> Reportáže > Svod fríských koní 8.–9. 10. 2021

Svod fríských koní 8.–9. 10. 2021

Každoroční svod fríských koní je vrcholem sezóny pro chovatele černých perel. I letos se uskutečnil v krásném areálu Královického dvora v Královicích u Slaného.

Zahájení svodu

V pátek 8. října fríské koně čekala výkonnostní zkouška IBOP, jejímž úkolem je otestovat vhodnost koně pro sport, a to s maximální vhodnou objektivitou. Zúčastnit se může každý kůň starší čtyř let.

Zkoušku IBOP je možné složit třemi způsoby pod sedlem, v zápřahu a show-zápřahu. Úspěšné splnění IBOP zkoušky může přispět při rozhodování o udělení titulu Ster a zároveň je podmínkou k udělení titulu Koruna.

Letos se přihlásilo pět koní pod sedlem a jeden kůň v zápřahu. Nejlépe úlohu zajel fríský hřebec Armani W.L. (Jasper 366) v majetku p. V. Kuňové s jezdcem Vladimírem Bláhou. Předvedl fantastický výkon a s 83 body se stal jasným vítězem.

IBOP pod sedlem valach Aart S.V.

Samotný svod se konal v sobotu 9. října od rána a přihlásilo se celkem 28 koní: 3 hříbata, 3 valaši, 4 hřebci a 18 klisen. Cílem předvedení je kůň v co nejlepší kondici, pohyb by měl být uvolněný, prostorný, dynamický a vznosný. Kůň musí předvést takt, pravidelnost a rovnováhu.

V každé kategorii holandští komisaři vyberou šampiona a rezervního šampiona. Celkovým šampionem letošního svodu se stala tříletá klisna Inez fân it Pompeblêd (Rommert 498) v majetku p. MVDr. G. Jašurkové Mikutové.

Šampionka svodu Inez fân it Pompeblêd

Polední pauzu vyplnil bohatý doprovodný program, kde se předvedli nejen fríští koně, ale i další plemena, jako například lusitánský kůň nebo appaloosa. Zpestřením pro diváky byla možnost slosovatelné vstupenky, kde hlavní cenou bylo zhotovení profesionální fotografie s šampionem fríských hřebců v roce 2019, a to Wickeym v majetku p. D. Budákové.

Děkujeme za rekordní návštěvnost a již teď se těšíme na další, již 16. ročník svodu fríských koní!

Text a foto: Elis Váchalová

Šampion hříbat Rusty van Dupaumolen

 

Mohlo by Vás zajímat

Prague Playoffs 2019 – čtvrtek

Global Champions Prague Playoffs 2019 – čtvrtek Text a foto: Lenka Šilhová Zvučná jména. Nejlepší …