Stisknutím "Enter" přejdete na obsah

Fotoreportáž: Operace za sto tisíc★

Jsou obrazy, které ve vás zůstanou až do dospělosti. I po skoro 30 letech si vybavím tmavou skvrnu od krve v přepravníku v místě, kde po hřebících od podkov zůstávají takové ty malé důlky. Byla tam ještě roky, protože podlaha byla krví úplně prosáklá. A jak mě tak přepadá úzkost nad tím obrazem, vzpomněl jsem si na první řádky básničky, kterou jsem tehdy objevil v maminčině stájovém deníku. Černou fixou na vytrženém papíru z bloku stálo …

„Tvé oči jako drahokamy
září v přítmí stěhováku.
A já tě prosím, vydrž.“

Odpojištěný plnokrevník, první vlastní kůň rodičů po revoluci, tehdy nevydržel. Těžká kolika, zauzlení střev, neustávající krvácení po zavedení sondy a dlouhá cesta na kliniku přes půlku republiky desetitunovou Karosou.
Na operačním sále musel lékař konstatovat jediné – část střeva odumřela a kůň nemá šanci. Takových příběhů je ve stájích hodně, a přesto je teď situace lepší než kdykoli předím.
Pro část republiky je péče na klinice dostupnější díky veterinární klinice v Heřmanově Městci na Pardubicku. Ze západní části republiky je to sice „prašť jak uhoď“, jestli tam, nebo do Brna, ale každá minuta se počítá. A z Prahy je Heřmanův Městec o půl hodiny dostupnější. Taky jsou chovatelé a terénní veterináři zase o něco zkušenější, k dispozici máme koňskou záchranku, mnoho zkušených dopravců a na klinikách jsou týmy veterinárních lékařů, pro které už kolika není ničím nepřekonatelným. Jediné, co zůstává děsivé, je cena. Nakonec ale pochopíte, že přemrštěná není.

90 %

„Kolik koní po operaci koliky normálně žije? Myslím, že tak devadesát procent. Jsou lepší léky, větší zkušenosti,“ konstatuje na dlouhé chodbě kliniky v Brně veterinář Štěpán Bodeček s tím, že dnes není problém koni odebrat několik metrů tenkého střeva a navrátit ho zpátky k životu. „V době, kdy se s operacemi kolik začínalo, byla ta situace o hodně jiná,“ vzpomíná na začátky přednostka kliniky Markéta Sedlinská s tím, že úmrtnost byla výrazně vyšší. Jedním dechem ale dodává, že moderní léky a zkušenosti veterinářů pořád nejsou všechno. „Z velké části to pořád stojí na majiteli. Jestli přijede včas.“

Zde začíná obsah, který je odemčený pouze předplatitelům.

Buďte první! Přidejte komentář

Napsat komentář

Vydavatelem časopisu Koně&Lidé a provozovatelem webu www.konealide.cz je společnost Etira s.r.o.