Stisknutím "Enter" přejdete na obsah

5 i více myší denně. Kočka je pro stáj nutnost, hodí se i pes

Na přemnožené hlodavce dvě, tři kočky nestačí. Ke každé myši, kterou uvidíte, si připočtěte tak dvanáct, které nevidíte. A za každou myší si představte asi 4 kg obilí, které vám za rok sežere, nehledě na 3× takové množství obilí, které kontaminuje močí a výkaly. Ve stáji je proti tomu jen jedna přirozená obrana – kočka. Nejlépe však funguje, když vytvoří hlodavcům „území strachu“ pach a aktivita kočky se psem.

Soužití kočky a člověka vzniklo zhruba před 9 a půl tisíci lety, respektive se chce říct, že kočka se před dávnou dobou rozhodla žít u člověka. Vlastně se spekuluje o tom, že právě hlodavci, kteří se množili kolem lidských obydlí, byli tím, co kočky k lidem přitáhlo.  Psi se spřáhli s lidmi ještě dříve a možnou původní příčinou důvodem byly zbytky a odpad kolem obydlí, které je lákaly. 

Příslušníci rodu Felis jsou typicky individuální lovci živící se širokou škálou malých obratlovců. Naproti tomu je přirozeností divokých psů lovit ve smečkách, hnát kořist na dlouhou vzdálenost, ale také do svého jídelníčku zahrnout malé savce. Domestikované kočky i psi se tedy mohou živit hlodavci, liší se však v technikách lovu a proto vyvíjejí různé selekční tlaky na populace hlodavců.

"Dobrý farmář se pozná podle toho, v jakém stavu jsou jeho stájové kočky."

Studie mluví jasně

Studie prokázala, že aktivita hlodavců v usedlostech významně poklesla v přítomnosti koček a psů v porovnání se stavem bez přítomnosti predátora. V případě samotných psů nebo jen koček aktivita hlodavců také poklesla, ale ne tak významně. Myši jsou obecně v přítomnosti koček mnohem ostražitější a nepouštějí se do otevřených prostor.

Průměrná kočka potřebuje podle velikosti 150-250 kcal denně. Jedna myš jim dá kolem 30 kcal. To znamená, že jedna kočka může potenciálně sežrat 5 a více myší denně. Tento potenciál však využije spíše polodivoká kočka, pro kterou je lov zásadním způsobem obživy.

Na krysy jsou kočky krátké

To krysy jsou na kočky už příliš velké… Také umí být dost agresivní a je těžké je zastrašit. Sice se stáhnou, ale neodejdou – jen se schovají a v okamžiku, kdy kočka zmizí z dohledu, zase vylezou na stejné místo. Výzkum z roku 2018 na kolonii asi 150 krys v Brooklynu dokumentoval chování mezi hlodavci a kočkami po dobu 5 měsíců.  Z 259 případů loveckého chování se jen ve 20 případech kočky pokusily zabít krysu a z těch 20 jen 3 útoky byly úspěšné.

Tak či tak, kočky si zaslouží ve stáji naši pozornost a péči. Nezapomínejte proto ani na to, že potřebují pravidelnou vakcinaci, odčervení a krmení. Ne nadarmo se říká, že příliš hladová kočka tolik myší nechytí …

Zdroje: Ustálená smečka ve stáji odradí-vyžene i jiné kočky. Domestic cats and dogs create a landscape of fear for pest rodents around rural homesteads, Themb’alilahlwa A. M. Mahlaba,1,*Ara Monadjem,1,2Robert McCleery,3 and Steven R. Belmain4 , 2017 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5291527/

Foto: Daniel Burda

Komentáře nejsou povoleny.

Vydavatelem časopisu Koně&Lidé a provozovatelem webu www.konealide.cz je společnost Etira s.r.o.