Stisknutím "Enter" přejdete na obsah

Sedlářka: Většině koní „konfekční“ velikosti úplně nesedí. Proto šiji na míru

ADVERTORIAL / Kateřina Marinković ve své práci spojuje celoživotní lásku ke zvířatům, šikovné ruce a své vědomosti ohledně anatomie koní. K těm má blízko již od dětství. Po dokončení gymnázia pracovala několik let jako ošetřovatelka koní v zahraničí. Když zjistila, jak je správně padnoucí vybavení důležité, rozhodla se naučit sedlářskému řemeslu a ponořila se do studia koňské anatomie. Nyní se ve své dílně kousek od Brna věnuje sedlářství naplno. Vyrábí vybavení pro koně na zakázku pod značkou Silver Sun Saddlery. Specializuje se především na uzdečky a jejich pasování. Díky výrobě a pasování přímo na míru s ohledem na anatomii pomáhá koním, aby se ve vybavení cítili pohodlněji.

Co tě na tvé práci nejvíce baví?

Těší mě, když mohu jedinečné sny svých zákazníků vlastníma rukama proměňovat ve skutečnost. Pokaždé vyrábím něco jiného. Baví mě na tom právě ta rozmanitost jednotlivých zakázek. Užívám si tu část, kdy spolu se zákazníkem navrhujeme jeho jedinečný kousek vybavení a ladíme všechny detaily k dokonalosti, a samozřejmě měření ve stájích, kdy se s koňmi a jejich majiteli potkávám osobně. Ale rozhodně nejvíce mi dělá radost, když mi zákazníci píšou, jak jsou oni a jejich koně mými výrobky nadšení. Nejčastěji si chválí kvalitu kůže, precizní zpracování a jedinečný vzhled. Se správně padnoucí výstrojí obvykle zaznamenávají změnu k lepšímu – mizí negativní reakce na nasazování vybavení a kůň je spokojenější a uvolněnější při práci. Utvrzuje mě to v tom, že moje práce má smysl.

Co nejčastěji vyrábíš?

Někdy jsou to uzdečky nebo ohlávky, jindy zase bezudidlové uzdečky, obnosky nebo něco úplně speciálního. Šiji vybavení pro ty, kteří si chtějí být jistí, že bude vybavení koni dobře sedět, nebo zkrátka chtějí něco, co v obchodě nenajdou. U zakázkové výroby jsou možnosti téměř neomezené. Každý výrobek z mé dílny je naprostý unikát. Kontaktují mě i lidé, kteří chtějí něco opravdu specifického, třeba uzdečku na koně s atypickými rozměry nebo speciálními potřebami. Například nedávno jsem dělala uzdečku pro klisnu, která je velmi citlivá na uši – navrhla a ušila jsem pro ni speciální rozepínací nátylník. Mezi mé zákazníky patří i majitelé chladnokrevných koní a barokních plemen, na které je těžké najít padnoucí vybavení.

„Každý výrobek z mé dílny je naprostý unikát,“ říká Kateřina. | Foto: Archiv Silver Sun Saddlery

Máš blízko ke koním? Proč sis vybrala zrovna sedlářství?

Jsem z čistě nekoňácké rodiny, takže mi trvalo dlouho, než jsem rodiče přemluvila, abych mohla ke koním. Už od prvního kontaktu jsem jim naprosto propadla, když jsem jako malá jela na svůj první jezdecký tábor. Krátce potom jsem začala docházet do jezdecké školy a následně na individuální tréninky. Měla jsem i koně v pronájmu. Zároveň jsem byla vždy velmi kreativní. Už od malička jsem pořád něco tvořila. Nejvíc mě bavilo kreslení a také šití. A ve škole jsem pak měla nejradši biologii. Ve výrobě kožené výstroje pro koně jsem se jednoduše našla. Ve své práci propojuji lásku k přírodě a ke zvířatům, zejména koním, šikovné ruce a odborný pohled na koně. Nejvíce se zajímám o anatomii a biomechaniku.

Jak ses dostala k tomu, co děláš?

Po škole jsem několik let pracovala jako ošetřovatelka koní v Německu a ve Švýcarsku. Prošla jsem si stájemi chovnými i sportovními, zaměřenými na koně drezurní, parkurové, všestrannostní i rekreační. Když jsem pracovala v zahraničí, dostala jsem se ke vzdělávacím portálům pro majitele koní, a to mi otevřelo oči. Zjistila jsem, jak je správně padnoucí výstroj důležitá; a jaký vliv má špatně padnoucí vybavení na pohodlí koně, tím pádem i na jeho trénink a celkový výkon a zdraví.

Rozhodla jsem se, že odteď budu dělat věci jinak a lépe. Začala jsem se více vzdělávat, převážně ze zahraničních zdrojů. Uvědomila jsem si nedostatek dobře padnoucího uždění na trhu a pozornosti, kterou jezdci jeho napasování věnují. A tak jsem využila svých šikovných rukou – začala jsem vedle své práce tvořit první kožené výrobky a dělat opravy jezdecké výstroje. Svou značku Silver Sun Saddlery jsem založila ve Švýcarsku. Majitelé koní ze stájí, kde jsem pracovala, patří mezi mé první zákazníky. Později jsem se přestěhovala zpět do České republiky a začala jsem se sedlářství věnovat na plný úvazek.

Máš nějaké odborné vzdělání?

