Stisknutím "Enter" přejdete na obsah

Českem na koňském hřbetu: Honáci krav

Šestý díl pod názvem Honáci krav nás zavede do malebné krajiny Jižních Čech, kde si představíme zajímavá místa v doprovodu našich už zcela známých průvodců Martina a Ondřeje Krausových. V článku se dozvíte, jaká další významná jména českého sportu a chovu koní zazní.

Stejně jako v cestopisném seriálu se i my blížíme slunečnému jarnímu období, které vyhání z domovů nejednoho hospodáře či zahradníka. Přelom duben/květen je pro Jižní Čechy svátkem příchodu jara po dlouhé zimě.

Zajímavost

Kráva od sebe nenechá napít cizí tele. Malá čerstvě narozená telátka krávy „odloží“ a každé 3–4 hodiny se k nim vrací dát jim napít. Toto odkládání trvá do doby 10–12 dní od narození.

Toto období je kromě jiného spojeno s chovem dobytka, které se vyhání z kravínů na rozsáhlé pastviny.

Vyhánění dobytka

K vyhánění dobytka je třeba několika jezdců na koních, kteří společně směřují stádo směrem k pastvinám. Z různých pozic hlídají, aby nedošlo k jejich rozdělení, jako to dělají kovbojové na západě.

V úvodu seriálu si Martin s Ondřejem vyzkouší práci pracovního jezdce, která je součástí nahánění dobytka. Pro vyhánění kluci Krausovi sedlají ryzáky Skipa a Archieho, na kterých si ke konci vyzkouší dobytkářskou disciplínu team penning.

Team penning je rodeová disciplína se stádem krav, při které spolupracují tři jezdci. Označené tele se snaží oddělit od stáda a nahnat ho přes celou arénu z dobytčí části do nedobytčí, kde je připravena ohrádka. Jakmile je tele uvnitř a kůň stojí polovinou těla v ohrádce, jezdec zvednutou rukou signalizuje zastvení časomíry.

Oslovice

Jsou to právě oslovice, kde se v malebné vesničce nachází nejstarší dochovaný mlýn v ČR jehož historie sahá až k roku 1352. Mlýn je zcela funkční a kromě památky figuruje jako natáčecí místo. V roce 2008 se zde například natáčela pohádka Kouzla králů ve které figuroval i Martin Kraus v roli statečného mladíka Tadeáše.

Rozhledna a hvězdárna

Z malebných Oslovic se vydáváme směrem vzhůru na Josefovu věž, nejstarší kamennou rozhlednu v Čechách. Její vznik se datuje na polovinu 19. století a je pojmenovaná po knížeti Josefu II.

Hvězdárna Kleť

Díky svému umístění, tedy 1070 metrů nad mořem, se hvězdárna řadí mezi nejvýše položené hvězdárny v ČR. Tato hvězdárna se zabývá převážně výzkumem planetek a komet, přičemž zároveň slouží jako „kosmická hlídka“ sledující pohyb asteroidů a malých těles přibližujících se k Zemi. Díky tomu úzce spolupracuje s Evropskou kosmickou agenturou.

Při natáčení zmíněné pohádky se k pečení buchet využívala právě mlýnská pec.

Astronomický digitální fotoaparát, který je součástí observatoře, pořizuje snímky, které míří rovnou do systému počítače. Tam se pomocí fotoprojekce promítá sled snímků, který dokáže odhalit případný pohyb planetek.

Na návštěvu za Kamilem Papouškem

Ale zase zpátky ke koním. Na cestě z hvězdárny směrem do Písku se zastavíme na skok u Kamila Papouška. Světoznámého českého jezdce z koňácké rodiny. A byl to právě Kamil Papoušek, který se v sedle Warnesse představil na Olympijských hrách v Tokiu.

Warness ZH je jedenáctiletý hřebec zapsaný v plemenné knize holandského teplokrevníka, který je v majetku státní organizace Zemského hřebčince v Písku. Černý hnědák velkého tělesného rámce dokázal, že díky své perfektní jezditelnosti a velké síle odrazu dokáže obhájit své schopnosti na Olympijských hrách.

Do ČR přišel Warness jako dvouletý. Následně se stal plemeníkem a prošel sportovním testováním, ve kterém předvedl své kvality. V devíti letech startoval na světovém poháru v Grand Prix s umístěním (5. místo). Díky svým skokovým vlastnostem se dostal na pozici koně startujícího na Olympijských hrách.

Zemský hřebčinec Písek

Zemský hřebčinec v Písku je místo s dlouholetou tradicí. Jedná se o unikátní historické místo v anglickém stylu, kde se nachází i chovatelské centrum věnující se chovu koní a rozvoji českého chovatelství.

Byla to právě Marie Terezie, která rozhodla o zlepšení genetické populace koní v době monarchie.
S hřebčincem se pojí i světoznámá socha od sochaře Josefa Václava Myslbeka, který se věnoval originální studii koně. Předlohou této bronzové sochy stál plemenný hřebec Ardo II. Tutéž sochu můžeme vidět na Václavském náměstí, kde ji navíc sedlá sv. Václav.

Jakub Štěrba nám při návštěvě Zemského hřebčince představí příběh Warnesse a jeho cestu na Olympijské hry. A také nahlédneme do stáje plemenných hřebců společně s dnes už bývalým ředitelem hřebčince Karlem Kratochvíle, který působil v roli ředitele dlouhých deset let.

Byla to právě jeho „šťastná ruka“, která vybrala v zahraničí dvouletého Warnesse a o rok později i úspěšného plemeníka Hearthbreakera, šestnáctiletého republikového šampiona.

Vidíme hřebce jako například Eldorado, který má dle slov pana Kratochvíle povolení připouštět jako tříletý tzv. prémiový hřebec, dále Lamaze TN šampion předvýběru nebo GO-On po sportovní kariéře.
Při cestě hřebčincem se podíváme i na odběrovou místnost, kde si představíme fantoma a nádherného českomoravského belgického hřebce Korbíka v akci.

Text: Nikola Kováříková, René Šír

Foto: Dalibor Gregor

Buďte první! Přidejte komentář

Napsat komentář

Vydavatelem časopisu Koně&Lidé a provozovatelem webu www.konealide.cz je společnost Etira s.r.o.