Stisknutím "Enter" přejdete na obsah

Kovář v Británii ztratil nervy a zmlátil koně kladivem. Jak takovým případům předcházet?

VIDEO UVNITŘ/ Když naše „rodinné stříbro“ asi potřetí sundalo nohu ze stoličky, kovář vypěnil. Rozmáchl se a praštil kladivem do okraje kovového barelu, který se vedle příhodně vyskytoval. Ani jsme nehlesli při pohledu na prohlubeň, kterou obrovskou silou vytvořil. Doltér tehdy pochopil, že je situace vážná, a vzal stoličku na vědomí. Podobný ventil pro emoční explozi nevyužil 34letý Scott Manson, bývalý podkovář závodiště v Cheltenhamu. Koně, který nechtěl držet, však praštil několikrát kladivem do nohy.

Případ se stal v dubnu 2022 a natočila ho bezpečnostní kamera. Muž byl odsouzen k 10 letům zákazu práce se zvířaty a jejich držení. Manson se odvolal kvůli zákazu držení zvířat, protože měl doma psy a slepice, Gloucesterský korunní soud však minulý týden původní verdikt potvrdil.

Video a zdroj: https://www.dailymail.co.uk/news/article-12432109/CCTV-shows-horrific-moment-farrier-chases-frightened-horse-named-Buddy-stables-beats-hammer.html

Kováři v té době umírala matka. Podle soudce ale chování není omluvitelné

Podle prokurátora to nebylo poprvé, kdy Scott Manson ztratil nervy u zvířat. V minulosti vyhodil rodinného psa z auta. Ten utrpěl zlomeninu pánve a musel být utracen. Manson si za to vysloužil tříměsíční podmínku, 150 hodin prospěšných prací a náklady řízení ho stály 528 liber. Podle organizace na ochranu zvířat RSPCA představuje Manson pro zvířata trvalé riziko.

Dr. Susan Green vyhodnotila rány kladivem do nohou koně jako velmi bolestivé, nicméně zvíře se zcela zotavilo. Obhájkyně Cynthia Mac Farlane se zmínila, že Manson svého činu plně lituje a že až do tohoto incidentu pracoval zcela profesionálně. Navíc se to stalo v době, kdy byl ve stresu a dva krát týdně létal do Skotska za svou umírající matkou. Soudce Ian Lawrie se však nedal obměkčit a odvolání bylo zamítnuto. „Ať už jste byl v dané době v jakémkoliv stresu, existuje spousta jiných možností. Jsme toho názoru, že nemůžeme riskovat žádné utrpení zvířete.“

A přesto … Myslete na pohodu svého kováře!

Náš plechový sud je dávno bůhvíkde, spolupráce s naším kovářem však přetrvává víc než 25 let. Dlouhodobá spolupráce má výhody – zná kopyta každého koně včetně jejich historie, koně znají jeho, dá se nastavit pravidelnost.

Rady na to, jak z věty „přijede kovář“ neudělat blížící se pohromu, jsou známé, i když ne vždy jde vše hladce. Jsme jenom lidi a koně jsou jen koně, což (přiznávám) je na jedné straně tak trochu alibismus pro případ průšvihu, na druhé straně je to prostor pro empatii. Tak aspoň pro připomenutí 5 základních tipů pro hladký průběh pravidelné podkovářské péče:

Prostředí – Minimálně zajistěte rovný povrch, dostatek světla, aspoň závětří a možnost střechy nad hlavou, eliminaci rušivých vlivů.
Příprava kopyt – Náboje pro změkčení rohoviny jsou sice otravná práce, ale šetříte ruce kováře. Vařené brambory jsou osvědčeným změkčovadlem, zvlášť když jsou ještě hodně teplé.
Příprava koně – Je rozhýbaný, chráněný proti hmyzu, zvyklý na pravidelnou péči o kopyta
Zavolali jste si profesionála – Nemluvte mu do každého pohybu rašplí nebo kopytního nože, kam, kolik a proč. Nikomu se nepracuje dobře tam, kde mu nevěří, že svou práci zvládne.
Nestyďte se za zdravotní problém koně – Starý kůň nebo kůň, který má bolesti, nevydrží stát delší dobu na třech v klidu. Není problém dát mu třeba po dvou nohách pauzu, vzít třeba zatím jiného koně. Je to i o tom, že ne každá neposlušnost u korektur je nevychovanost, ale může být důsledkem nějakého zdravotního problému. Kovář, který s vašimi koňmi pracuje dlouho, to ví.

Komentáře nejsou povoleny.

Vydavatelem časopisu Koně&Lidé a provozovatelem webu www.konealide.cz je společnost Etira s.r.o.