Stisknutím "Enter" přejdete na obsah

Alergie: Cesta ven existuje

Drbe se, letní vyrážka je na pochodu, nebo kašle, špatně dýchá. Už máte zmáknutý management, deky a masky, krmení pro muchaře na míru. Je to neustálý boj a jste rádi za remízu. U koupě nového koně už jste podezřívaví – nekupujete si s dalším koněm i další letní vyrážku?

Jak z toho začarovaného kruhu ven? Zjistit, co přesně u koně alergii vyvolává a dopřát mu imunizační léčbu s vysokou účinností 90–95 %. U koupě nového koně v době mimo hmyzí a pylovou sezónu se preventivním testováním ujistit, že se na jaře nedočkáte nepříjemného překvapení.

Jak na to a co imunizace obnáší, o tom jsme si povídali s Mgr. Markétou Dajbychovou z laboratoře Genomia. Alergen specifická imunoterapie (ASIT) je v současné době jediná známá léčba alergie. Jiné postupy jsou jen na tlumení příznaků (např. medikace Cytopointem, Apoquelem …).

Rozhodnu se, že nechám koně otestovat a cíleně léčit. Nechám odebrat vzorky a pošlu je k otestování. Jak zajistit, aby dorazily v pořádku?

Vzorek pro to vyšetření je relativně stabilní, není potřeba ho nějak chladit a několikadenní cestu vydrží bez problémů. Někdy je problém jen s množstvím, protože toho séra pošlou málo, pokud je potřeba vyšetřit hodně alergenů. Je to častější problém než s nějak neodborně odebraným vzorkem. Pro vyšetření je potřeba 5 ml séra u koní, pro psy a kočky stačí tři.

Před odběrem krve pro sérologický alergologický test je třeba, aby kůň nebyl léčen kortikoidy (pozor, mohou být i ve sprejích a mastech). Antihistaminika testu nevadí.

Kolik toho v jednom vzorku testujete a co je nejčastějším alergenem v pylové sezóně?

Testujeme pyly trav a stromů – 9 travních a 10 stromových. Silný alergen je třeba ptačí zob, topoly, olše, břízy. Je to různé. V tom panelu je i cypřiš, s tím se u nás koně tak nepotkávají, ani borovice taky nebývá takový problém, ale hlavně zmíněný topol, ptačí zob a platany. Co třeba nebývá problém, je řepka, lidi jsou na ni naštvaní i psychicky, mají pocit, že jim třeba smrdí, ale pro koně třeba alergizující nebývá.

Jak je to s alergií na potravu – co bývá tím nejčastějším alergenem?

Tam testujeme pšenici, oves, ječmen, žito, kukuřici, vojtěšku, mrkev, rohovník, cukrovku, soju, melasu. Setkáváme se s různou kombinací. Někdy na pšenici i na oves, někdy na vojtěšku, která se v posledních výsledcích jeví jako problematická. Tou složkou v krmivu, na kterou si organizmus vytváří alergii, jsou molekuly určitého proteinu, které potrava obsahuje.

Jaký alergen obecně vede – pyl, hmyz nebo potrava?

Hmyz je téma, které řešíme se zákazníky nejčastěji. Hmyz je i nejčastější důvod pro imunizaci. Úspěšnost je vysoká: 90–95 %. Desítky koní ročně se léčí těmi vakcínami na hmyz, těch pylových je mnohem míň. Úplně nejvíc jde o pakomárce, relativně méně o komáry.

Zjistíme, na co je kůň alergický. Co následuje?

U potravinových alergií je jedinou cestou vyvarovat se alergizující složky v krmné dávce. U alergie na pyl nebo hmyz pomohou auto-imunizační vakcíny. Jsou to vlastně roztoky obsahující alergeny, na které je kůň citlivý. Princip spočívá v postupném navykání organizmu na malé množství tohoto alergenu. Imunitní systém se odnaučí reagovat alergizující reakcí a naučí se tvořit si paměťové protilátky takového typu, které mu neubližují.

Řepka není pro koně tak častým alergenem, jak se lidé domnívají.

Jak dlouho trvá, než mi přijde vakcína?

Každá imunoterapie se připravuje na zakázku pro konkrétního pacienta. Její produkce je tedy časově náročná. Když je dávka připravená, musí se ještě tři týdny sterilizovat a projít výstupní kontrolou. Jen tento proces trvá až tři týdny. Celkové dodání imunoterapie obvykle trvá 6–8 týdnů.

V jakém ročním období je vhodné koně testovat?

Určitě je dobré dělat odběr ve chvíli, kdy má kůň problémy, protože v té době má v séru velké množství těch aktivních IgE protilátek, které se detekují. Když se to dělá v období klidu, tak množství protilátek klesá – ne, že by tam nebylo, organizmus si pamatuje ty recepty, jak ty protilátky tvoří, ale není jich tam tolik.

Kolik imunizace stojí a podávají se vakcíny každý rok?

Ty vakcíny se podávají dlouhodobě, doporučuje se podávat je dva roky, i déle. V podstatě se začíná tak, že se množství podávané látky zvyšuje. Aplikuje se takovými malými injekcemi podkožně, jako se třeba podává inzulin u lidí. Podává se napřed po týdnu a pak po měsících, resp. schéma je asi 4× po týdnu, a pak se přejde na podávání po měsících. V těch čtyřech kratších intervalech se množství zvyšuje.