Formální vzdělání v tomto oboru bohužel není v České republice dostupné. Není úplně běžné ani ve světovém měřítku. Letos jsem konečně dostala šanci na účast v sedlářském vzdělávacím programu v Anglii, na který jsem dlouho čekala. Probíhá formou intenzivních týdnů výuky pokročilých technik s mistry sedlářského řemesla. Program je rozložen do několika let a je zakončen komplexní oborovou zkouškou s vysokými nároky na kvalitu práce. Po úspěšném složení zkoušky lze získat vysoce prestižní kvalifikaci a stát se členem britské Society of Master Saddlers. Je to můj velký sen. Neustále se vzdělávám i v pasování uždění a snažím se mít přehled o všech nových informacích. I v zahraničí je tohle téma totiž ještě celkem nové.

Momentálně studuji kurz pasování uždění zakončený mezinárodně uznávanou kvalifikací. Své vědomosti si rozšiřuji i v dalších úzce spojených tématech. Například dokončuji kvalifikaci Certified Equine Ergonomist od kanadské Saddlefit 4 Life Academy, která se zabývá posuzováním napasování sedla koni a jezdci. Také dodělávám kurz o udidlech od Neue Schule Academy.

Jak své vědomosti využíváš v praxi?

Díky svým znalostem mohu vyrábět nejen krásné výrobky dle přání, ale hlavně vybavení funkční a pro koně pohodlné. Většině koní „konfekční“ velikosti nesedí úplně dobře, a navíc se rozměry vybavení liší i značka od značky. Proto uždění nedělám v běžných velikostech, ale zásadně na míru. Každý díl vyrobím dle pečlivě získaných rozměrů hlavy konkrétního koně. Při pasování zohledňuji nejen velikost, ale i anatomii hlavy, aby vše perfektně sedělo a uzdečka netlačila na kostní výčnělky, nervy, cévy a další citlivé anatomické struktury – jako jsou například týl koně, čelistní kloubní spojení (tzv. TMJ) nebo ušní chrupavky. Většinu uzdeček vyrábím s anatomicky tvarovaným nátylníkem, který je navržený přímo na míru pro konkrétního koně. Ne každý běžně prodávaný anatomický nátylník totiž vyhovuje všem koním, naopak pohodlné napasování je velmi individuální.

Jak probíhá návrh uždění na zakázku?

Ke každému zákazníkovi přistupuji zcela individuálně. Vše začíná společnou konzultací, kdy spolu probereme jeho přání a zároveň se snažím zjistit, co potřebuje jeho kůň. Zákazníkovi poradím s výběrem a vyladím s ním design do posledního detailu. Nabízím výběr z mnoha barev kůže, polstrování, prošití a několika druhů přezek. Mohu vyrobit všechny možné druhy nánosníků ve tvaru, šířce i vzhledu dle přání zákazníka a potřeb jeho koně. Zvlášť u čelenek se fantazii meze nekladou, lze udělat jakýkoliv tvar a zdobení. Od klasického stylu po kamínky Preciosa v libovolné kombinaci velikostí a barev.

Vyrábíš všechno ručně, nebo používáš nějaké stroje?

Zakládám si na ruční výrobě, protože jen tak mám plnou kontrolu nad kvalitou a umožňuje mi to vše maximálně přizpůsobit koni a jeho jezdci. Ty nejvíce namáhané části uzdečky, jako jsou otěže, lícnice nebo nátylník, pečlivě vykrajuji z té nejpevnější části hovězího kruponu. Kůže je přírodní materiál, a tak se na ní přirozeně nachází slabší místa a vady. Těm je nutné se vyhnout. Následuje opracování hran kůže a kompletace dílů. Výrobky šiji výhradně sedlářským stehem za pomoci šídla a dvou jehel.

Nitě se tak střídají mezi horní a spodní vrstvou a každý steh je zvlášť pevně utažený a zajištěný uzlíkem. Díky tomu jsou ruční stehy mnohem pevnější a jen tak se nerozpářou, na rozdíl od strojového šití používaného na běžně prodávaných uzdečkách. Ruční šití je náročná technika, která vyžaduje maximální preciznost a stovky hodin praxe k jejímu mistrovskému ovládnutí. Výsledek pak ale stojí za to. Také trvám na nejvyšší kvalitě materiálů. Používám zásadně prémiovou anglickou hovězí kůži, která vyniká svým luxusním vzhledem a dlouhou životností, v kombinaci s kvalitním nerezivějícím kováním.

To zní jako spousta práce… Jak dlouho trvá vyrobit takovou uzdečku nebo ohlávku?

Samotná výroba uzdečky zabere přibližně pět pracovních dní a ohlávka asi tři dny, záleží na konkrétním designu. A to nepočítám měření koně, zpracování rozměrů, návrh uzdečky a ladění detailů se zákazníkem, než vůbec mohu zakrojit do kůže. S každým klientem ještě po doručení uzdečky konzultuji správné napasování, abych se ujistila, že vše perfektně sedí. Jinak celý proces od seznámení se s potřebami zákazníka a jeho koně po závěrečné napasování zabere přibližně měsíc až dva, záleží na složitosti zakázky a také kolik mám zrovna práce.

A co plánuješ do budoucna?

Chci stále rozvíjet své odborné vzdělání a nabízet tak to nejlepší uždění na trhu. Nejen co se týče kvality a možností přizpůsobení jezdecké dvojici, ale zároveň korektního napasování a zákaznického servisu – a díky tomu zlepšovat život koním a jejich majitelům. Také chci pokračovat v publikování vzdělávacích článků na svém webu www.silversunsaddlery.com a na sociálních sítích. Mým cílem je šířit povědomí o tom, že vybavení není jen na krásu, ale musí také dobře sedět. ●

Buďte první! Přidejte komentář

Napsat komentář

Vydavatelem časopisu Koně&Lidé a provozovatelem webu www.konealide.cz je společnost Etira s.r.o.