Stisknutím "Enter" přejdete na obsah

Pijavice u koní? Fungují stejně dobře jako při léčbě lidí

Přikládání pijavic za účelem léčení nejrůznější zdravotních neduhů není vůbec nic nového. Hirudoterapie je známá už z dob antiky a v poslední době získává na stále větší oblibě. Metoda si získává své příznivce i u koní. Cena? Kolem 250 korun za ošetření. Samotná pijavice pak stojí 60–120 korun za kus.

K léčbě se využívají tři z mnoha druhů pijavic: pijavice lékařská, lékárenská a východní. Původně se tito parazitičtí, krev sající kroužkovci přikládali do okolí nemocných nebo zraněných míst místo pouštění žilou. Středně velká pijavice dokáže najednou pojmout až 30 ml krve. Až později se zjistilo, že za vynikajícími léčebnými výsledky těchto několikagramových mokrých živočichů stojí především účinné látky obsažené v jejich slinách a vypuštěné do těla hostitele před tím, než pijavice začne sát. Těchto látek je více než 150 a mají nejrůznější účinky, především pak antitrombotické, imunostimulační, antibakteriální, protizánětlivé a analgetické. Bez ohledu na místo přisátí pijavice se tyto látky rychle roznesou krevním oběhem po celém těle pacienta a kolují v něm až tři týdny – a léčí.
Asi nejvíce se pijavice používají v terapii špatně se hojících ran, jizev, artrózy, kožních infekcí, laminitidy, zánětů zubů, cév, oběhových potíží.

Využití pijavic při léčbě laminitidy, zdroj: Youtube.com

Přiložení pijavice možná vypadá velmi nepříjemně, ale samotné „zakousnutí“ lze cítit asi jako píchnutí ovádem, možná i méně. Pijavice ihned vypustí do rány znecitlivující látky, takže další pití krve už většinou cítit nelze. Během sání pijavice vypouští celým tělem nepotřebnou krevní plazmu, říkáme, že se „potí“. Nepříjemné na hirudoterapii může být následné krvácení z ranky, protože pijavice vypustila do krve i protisrážlivé látky. U koní či psů ranka krvácí několik desítek minut, u člověka to jsou hodiny či celý den.

Dříve, když pijavice žily v rybnících a živily se na různých zvířatech i lidech, mohly samozřejmě přenášet mnohé nemoci. V současné době je hirudoterapie vysoce hygienická; pijavice jsou speciálně odchovávané na zdravotně nezávadné krvi a k léčbě se používají jen jednou.

Foto: Gloria Mielniková
pozn. Autorka článku metodu nenabízí, ale absolvovala kurz hirudoterapie. Metodu využívá pro osobní potřebu.

Komentáře nejsou povoleny.

Vydavatelem časopisu Koně&Lidé a provozovatelem webu www.konealide.cz je společnost Etira s.r.o.