Stisknutím "Enter" přejdete na obsah

Modelka na útěku 15: Londýn 3. část★

Velká Británie do třetice! Z Londýna se v tomto dílu pomyslně přesuneme i na další místa britských ostrovů, z malebných shires a Walesu přes Skotskou vysočinu až na Shetlandy. Jako ostrovní stát má pozoruhodnou di- verzitu v chovu koní. Tato země je domovem mnoha plemen koní, která mají společný ostrovní původ, nicméně specifické charakteristické rysy a všechna hrají důležitou roli v britské kultuře.

Až teď si uvědomuji, že všichni koně, kteří byli v mém vlastnictví, byli „britští“. Můj první kůň byl anglický plnokrevník. Později jsme s rodiči přikoupili valáška podílového velše, do třetice přibyla kobylka velškého ponyho sekce A a do čtvrtice „déčková kobka“. Na áčkové kobylce jsme odchovali vlastní hříbátko, hřebečka. Gilliho vlastní moje rodina doposud. 

Do světa britských plemen koní nás zasvětí chovatel, člen rady plemenné knihy velšských koní a můj dobrý kamarád Ondřej Bláha. S Ondrou máme společnou nejen péči o Gilliho, ale i cestování za koňmi po celé Evropě.

Vystavovatelství představuje mnohdy pořádnou nálož adrenalinu.

Rozhovor

Ondro, britských plemen je velká spousta. Existuje v nich nějaký systém nebo uskupení?

Britská pony plemena se označují jako Mountain and Moorland (M&M). V překladu to znamená „horská a vřesovištní“. Tato plemena se pak ještě rozdělují na malá a velká. Mezi malá plemena se řadí velšský pony sekce A a B, dartmoorský pony, exmoorský pony a shetlandský pony. Mezi velká plemena patří velšský pony sekce C, velšský kob, connemara, fellský pony, daleský pony, highlandský pony a newforestský pony. Všechna tato velká plemena mají KVH do 148 cm kromě velšského koba, jehož KVH je bez omezení. 

Shetlandský pony se dělí na mini typ, který je nejmenší z malých M&M plemen s maximální povolenou KVH 87 cm, a typ standart s maximálním povoleným KVH 107 cm.

Tvou „specialitou“ jsou zmíněná velšská plemena koní. Předpokládám, že se jedná i o tvá nejoblíbenější plemena. Proč? 

S „velši“ jsem se poprvé setkal před patnácti lety. Jednalo se o pony sekce A a B z chovu hřebčína Bohemian paní Ireny a Anny van Vuuren. S nimi jsem zažil své první výstavní momenty a úspěchy. Nakonec mě vystavování uchvátilo natolik, že jsem se mu začal věnovat naplno. Velše mám rád především díky jejich všestrannosti. Čtyři sekce v různé výšce představují koně pro celou rodinu.

Komentáře nejsou povoleny.

Vydavatelem časopisu Koně&Lidé a provozovatelem webu www.konealide.cz je společnost Etira s.r.o.