Stisknutím "Enter" přejdete na obsah

Jezdecká módní abeceda 2: H jako Hermès

Módních svět je plný luxusních značek a designérů, kteří se snaží spojit eleganci a styl se specifickými tématy. Jedním z těchto témat je svět jezdectví, který poskytuje bohatý zdroj inspirace pro tvorbu luxusního oblečení a doplňků. Mezi značky, které se staly synonymem pro jezdeckou eleganci, se řadí i Hermès. 

H jako Historie – Značka Hermès započala svou existenci jako dílna specializovaná na výrobu koženého jezdeckého vybavení. Jeho kvalita a řemeslná dovednost si rychle získala reputaci jednoho z nejprestižnějších výrobců jezdeckých potřeb. I když se od té doby rozšířila na různé oblasti módy a luxusního zboží, vášeň pro jezdecký styl zůstává v jádru značky. Hermès se řídí pravidlem „dvojité nitě“ – na jedné straně se nachází pečlivá práce řemeslníka v jeho dílně, na druhé straně značka zohledňuje životní styl zákazníků. Již od doby založení zůstává Hermès velmi pozorný k měnící se povaze a potřebám společnosti.

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/8/82/Hermès-1923.jpg

Dobrodružství značky začalo v roce 1837, kdy výrobce postrojů Thierry Hermès otevřel ruční dílnu v Paříži. Thierry od počátku chápal a předvídal očekávání svých zákazníků, jejich touhu po jednoduchosti a lehkosti ve městě hemžícím se moderním pohybem. Jeho úsilí bylo dokonce oceněno na Světové výstavě v roce 1867.

Charles-Émile Hermès, syn Thierryho Hermèse, později přesunul dílnu na prestižní adresu 24 Rue du Faubourg Saint-Honoré v srdci Paříže a otevřel obchod. Na této adrese se Hermès butik nachází doposud. A dobrá pověst módního domu z hlediska precizních výrobků se začala šířit po celé Evropě…

https://www.hermes.com/us/en/find-store/france/paris/hermes-paris-faubourg-saint-honore-DDB38Q6R/

E jako Elegance – Elegance je klíčovým prvkem v módním návrhářství a Hermès to ví. Oděvy, obuv i doplňky jsou známé pro svou jednoduchost, čistotu linií a precizní zpracování. Kromě toho návrháři pracují pouze s nejkvalitnějšími materiály, jako jsou kůže, hedvábí a kašmír, což dodává jejich výrobkům tu nejvyšší úroveň luxusu a elegance.

R jako Reputace – Hermès má dlouhou a bohatou historii, což pomohlo vybudovat si vynikající pověst v oblasti módy a luxusu. 

M jako Módni ikona – Hermès neustále spolupracuje s nejvýznamnějšími módními návrháři a spolupracuje s mnoha umělci, což umožňuje vytvářet kousky, které se stávají mód­ními ikonami. Například ikonické šátky „Carré“ jsou kultovními kousky zdobící mnoho slavných žen a mužů po celém světě. 

https://www.hermes.com/cz/en/product/cheval-mascotte-scarf-70-H983952Sv01/

È jako Exkluzivita – Hermès si udržuje exkluzivitu tím, že vyrábí omezené série svých nejprestižnějších produktů. Například jejich kabelky Birkin a Kelly jsou známé svými dlouhými čekacími listinami a vysokými cenami. Toto omezené množství zvyšuje jejich atraktivitu a vytváří pocit exkluzivity mezi zákazníky.

https://www.hermes.com/cz/en/content/106191-birkin/

S jako Současnost – Hermès nabízí jezdeckou konfekci pro jezdce a vybavení pro koně. Každoročně zaštiťuje nádhernou jezdeckou soutěž Saut Hermès. Motiv koně je ústředním v mnoha kampaních i na vzorech oblečení. 

Jedno sedlo, prosím!

Od roku 1837 je každé sedlo Hermès ručně vyráběno jedním sedlářem a následně doladěno na míru budoucímu jezdci a koni. V prvním kroku objednávky si zájemce o sedlo vybere konkrétní model z nabízených skokových (Vivace, Cavale II) a drezurních (Arpege) sedel. Další fází přípravy šití sedla je měření jezdcových tělesných měr a jeho polohy v sedle. Pomocí technologie Equiscan® se zaznamenává přesné zakřivení koňského hřbetu. 

Každé sedlo, které vyrobí řemeslníci v dílně v Rue du Faubourg Saint-Honoré, vyžaduje téměř 30 hodin práce a péče. Od roku 1900 se všechna sedla pečlivě evidují a číslují tak, aby byla vždy k dohledání. Sedláři kombinují excelenci té nejlepší kůže, sedlářského know-how, předávaného z generace na generaci, a nejmodernější technologie. Nutno podotknout, že pořizovací cena nového sedla se pohybuje vysoko přes 100.000 Kč. 

