Stisknutím "Enter" přejdete na obsah

Koně na Ukrajině: Válka si nevybírá

Ať zašlý státní podnik nebo moderní privátní stáj, koně jsou ohroženi stejnou měrou. Své o tom ví Vilina Belkovič a Sofia Dolgova z jezdeckého klubu Buča v moderním jezdeckém areálu, které odpovídaly pro ukrajinský zpravodajský server bihus.info*.

„Ruští vojáci zablokovali vstup do areálu. Týden jsme nevěděli, co s nimi je. Bez krmení vydrží i týden, ale bez vody…“ Za jeden a půl týdne se objevovaly vzkazy od místních, kteří zvířata viděli volně pobíhat a fotili je. „Aspoň se nám ulevilo, že aspoň některé pustili,“ vzpomíná Vilina.

Následovala snaha koně najít.

Ti, kteří utekli, se pohybovali v lese a příležitostně se přiblížili k místním. Někteří lidé se připojili k jejich záchraně. Ošetřovatel, který byl v okupované zóně celou dobu, je začal hledat a každého, kterého chytil, odvedl na dvůr k nějaké místní rodině, která dovolila dočasný azyl. Do stáje se Vilina dostala poprvé až po osvobození kyjevské oblasti. Ve stejnou dobu tam dorazili i Sofia s manželem.

První, co uviděli, byly matrace nasáklé krví, infuze a zničená stáj. Pravděpodobně zde měli vojáci nemocnici. Drahá sedla a další cennější věci samozřejmě zmizely. Horší byla ztráta koní v jiné místní stáji, kde Vilina pracovala: „Tak dlouho se na něj čekalo. Odchovali jsme ho, je to syn legendárního Totilase. Letos mu byly 4 roky, mohl začít ukazovat, co v něm je. Teď je všechno pryč. Všechno zabili, a to doslova,“ vzpomíná Vilina a stěží zadržuje slzy.

Další z obětí je dvouletý hřebec po Sandro Hit. Koně byli nalezeni blízko stáje. Ostatní koně, které se podařilo zachránit, potřebovali nabrat váhu, srovnat se psychicky a vrátit se do tréninku. Nebyla to otázka dnů, ale týdnů, měsíců. A závody? „Až bude po válce,“ říká Vilina.

"Všechno, co jsme v jezdeckém sportu léta budovali, je zničeno. Obnova bude trvat roky a stát velké finanční prostředky," říká zakladatel nadace pro pomoc koním na Ukrajině Michailo Parkhomchuk.

*Bihus.info je nezávislý zpravodajský portál, který založilo několik investigativních novinářů, mimo jiné s cílem upozornit na korupci na Ukrajině a snížit vůči ní toleranci ve společnosti.

Foto: Alexandra Evgenijevna

Buďte první! Přidejte komentář

Napsat komentář

Vydavatelem časopisu Koně&Lidé a provozovatelem webu www.konealide.cz je společnost Etira s.r.o.