Stisknutím "Enter" přejdete na obsah

Soumrak pouťových poníků: Jak to bylo v historii

V 6. století se po rozpadu Západořímské říše hašteřilo mnoho království o moc a bohatství. Tehdy se v Byzanci zrodil nápad na zajímavé zařízení – rotující střed, od kterého vedly tyče, na nichž byly zavěšené koše pro jezdce. Ve 12. století se tento koncept osvědčil pro bojový výcvik u Arabů a Turků. Jezdci na koních si v plném cvalu na kruhu házeli míčem nebo kroužky. Přínosem bojové hry bylo zvýšení obratnosti a koordinace ruka-oko. Zvláštní hrou při krouživé jízdě bylo házení skleněnou koulí naplněnou parfémem, což vyžadovalo značné schopnosti. Kdo nechytil, byl potrestán nadvakrát – jednak se na něj z rozbité koule vylinulo značné množství parfému (nebo páchnoucí směsi), a také si vysloužil opovržení za svůj chabý výkon.

Tento způsob výcviku převzali italští křižáci a dali mu název garosello, španělsky carosella, což znamená „malá válka“. Živý „carousel“ postupně vystřídali umělí koně bez nohou, na kterých jezdci seděli a trefovali se kopím do kruhů zavěšených po obvodu kolotoče. Tento typ kolotočů se zachoval v podobě dnešních „řetízáků“.

Až v 18. století se stala tahle bojová hra zábavou a brzy se objevily i kolotoče s menšími umělými koníky pro děti. Pohon kolotoče obstarávali koně nebo muly, případně sluha. Živý pohon v 19. století vystřídala pára a atrakci doprovázela hudba. Dalším vynálezem byl mechanizmus umožňující pohyb koní nahoru a dolů.

Koně jsou vyrobeni ze dřeva nebo sklolaminátu, případně z hliníku podle vzoru klasických dřevěných modelů. Koně na vnější straně kolotoče jsou více zdobení. Podle přesných nákresů je dotvářena jejich podoba, výstroj, barvy.

Kolotočoví koně se objevují ve třech pozicích – mohou stát na všech čtyřech, na zadních nebo se všemi čtyřmi ve vzduchu – ti poslední se také pohybují nahoru a dolů.

Jak instalovat živé poníky?

Princip kolotoče se využívá i se živými poníky, kteří jsou jednotlivě přivázáni k tyčím. Není nutná větší obsluha a jsou pod kontrolou. Tento způsob je častý v Americe, kde se zatím nezvedá taková vlna odporu ze stran ochránců zvířat. V  České republice se s tímto způsobem nesetkáme – zato s odporem proti „živým kolotočům“ při chození dokola v šestimetrové manéži ano, a nikoliv poprvé letos na Matějské pouti. ●

Foto: stock.adobe.com/ Darren Bull

Buďte první! Přidejte komentář

Napsat komentář

Vydavatelem časopisu Koně&Lidé a provozovatelem webu www.konealide.cz je společnost Etira s.r.o.