> Z časopisu > Ochutnávka z únorového čísla: Chcete vlastního koně?

Ochutnávka z únorového čísla: Chcete vlastního koně?

Western: Chcete vlastního koně?

A mám ho chtít? Kde ho vezmu?

Přijdete na to sami. Na začátku si prostě musíte sednout na půjčeného koně. Když už ale nějaký čas jezdíte, zjistíte, že půjčovat si neustále koně je jako nahrazovat osobní přátelství návštěvami nočního baru. Chcete koně (stejně jako člověka, přítele, kamaráda, partnera) jen pro sebe, ne si ho jen půjčovat. Stojíte o vztah s ním.

Kůň není člověk a jeho vztah k člověku nelze srovnat s jiným zvířetem, který má k člověku blízko. Pes na vás buď štěká (neznalost, obava, nedůvěra, antipatie) nebo se lísá, chce pohladit (sympatie). Je s vámi „hned hotov“, dělá si rychle názor, třeba si ho později upraví.

Kůň ne. Chová se napřed, jako by vás tu nebylo. Pase se, nevěnuje vám pozornost, nereaguje, jste-li u něho či nikoliv. Teprve později – někdy za den, za měsíc nebo až za půl roku – zjistíte, že kůň vás pozorně vnímá, že vás pozoruje a vyhodnocuje. Má samozřejmě svá kritéria, jiná než člověk a lidé mezi sebou, ale má kritéria, která vedou ke stejnému finálnímu úsudku: jste přítel, kamarád? Hodíte se do jeho stáda? Jste společensky „nad“ ním nebo „pod“ ním? Je na vás spolehnutí? Co je to za člověka, co vstoupil koni do života?

Kůň si celou dobu vztah k vám buduje, vytváří a upravuje podle vašeho chování. A současně vychovává on vás…

(více v únorovém vydání časopisu Koně a lidé – vychází 27. 1. 2022)

Mohlo by Vás zajímat

Ochutnávka z dubnového čísla: Bubáci, důvěra a zkušenosti

Bubáci u koní jsou složité téma. V ideálním světě vidíme koně neohroženě a sebevědomě procházet …