Stisknutím "Enter" přejdete na obsah

Jóga a koně

na Country roubence Měník

Country roubenka Měník je rodinný domek v původním stylu, u kterého se pasou dva koně – slovenský teplokrevník Biloušek a anglický plnokrevník×quarter horse Charlie. Na první pohled nic výjimečného, ale Lilly i její maminka Dáša jsou důkazem, že i se dvěma koňmi se toho dá podniknout opravdu spousta.

Věnují se přirozené komunikaci – klid a harmonie na obou stranách jsou tu na prvním místě. Tedy na straně lidské i na straně koňské. Jsou takový holčičí koňský tým, který miluje koně a přírodu. Předávám slovo Lilly Reisové: „Vítáme vás v našem koňském světě. Nacházíme se v Měníku v Královéhradeckém kraji. Vlastníme dva koně a pár dalších zvířátek. Majitelka roubenky a zároveň moje mamka Dáša je nejstarší a pečující člen našeho holčičího týmu. Dalšími členy jsem já a nejmladší je Štěpka Svitálská. Jediní kluci tu jsou naši koně, dva valaši Bilbord alias Biloušek a Charlie alias Chichi.“

„Není nic hezčího, než si dát odpolední kávu či podvečerní lekci jógy u koňského výběhu.“

Kromě přirozené komunikace se tu zabývají také prací s dětmi a koňmi včetně vyjížděk do přírody a ne zcela tradičním spojením jógy a koní. Rády jsou v souladu s přírodou. Letos již jedenáctým rokem pořádaly letní pobyty pro děti, spaní v tee pee s indiánskou tématiku obecně, ale i koňské pobyty spojené s jógou.

Jóga pro mě osobně znamená zklidnění mysli a protažení těla v jednom.
Koně do ní zapadají velmi jednoduše.

Jóga u koní

Je fascinující, jak je jóga, nastavení mysli a empatie spojená i s koňmi. Vždy, když Dáša cvičí na jejich vyhrazeném místě přímo u koňského výběhu jógu (kterou miluje), koně se na ni přijdou podívat – a během chvíle už podřimují, nebo bedlivě pozorují všelijaké jógové pozice. Jak už asi tušíte, k józe se jí povedlo strhnout i svou dceru Lilly. Ta prozrazuje:

„Jóga pro mě osobně znamená zklidnění mysli a protažení těla v jednom. Koně do ní zapadají velmi jednoduše. Reagují na přítomnost člověka individuálně – jeden radši žere a nevšímá si mě a druhý naopak přijde a vyhledává moji pozornost. Jógu také každý vnímá úplně jinak.

Dýchání je v přítomnosti koní i v józe důležité. Plný jógový dech je nabírání energie, volný dech zase uklidňující prostředek. Moje poznatky jsou z praxe. Například, když se dostanu s koněm do situace, kdy jsme oba neklidní z nějakého podnětu, soustředím se na svůj dech. Jen samotné dýchání uklidní mou mysl a poté i kůň ve většině případů dokáže uklidnit tu svou. Netuším, jak se na tohle dívají jiní lidé u koní, ale za mě je tohle vážně účinné.

Jóga je perfektním nástrojem pro uvědomění si vlastního těla, pro jeho posílení i protažení. Dodává také energii, klid a soustředění. Mimo jiné dokáže posílit hluboké svaly – jindy nepoužívané, ale pro ježdění zásadní.

Pozorování koní u cvičení jógy je zajímavé, koně reagují více na pozice těla než na hlas. Učím se tyhle nepatrné změny od koní. Moji koně reagují i na cvičení vedle jejich výběhu. Přijdou se podívat, co se děje, a po chvíli odpočívají a podřimují vedle.

Jóga pro mne má myšlenku vlídnosti, vděčnosti a soustu dalšího. Podobně se snažím přistupovat ke koním, porozumět jim a učit se.

Lilly a Dáša Reisovy. | Foto: archiv Reisových

Můj výchozí bod je přijetí, a to je to stejné jako uvolnění. Jakmile povolí napětí ve mně, i kůň na to dokáže automaticky reagovat, je to „pružnost“. Pružnost ve významu umět se přizpůsobit situacím, které jsou složitější, a to jak pro koně, tak pro člověka.

Snaha, sevření a napětí jsou tmavé a tvrdé. Jsou úplným opakem uvolnění. Jak víme, uvolnění a soulad s koněm je pro nás velmi důležité. Sebemenší náznak uvolnění koně se zrcadlí i v nás, to jsou ty úžasné okamžiky, po nichž toužíme. Až ve chvíli, kdy se přestaneme snažit a prahnout po dokonalosti, přijde na řadu uvolnění, napětí v nás pomine a povolí se tělo, jak to lidské, tak to koňské.

Nejde o to, soustředit se na to, co nám dělá dobře a vytlačovat to, co nám dobře nedělá.

Nejde ani o to honit se za příjemným a utíkat před nepříjemným. Dám jednoduchý příklad, měla jsem obavy chodit s koňmi ven, hodně rušivých elementů plus můj strach tvořily překážky v mojí hlavě.
V těchto momentech, kdy jsem se nejvíc bála, mi ale koně ukázali, že není v podstatě čeho, když to nechám plynout a osvobodím svoji mysl. Koně jsou neskutečná stvoření a učit se od nich je úžasné.
V jednom nádechu a výdechu je svoboda. Svobodu mají koně v krvi a umějí s ní, dle mého názoru, pracovat daleko lépe než my, lidi.

Naše myšlenky chtějí být v rezonanci s našimi sny. Myslím že mluvím za hodně lidí od koní, kteří si s koňmi chtějí vybudovat krásný harmonický vztah v souladu s propojením. Tohle vše přináší spojení jógy, jógové psychologie a koňského světa. Nepřestává mě to fascinovat.“

Spokojenost

Snaží se o oboustrannou spokojenost – jak lidí, tak zvířat. Dát každému dítěti i koni individuální přístup. Ne vždy to jde jako po másle, ale to určitě zná každý koňák dokonale.

„Takové ty stavy, jestli dál pokračovat, nebo koně dát z domu někam do ustájení. Vždy si uvědomíme, že není nic hezčího, než si dát odpolední kávu nebo podvečerní lekci jógy u koňského výběhu.“
Důležité je, že děti odjíždějí nadšené, spokojené a rády se sem vrací. Tohle je místo, kde jsou koně a lidé opravdu společně v harmonii.

Pár vět od Štěpánky: „Na Roubenku jsem narazila tak, že rodiče mě v osmi letech přihlásili na místní tábor. Moc se mi tu líbilo a vždy jsem odjížděla šťastná. A tak jsem sem jezdila na letní pobyt další dva roky. Pak už jsem začala jezdit i mimo tábory. A Lilly mě začala pořádně učit jezdit. Jezdila jsem a do teď jezdím na mém oblíbeném koni Bilouškovi, je to super učitel a nejen učitel, ale i skvělý parťák! S Bildou si dost rozumím a jsem za to neskutečně moc ráda. Díky Lilly mám takové možnosti u koní. Štěpka“

Country roubenka Měník

Lilly: redheadlifestyle (Instagram)

Štěpka: prastena_konarka (Instagram)

Buďte první! Přidejte komentář

Napsat komentář

Vydavatelem časopisu Koně&Lidé a provozovatelem webu www.konealide.cz je společnost Etira s.r.o.