Stisknutím "Enter" přejdete na obsah

Velkou pardubickou ovládli odchovanci Napajedel. Taxis zastavil 8 koní

Je tomu deset let, kdy jsme mohli sledovat v přímém přenosu, jak elegantně  může všech 19 koní přeletět Taxisův příkop a doskakovat daleko za hranu. Raketa s mávajícím ocasem Orpee de Blins udávala tempo a obávaná překážka se pod letícími koňmi zdála velmi obyčejná. Je tomu také deset let, kdy se v únoru 2013 narodil v Napajedlích hřebeček, který dostal vznešené jméno Sacamiro – letošní vítěz 133. Velké pardubické.

Pokud máte náš časopis z dubna 2023, z plakátu září ušlechtilá hlava plemeníka Egertona, taktéž z hřebčína Napajedla. Je otcem talentovaného koně jménem Talent. Dech beroucí souboj v cílové rovině letošního ročníku Velké pardubické tak propojil dvě historie – napajedelského hřebčína a legendárního překážkového dostihu.

Hřebčín Napajedla získával po oba pardubické dny významný zájem a podporu od lidí a kolem stánku s petičními archy bylo stále živo. O významu hřebčína se zmínil také několikrát hlasatel.

Sacamiro s žokejem Janem Faltejskem po poslední překážce zařadil „turbo“ a potvrdil vítězstvím svou roli favorita, nestárnoucí Talent s Pavlem Odložilem ml. ve strhujícím finiši odrazil útok bělouše Star s Markem Stromským. Mmch. ohlušující bouře u tribuny mohutně povzbuzovala právě i Marka Stromského, jehož vítězství by se mohlo rovnou odeslat jako filmový scénář do Hollywoodu. Absolvovat 20 ročníků Velké pardubické, z toho jednou vyhrát, ale být diskvalifikovaný kvůli neobjetí otočného bodu, pak prohrát o několik centimetrů prakticky vyhraný závod, nebo vyhrát a pak zjistit, že je kůň diskvalifikován kvůli dopingu (teobromin), to vyžaduje opravdu mimořádnou vůli jít dál.

Kaňkou na báječném dni byl velký karambol na obávané čtvrté překážce. Kůň Stuke udělal před Taxisovým příkopem kličku – blokoval odskakující koně a sám byl jimi spíše vržen na druhou stranu. Skrumáž 8 koní vypadala hrozivě a je s podivem, že to nedopadlo hůře. Pro bočícího Stuke však byl jeho manévr fatální.  Soucítíme s touto velkou ztrátou s majiteli, trenérem a personálem stáje. 

  1. Sacamiro (žokej Faltejsek, trenér Petříková, stáj Jezdecký oddíl Beňov)
  2. Talent (ž. Pavel Složil ml.)
  3.  Star (ž. Marek Stromský)
  4. Lombargini (ž. James Best)
  5. Kaiserwalzer (ž. Jaroslav Myška)
  6. Lodgian Whistle (ž. Ondřej Velek)
  7. Dulcar de Sivola (Josef Borč)
  8. Jet Fighter (Sean Frances O´Keeffe)

Čas: 9:28,27. Výrok: jistě 5 – 1 – 9 – 3/4 – daleko

foto: Daniel Burda

Komentáře nejsou povoleny.

Vydavatelem časopisu Koně&Lidé a provozovatelem webu www.konealide.cz je společnost Etira s.r.o.