Je taková léčba nákladná?

Obecně jsou nejdražší imunizace na hmyz. Jsou drahé, protože jsou hodně nákladné na výrobu, ta vakcína se totiž opravdu vyrábí extrakcí z toho hmyzu. Jsou hmyzí farmy, kde se různé druhy pěstují, jsou to třeba pěstírny komárů. Taky jsou sezóny, kdy se hmyz množí pomalu… Jinak to vychází zhruba na 10 tisíc na rok, není to fixní částka, za určitých okolností může být o něco vyšší, třeba 12 tisíc.

Před odběrem krve pro sérologický alergologický test je třeba, aby kůň nebyl léčen kortikoidy (pozor, mohou být i ve sprejích a mastech). Antihistaminika testu nevadí.

To není tak moc s ohledem na náklady na koně obecně a zvláště u koní, kteří mají nějaké problémy. Předpokládám, že management chránící koně před alergenem se musí i při imunizaci stále dodržovat?

Ano, není to nezaplatitelná záležitost oproti tomu, co člověk platí běžně. Ohledně managementu určitě ano – pokud se prokáže alergie na potravu, tak není možné jít cestou imunizace, ale je potřeba danou složku krmné dávky vynechat. Pokud jde ale o roztoče a plísně, které nelze zcela z toho prostředí odstranit (a roztočové alergie se také vyskytují) – tam je potřeba často prát deky. Řešením je venkovní ustájení, ačkoliv u té pylové je problém koně dát ven. V každém případě při léčbě pomůže odpovídající management a organizaci dodržovat.

Jaká je úspěšnost léčby?

Úspěšnost je vysoká: 90–95 %. Reakce koně se zklidňují. Není ty myšleno tak, že dostane injekci a hned je to lepší, ale poté, co se podává vakcína tu první sezónu, tak v té příští je menší nebo i vymizí. Doporučuje se podávat vakcínu ty dva roky.

Četla jsem, že někde jsou alergické projevy, ale neprokáže se nic?

Testujeme vybrané alergeny – samozřejmě se může stát, že ten kůň má alergii na něco neobvyklého, co test nepokrývá. V testu jsou spíše ty běžné složky. Takže ten test na to nepřijde, což se týká asi 10 % testů.

Jaký test si mám objednat?

Testy v nabídce jsou ve formě screeningu a ve formě kompletních testů. Screening jen projede kategorie – pyl, plísně, roztoči, potrava, hmyz, a řekne nám, jestli v té kategorii je nebo není nějaký problém. A pokud to chce člověk dál řešit, tak si může nechat udělat kompletní – detailní test té kategorie a zjistit konkrétní problém, aby se mu dalo vyhnout, nebo aby se aplikovala imunizace. Nebo kupujete drahého koně, třeba v září, a nevíte, jak reagoval na jaře na jarní pyly. Tak si můžete nechat udělat screeningový test, abyste si ověřili, zda je po této stránce v pořádku. I s tím se někdy setkáváme, že se testuje z preventivních důvodů. Jinak ten test screeningový vyjde na řádově 2300 Kč, takže se nepohybujeme v žádných závratných cenách.

Pokud kůň zjevně reaguje např. na pyly, pak nemusíte mít nejdřív screening a je lepší nechat rovnou udělat test detailní, který stojí 6100 Kč.

Má takové testování význam v chovu koní?

Alergie je autoimunitní onemocnění, tedy vrozená nemoc organizmu. U alergických koní (zejména u hřebců, kteří mají potenciálně mnoho potomků) není doporučeníhodné zařazení do chovu.

Jací jsou klienti – spíš sportovci nebo majitelé hobby koní?

Je to různé, jde to napříč všemi aktivitami, ať jsou to sportovní koně nebo hobby majitelé koní. Jsou to ti, kteří chtějí problém koně řešit.

Dosud se provádějí alergologické testy tradičním kožním způsobem, kdy se vyholí část kůže, tam se udělají malé škrábanečky, na ně se aplikuje roztok alergenů a podle reakce se zjišťuje původce alergické reakce. V čem se tento způsob od testování ze séra liší?

Reakce může být minimální, sotva znatelná, zatímco v té laboratoři je záchyt přesnější. ●

www.genomia.cz/cz/veterinarni/horse/

■ Česká firma Genomia s.r.o., působí v ČR od 2008
■ Věnujeme se genetice zvířat, testujeme zejména psy, koně, kočky, ptáky ale i exotická a volně žijící zvířata.
■ U koní testujeme dědičná onemocnění, stanovujeme genetický typ a ověřujeme původ koní, taky děláme genetiku zbarvení srsti.
■ Genomia je pro testy stanovení genetického typu a ověření původu koní akreditována.
■ V alergologii spolupracujeme se španělskou firmou Alergovet, která patří do skupiny Nextmune, což je absolutní špička veterinární alergologie v Evropě. Jejich testy i imunoterapie jsou na stejné úrovni jako alergologie lidí.
■ Genomia má zastoupení Alergovetu pro Česko a Slovensko.

Foto: stock.adobe.com/abet

Buďte první! Přidejte komentář

Napsat komentář

Vydavatelem časopisu Koně&Lidé a provozovatelem webu www.konealide.cz je společnost Etira s.r.o.