než jódl nebo alphorn. Mít šmrnc na Bahnhofstrasse (curyšská analogie Pařížské ulice) je stejně tak důležité, jako obléct poslední kolekci Cavalleria Toscana na jezdeckém kolbišti. Ať už v domácí stáji nebo na závodech, kterých je ve Švýcarsku nespočet! Koně člověk potkává stejně často jako ikonické Braunvieh (hnědý horský skot) nebo skot simentálský, švýcarské plemeno, které se stalo předlohou fialové Milce. Nasedněme proto na pomyslný Glacier Express a pojďme se v tomto dílu přiblížit jezdeckým mítinkům a fenoménům švýcarského světa koní. 

Od roku 1930 spojuje Glacier Express úzkorozchodnými tratěmi Svatý Mořic a Zermatt, procházející kantony GraubündenUri a Valais ve Švýcarsku. Trasa tohoto horského turistického vlaku vede přes nejvýše položené úzkorozchodné tratě blízko hlavních švýcarských ledovců, což mu vyneslo jméno „ledovcový expres“. Během letní sezóny jezdí až tři páry těchto vlaků denně kvůli velkému zájmu turistů. Glacier Express je často označován jako „nejpomalejší rychlík na světě“ a zastavuje pouze ve stanicích s významnými turistickými atrakcemi.

Náš Ledovcový expres se musí od originální trasy Svatý Mořic – Zermatt trochu odchýlit. Nástupní stanicí je – Einsiedeln! 

Komentáře nejsou povoleny.

Vydavatelem časopisu Koně&Lidé a provozovatelem webu www.konealide.cz je společnost Etira s.r.o.