Stisknutím "Enter" přejdete na obsah

V sedle s chutí aneb jak si dopřát zdravé občerstvení ve stáji i na závodech

Jízda na koni je více či méně spojena s fyzickým výkonem a vytrvalostí. Aby se jezdec ve svém těle cítil dobře, dosáhl požadovaného výkonu a udržel si dobrou náladu, musí pamatovat na jedno důležité pravidlo: správná strava je klíčová. V tomto článku se společně zaměříme na to, jak si dopřát zdravé, ale zároveň chutné jídlo, které dodá energii, zlepší jezdecký výkon a zároveň bude potěšením pro chuťové buňky. 

Ve stáji jako doma

V dnešním uspěchaném světě, kdy se mnoho z nás potýká s nedostatek času na vaření během dne, se krabičkové jídlo stává nezbytným společníkem na cestě k udržení zdravého životního stylu. Proč bychom se měli spokojit s nezdravými a drahými fast foody, když si můžeme připravit vlastní pokrm, který obsahuje přesně to, co máme rádi a co vyhovuje našim individuálním potřebám a cílům? 

Začněme základy. Vezměte si v úvahu prostory stáje, kde je praktičnost klíčová. Je třeba věnovat pozornost balení, protože se pohybujete mezi zvířaty a často v prašném prostředí. Ideální jsou umyvatelné krabičky, méně vhodné jsou obaly na jedno použití, hashtag #zerowaste. Zajímavou alternativou jsou také zipovací pytlíky (doporučuji ty z Ikei), které se také nechají umýt a použít vícekrát, oproti krabičkám šetří (ikdyž nepatrně) hmotnost a místo v tašce. Vodu doporučuji nosit v lahvi typu Blender Bottle. Odolný plast vydrží oproti pet lahvi kontakt s koňskými kopyty i pád ze sedla. Já mám tu svoji už rok a nedám na ni dopustit. Díky tomu, že je kompatibilní s mytím v myčce ji pak ze stáje nosím i do školy nebo gymu.  

Pokud jde o samotné pokrmy, snažte se držet se zásad zdravé stravy. Ovoce a zelenina jsou vždy skvělou volbou. A ještě se o ně můžete rozdělit se svým koněm! Snad nejpraktičtějším ovocem je banán. Nejen, že nepotřebuje žádný obal, nemusí se ani omývat. Ruce však, prosím, umývejte vždy. Na druhém místě se řadí jablka a hrušky, které stačí jen umýt. Mrkve je nejlepší umýt a oloupat doma a poté zobat z krabičky. Větší hlad zaženou sendviče. Celozrnné pečivo je vždy lepší alternativou oproti tomu bílému. Libové maso, kvalitní sýr, listový salát, vrstva za vrstvou, příprava zabere 2 minuty. Se zapékáním možná 5, kdo by to ale počítal? Ušetřený čas, peněženka a zdraví poděkují. Proteiny z masa a sýrů spolu s vlákninou ze zeleniny dodají energii a udrží hlad v šachu.

Nepodceňujte hydrataci! Ruce pryč od sladkých nápojů a energetických nápojů, které dodají jen krátkodobý náraz energie a pak člověka nechají „spadnout“. Voda je nejlepším společníkem jezdce či ošetřovatele. Zvláště pokud trávíte hodiny v sedle, je důležité udržovat tělo hydratované. Pro zpestření můžete přidat šťávu z čerstvého ovoce, v úvahu přicházejí citrony, limetky nebo pomeranče. Šťáva dodá vodě jemnou citrusovou chuť a nám nezbytné vitamíny. Další možností je přidat několik lístků máty nebo rozmarýnu, což přinese do vody osvěžující bylinkovou nótu. Ti, kteří preferují sladší chuť, mohou přidat kousek medu nebo kvalitního javorového sirupu. Výsledkem je nejen zdravý nápoj, ale také jednoduchý způsob, jak si vychutnat vodu s novými a zajímavými chutěmi. V zimě nezahřeje nic tolik jako dobrý čaj nebo káva s mlékem. Investice do termosky je minimální. Ty velkoobjemové se dají koupit i za 390 Kč. A následný příjemný pocit z horkého nápoje je v chladné stáji k nezaplacení. 

Štěstí přeje připraveným

Ideální jídlo na závodech je takové, které není třeba uchovávat v chladničce po celý den. V zásadě platí stejná doporučení, jako pro přípravu jídla do stáje. Musím však dodat, že v praxi se mi osvědčil fakt, že nejlépe se jí jídlo, pro jehož konzumaci není potřeba ani vidličky s nožem, ani lžíce. A to jak z pohledu jezdce, tak i ošetřovatele. Tyčinka, kus ovoce, smoothie, sendvič, všechno, co se dá jíst za pochodu, případně v sedle.

A můj největší tip? Přivezte si s sebou více jídla, než si myslíte, že budete potřebovat. Vždy si v kufru auta nebo sedlovně převážejte VODU a trvanlivé potraviny, jako jsou třeba proteinové tyčinky nebo trvanlivé celozrnné pečivo. Nikdy nevíte, kdy dostanete hlad! Nechcete být přistiženi s pocitem točení hlavy nebo únavy pár minut před tím, než vyrazíte na kolbiště. Pamatujte, kalorie znamenají palivo. A ty zdravé kalorie přinášejí jako bonus dobrý pocit ze svého správně fungujícího těla.

Možnosti občerstvení na jezdeckých závodech jsou často limitované, potraviny drahé a nezdravé. Langoš, pizza mikrovlnková, přeslazené sody? No, thank you, next! 

Na závěr přináším konkrétní tipy na občerstvení. A to ať už se jedná o pouhou svačinku nebo celý oběd. Roli hraje množství konzumovaných potravin. Pojďme spolu říct bye obezitě, která ohrožuje i jezdeckou komunitu. An apple a day keeps the doctor away!

  • Proteinová tyčinka – Doporučuji vždy číst příbalovou informaci, ať si místo dávky proteinů nekoupíte jen předraženou porci cukru a nekvalitních tuků.
  • Vajíčka na tvrdo
  • Sendviče
  • Jídlo z předešlého dne (řádně zakrabičkované)
  • Oříšky a semínka – Kešu, mandle, vlašské, para, studentské směsi, sem s nimi! 
  • Kefír – Ideální je obyčejný bílý, případně ochucený vlastním ovocem.
  • Smoothie – Praktická volba, když není možnost si jídlem pořádně sednout, což se stává pořád
  • Sýr cottage – Podle mě nejuniverzálnější jídlo, dá se jíst nasladko i naslano a obsahuje vysoký podíl bílkovin.
  • Sušené ovoce

Komentáře nejsou povoleny.

Vydavatelem časopisu Koně&Lidé a provozovatelem webu www.konealide.cz je společnost Etira s.r.o.