Stisknutím "Enter" přejdete na obsah

Time management majitele koní

Nalijme si čistého vína. Organizace času u koní není žádná věda. Pokud totiž nejsme úplně nezodpovědní, pak náš time management neúprosně určují jejich potřeby. Můžeme si práci u nich usnadnit, dobře řešený režim 24/7 nám dává jistou flexibilitu, ale každodenní péče, monitoringu a fyzické práce se nezbavíme. A čas na vlastní ježdění, když k tomu máte své zaměstnání, rodinu…? Napadá mě rčení „kovářova kobyla chodí bosa“, ale zkušenosti ukazují, že všechno jde, pokud člověk drží otěže time managementu pevně v ruce. Standardní time management má svá 3P: priority, plánování a proces.

„Čas můžete využít, plánovat, řídit – ale nemůžete ho natáhnout.“
Albert Einstein: „Čas je tu jenom pro to, aby se všechno nedělo najednou.“

Priorita – braňte si svůj „Šemík-day“!

Čas vyhrazený na ježdění mějte jako prioritu. Je jedno, zda jednou nebo pětkrát týdně. Záleží samozřejmě na tom, zda se jedná o koně staršího – „hotového“, se kterým si chcete aspoň jednou za týden užít pěknou vyjížďku – nebo o mladého koně, se kterým míříte k nějaké úrovni výcviku a potřebujete (a chcete) ho pravidelně trénovat. Když se vaše okolí naučí, že sobota ráno je váš „Šemík day“, vše ostatní se kolem této aktivity najednou snadno poskládá. Někdy to nebude sobota dopoledne, ale všední dny za svítání, než odejdete do práce, nebo večery s čelovkou.

Plánujte, ideálně na každý týden, ale neměli byste plánováním strávit příliš času. Někdo neplánuje a čas mu protéká pod rukama, jiný zase moc plánuje a méně dělá. Když máte ježdění jako svou prioritu, mějte ji ve svém diáři. Ne vždy to bude vycházet, jak byste si představovali. Buďte flexibilní – ale neúprosní, pokud si chcete svůj čas na ježdění uhájit. Plán také zahrnuje vaše cíle. Stanovte si jako cíl počet dní v týdnu, kdy budete jezdit a v čem byste se chtěli zlepšit, kdy máte v plánu nějaké závody nebo soustředění. To vám dá motivaci pro systematický trénink. Samozřejmě musí být tyto cíle realistické a splnitelné. A myslete na to, že jezdectví není cíl – ale cesta.

Možná vám nezbylo tolik času, kolik bylo v plánu, porada se protáhla, děti chtějí večeřet. Nesnažte se v kratší době stihnout všechno, co jste chtěli s koněm dělat. Uspěchanost je nepřítel vztahu – co takhle ušetřit čas a sednout na něj bez sedla, nebo si s ním zahrát ze země, případně ho vzít na ruce na chvilku ven, projít nějakou trailovou překážku nebo mu udělat důkladný wellness? Buďte kreativní, ale nepouštějte se např. do seznamování s nějakým bubákem, pokud tomu nemůžete věnovat tolik času, kolik kůň potřebuje.

Práce kolem stáje dokáže zabrat energii a čas, který pak chybí pro samotné ježdění. Vyplatí se udělat jen to nejnutnější, věnovat se tréninku a zbytek práce klidně počká, protože udělat se musí tak jako tak.
TIP
Využijte čas, kdy např. cestujete autobusem nebo děláte nějakou monotónní a mechanickou práci doma, ale i ve stáji. Je to čas, který můžete věnovat sobě a svým myšlenkám nebo se vzdělávat pomocí podcastů – třeba o výcviku koně.

Máte toho moc?

Jste zahlceni úkoly v náročném zaměstnání, rodičovskými povinnostmi, domácností, péčí o koně a zahrádku a máte skoro pocity viny, že byste se uprostřed toho všeho sebrala a šla jezdit? Pak je třeba si zodpovědně stanovit, zda se jedná o dočasný stav nebo dlouhodobý – a spíše trvalý. V prvním případě se nabízí buď dočasné omezení sportovních aktivit s koněm a dát mu klidně pauzu, pokud má možnost být větší část dne venku ve stádě – nebo sehnat bereitera, který koně může udržovat v kondici. V druhém případě stojí za zvážení, zda mám takový management ustájení, aby mohl kůň žít kvalitní koňský život i bez využití, nebo by mu bylo lépe u někoho jiného.

Zajímavá je modifikace těchto tří P na prokrastinaci, plánování, prioritizaci. Proč prokrastinace? Nic není totiž tak zničující pro řízení času (ač jsou kočičí videa tak roztomilá) – prokrastinace je zlozvyk činorodých lidí, kteří chtějí všechno udělat dokonale. Plánováním – a vymezením času na konkrétní úkoly, lze prokrastinaci porazit. Třetím bodem je prioritizace času pro hlavní úkoly – např. pro vaše ježdění.

Závěrem – jízda na koni a jakákoliv pozitivní práce s koněm je vynikající energizer pro vaše mentální a fyzické zdraví. Proto je právem jednou z priorit ve vašem diáři. ●

Foto: Pixabay.com

Buďte první! Přidejte komentář

Napsat komentář

Vydavatelem časopisu Koně&Lidé a provozovatelem webu www.konealide.cz je společnost Etira s.r.o.