Sedla Hermès udržují sedlářské dědictví domu. Cennou zpětnou vazbu poskytují partnerští jezdci jako Ben Maher, drezurní jezdkyně Jessica von Bredow-Werndl, brazilec Rodrigo Pessoa či skokový reprezentant Francie Simon Delestre. 

Jezdecký outfit v hodnotě nového koně!

Co se týká jezdeckého vybavení, Hermès je schopen ošatit jezdce kompletně. Jezdci mají na výběr z triček, pulloverů, vest, bund, rajtek, bičíků i závodního oblečení, to vše jak v dámském tak i pánském provedení. Nutno dodat, že částky jsou vysoké a dostupnost zboží se v jednotlivých zemích liší. Nicméně outfit, který zahrnuje přilbu, jezdeckou bundu, rajtky, mikinu a baselayer, jsem vyčíslila načástku 6.285 €, což odpovídá přibližně 150.000 Kč . Pokud bych přidala i cestovní tašku, výdaje navýším o skoro 50.000 Kč a dostanu se na sumu dvou set tisíc korun českých. Not bad!

https://assets.hermes.com/is/image/hermesproduct/doudoune-extra-light-piumino–800169E%2004-worn-1-0-0-800-800_g.jpg

Saut Hermès

Nádherná skoková soutěž Saut Hermès se pořádá od roku 2010 v Paříži. Kromě 2 let „covidových“ je její trvání nepřetržité. Pravidelně se konala v Grand Palais, z důvodu rekonstrukce Grand Palais se však přesunula do Grand Palais éphémère, provizorního paláce u Eiffelovy věže. 

https://www.ellecanada.com/fashion/trends/saut-hermes-inside-look

Každý rok si Hermès vybírá ústřední téma akce. Na „kulatém“ desátém ročníku byla ústředním tématem „Honba za sny“. Myšlenka se promítla do výzdoby Grand Palais. Když diváci v roce 2019 prošli dveřmi výstavní síně, jejich oči zalétly vzhůru k obrovským skokovým tyčím a balonkům, které rozmarně visely na proskleném stropě. Když okny pronikalo slunce a osvětlovalo různé barvy na dekoracích, návštěvníci se nad tou podívanou s dětskou radostí usmívali. Když našli svá místa, žasli nad neobvyklými a nápaditými skoky, které byly navrženy speciálně pro tuto akci. A přítomnost majestátní Pegasovy sochy od umělce Christiana Renonciata byla letos snad ještě příhodnější než jiné, neboť obraz okřídleného koně okamžitě vyvolal nebeskou mytologii, stejně jako sen každého mladého koňského nadšence o tom, že jednoho dne pojede na létajícím koni.

Jezdecké pole je každoročně nabité. Mezi vítěze Grand Prix se řadí Marcus Ehning, Simon Delestre, Kevin Staut či Edwina Tops-Alexander. 

Grand Palais (česky Velký palác) je výstavní pavilon v Paříži, který byl postaven pro světovou výstavu v roce 1900 stejně jako protilehlý Petit Palais (česky Malý palác) a Pont Alexandre III (česky Most Alexandra III.). Dnes slouží palác státním muzeím pro dočasné výstavy.

Grand Palais éphémère je dočasný (česky éphémère znamená pomíjivý) multifunkční sál v Paříži. Nachází se na Champ-de-Mars mezi École militaire a Eiffelovou věží. Byl otevřen v roce 2021 a bude demontován po letních olympijských hrách v roce 2024. 

Hermès je více než jen módní značkou; je to symbol elegance, kvality a nadčasovosti. Módní návrhářství spojuje historii, řemeslnou dovednost a kreativitu s jezdeckým dědictvím, čímž vytvářejí unikátní a ikonické kousky. Bez ohledu na to, zda je to jejich kabelka Birkin, šátek Carré nebo ready-to-wear oblečení, Hermès zůstává synonymem pro luxus, exkluzivitu a styl. Hermès zůstává nejvyšším symbolem jezdeckého stylu a elegance, která zkrátka nikdy nevyjde z módy. ●

Zdroje textu:

https://www.hermes.com

Horse&Style Magazine

https://cs.wikipedia.org/wiki/Grand_Palais_éphémère

https://cs.wikipedia.org/wiki/Pont_Alexandre_III

Komentáře nejsou povoleny.

Vydavatelem časopisu Koně&Lidé a provozovatelem webu www.konealide.cz je společnost Etira s.r.o.