Stisknutím "Enter" přejdete na obsah

S koněm v bouřce? Slezte a držte rozestup

Nechat koně v bouřce venku nebo je zavřít? Co mám dělat, když mě chytne na vyjížďce bouřka? V létě se bouřky běžně vyskytují a také je to období, kdy jsme víc venku – a koně také.

V dnešní době, kdy je spoustu koní chovaných ve venkovním ustájení, rozhoduje kůň, zda se schová či nikoliv. A my můžeme jen doufat, že se nic nestane – to znamená, že do nich neuhodí blesk nebo si neublíží při snaze uprchnout. Pokud máme bezpečnou stáj a očekáváme silnou bouřku, je lepší koně včas schovat.

Námitka, že volně žijící koně jsou taky venku, je sice fakticky pravdivá, nicméně to neznamená, že jsou tito koně nedotknutelní, protože mají neomezený prostor, kde si mohou vybrat bezpečné místo. Zásahy bleskem jsou sice vzácné, ale mohou s sebou vzít celé stádo. Např. v roce 1999 si extrémně silná bouřka v Argentině vyžádala během 48 hodin 193 mrtvých koní. Případů úhynu koní bleskem si dnes můžeme vygooglit víc, než by nám bylo příjemné. Nicméně statisticky vzato to je málo pravděpodobné.

Aby nás bouřka nezaskočila

V dnešní době si můžeme podle nějakého meteo radaru zjistit, zda se bouřkové pásmo blíží, a naplánovat si svou vyjížďku před bouřkou nebo až po ní, v báječně vyčištěném a voňavém, svěžím vzduchu. Rozhodně se vyplatí tento jev nepodceňovat.

Náhlá změna počasí

Někdy nás technika i předpovědi zradí. Jedete si lesem a najednou zaznamenáte zvláštní ticho a les ztmavne. Pak vyjedete z lesa přímo hrozivému černému mraku naproti. Zvedne se vítr, blýskne se. Co teď?

Počítat. Rychlost světla je 300 000 km/s a rychlost zvuku 343 km/s. Podle tohoto rozdílu si můžete spočítat, jak daleko je bouřka od vás. Když uvidíte blesk, počítejte vteřiny, než se ozve hrom. Počet vteřin vydělte třemi a máte vzdálenost bouřky od vás v kilometrech.
Pokud jsem v rozumné dojezdové vzdálenosti, nejkratší cestou jedeme domů. Jestliže přiklušu nebo přicválám na dvůr a získám nějaký náskok, mohu ho využít pro řádné vykrokování koně.

Jestliže vás bouřka přece jen přepadne a jste přímo v ní, je pár možností, jak nejít statistice úrazů bleskem naproti:

■ Nebuďte nejvyšším bodem – slezte z koně a veďte ho.
■ Sejděte do níž položených míst, např. je dobré se schovat do rokle, nejlépe na závětrné straně.
■ Neschovávejte se pod útes nebo převis, pokud by do něj blesk udeřil, sjede po vás.
■ Nebuďte ve vchodu do jeskyně, pokud se nemůžete bezpečně dostat dovnitř. Zvlášť je to nebezpečné, když je tam mokro.
■ Neschovávejte se pod osamocený strom.
■ Běžte dál od vody, ať už jsou to potoky, říčky nebo rybníky či louže, stejně tak se vyhněte vodivým materiálům jako dráty ohrady, pozor na mokrá vodítka.
■ Jestliže jste ve skupině, rozestupte se tak, abyste měli mezi sebou aspoň 7 m.
■ Pokud jste v otevřené krajině – na lukách v kopcích, snažte se zmenšit (na bobek) a mít chodidla u sebe. To je obvyklá rada, ale co kůň, kterého nemáte kam přivázat? Tady už asi pomůže jen se modlit a pomalu kráčet do bezpečnějších míst s koněm na ruce.

Obecně se doporučuje

■ Nechodit ven, pokud je mezi hromem a bleskem prodleva menší než 30 vteřin.
■ Po posledním hromu ještě asi půl hodiny vyčkat. ●

| Foto: stock.adobe.com/panaramka

Buďte první! Přidejte komentář

Napsat komentář

Vydavatelem časopisu Koně&Lidé a provozovatelem webu www.konealide.cz je společnost Etira s.r.o.