> Reportáže > XI. Mistrovství ČR jízdy v dámském sedle Fabionn s.r.o.

XI. Mistrovství ČR jízdy v dámském sedle Fabionn s.r.o.

 

První říjnový víkend patřil v královickém jezdeckém centru dámskému sedlu. O mistrovské tituly se zde utkalo deset jezdkyň a dvanáct koní z celé republiky. Ač bylo původním plánem uspořádat soutěže na venkovním kolbišti, počasí mělo jiný názor. Díky vstřícnosti zaměstnanců jezdeckého centra jsme však mohli na poslední chvíli celou akci přesunout do haly. Rozhodování se ujaly dámy Ann Sadler a Nadya Brown, delegované britskou Side Saddle Assotiation (SSA), sekundovala jim Monika Krausová.

Sobota 5. 10. 2019
Sobotní dopoledne patřilo zahajovacím soutěžím malé (DU-A) a velké rundy (DD), kde obě první místa obsadil fríský hřebec Fabian van de Pluum. V prvním případě v sedle s Ladislavou Doležalovou (65,038 %), pro kterou to byla první účast na Mistrovství ČR. V druhém případě se svou stálou jezdkyní Kamilou Rohánkovou (71,75 %), obě startující za Ramik Sidesaddle Team CZ.

Následovala jízda elegance SSA, což je obecně jedna z nejobsazenějších soutěží. Dáma zde předvede koně ve všech chodech na obě ruce společně se svými soupeřkami a poté dvouminutovou volnou sestavu. Této disciplíny se zúčastnila i naše parajezdkyně Kateřina Lesová na koni Fabian van de Pluum a to pouze v kroku a klusu, což odpovídá jejímu oficiálnímu zařazení v rámci paradrezúry. Rozhodčí hodnotí celkový dojem dvojice. První místo patřilo Pavle Placákové s klisnou Britny – JS Maroušek Myslín.

Volná sestava – kür patří mezi divácky oblíbené podívané. Tím víc, že dámy mají povoleno startovat v kostýmech. Pravidla SSA dovolují kombinovat obtížnosti v rámci jedné soutěže, a tak se na startu sešly tři dámy na stupni Z a dvě na stupni L. Vítězkou se stala Kamila Rohánková s Fabian van de Pluum a hudbou z muzikálu My Fair Lady (73,688 %).

Vrcholem SSA soutěží je Equitation. Zde musí dáma předvést svého koně v naprosto dokonalé kondici, zapletená hříva i ocas, kopyta natřená, výbava musí bezchybně sedět jak koni, tak jezdkyni. Třmen musí být správně dlouhý, aby levá noha nebyla zapasovaná pod skokovou hlavou sedla, ostruha správně vysoko, barva rukavic a plastronu ve stejném odstínu, dokonale čistý habit (speciální závodní úbor pro DS soutěže), vysoký lesklý cylindr se síťkou, správně velký drdůlek… Vše přísně hodnoceno jak ve společném, tak individuálním předvedení dvojice. Zvítězila Pavla Placáková s klisnou Florida (JS Maroušek Myslín), ale jelikož není členkou SSA, přešla kvalifikace Sir Lancelot na druhou umístěnou Annu Ježkovou a Skippiho (JK For Horses Václavice). Cenu za nejlepší ústroj získala Karolína Fränkelová a Solo Famara XXI-5 (Ramik Sidesaddle Team CZ).

Poslední soutěží dne bylo první kolo parkuru, soutěž do 70 cm na styl. Na Startu se sešly tři dámy na čtyřech koních. Pro Zuzanu Procházkovou a Lesanku se stala osudnou hned druhá překážka. Tři odmítnutí poslušnosti znamenaly diskvalifikaci. Zvítězila Anna Ježková a Skippi (JK For Horses Václavice).

Neděle 6. 10. 2019
Boj o první mistrovské tituly se odehrál hned ráno, a to v parkuru. Druhé kolo byla soutěž do 80 cm, hodnoceno st. A. Na start se postavily tři dvojice, které dokončily sobotní úvodní kolo. Nejlépe zajela Pavla Placáková s Britny, čímž se dostala na vedoucí pozici a stala se letošní Mistryní ČR v parkuru.

Ve skokových soutěžích jsme pokračovaly i nadále, šampaňskou výzvou. V této soutěži musí jezdkyně se svým koněm přeskočit dvojskok o výšce 50 cm se sklenkou naplněnou 150 ml dětského šampaňského v ruce. Po projetí cílem se zbylý obsah sklenky přeměří. Vítězkou se stala Anna Ježková a Skippi. Dovezli 120 ml tekutiny.

Jízda zručnosti patří také k silně obsazeným kategoriím. Osm dvojic absolvovalo osm překážek: slalom, kavalety, bludiště, přenášení předmětu, přechod plachty, skok, couvání a házení předmětu na cíl. Rozhodují trestné body a čas. Nejčistší jízdu předvedla Zuzana Procházková se svou belgickou klisnou Lesankou (Dámy v sedle).


Stejnou trasu absolvovaly naše nejmladší jezdkyně. Jízdu zručnosti však měly kombinovanou s kostýmovou jízdou elegance. Byly tak rozdány dvě sady flotů. V kostýmové části vyhrála Markétka Kopečková s Fabian van de Pluum, ve zručnosti Iva Černá s Lagged Dreams. Cenu pro nejmladší jezdkyni získala Andělka Procházková s Lesankou (5 let).

Další SSA soutěží byla kostýmová jízda elegance. Princip je stejný jako v klasické verzi. Krok, klus a cval společně a poté individuální jízda. Nejelegantnější dámou byla vyhlášena Iva Lasáková a Lagged Dreams (Dámy v sedle).

Po přestávce určené k postavení obdélníku proběhlo druhé kolo malé (Z4) a velké (DJ) rundy. V malé rundě odpovídalo konečné pořadí výsledkům druhého kola. Vítězkou malé rundy se stala Zuzana Skripová s Mandrasem (JS Skrip) 74,70 % resp. 69,513 %. Ve velké rundě bylo finále napínavější. Ve druhém kole opět zvítězila Zuzana Skripová, tentokrát s Cargem II 72,73 %. Celkově však v rámci MČR vedení udržela Kamila Rohánková s Fabian van de Pluum a stala se mistryní ČR s výslednými 71,93 %.

Zbývalo vyhlásit Dámu roku 2019, kterou se stala Kamila Rohánková.

XI. Mistrovství ČR jízdy v dámském sedle je za námi a my se už dnes můžeme těšit na XII. Ročník, který proběhne opět v Jezdeckém centru Královický Dvůr v termínu 18.–19. 9. 2021.
Děkujeme všem partnerům a majitelům areálu, že nám umožnili tuto akci uspořádat. Kompletní výsledky naleznete na www.mcrds.webnode.cz.

Text: Dámy v sedle
Foto: Zdeněk Černý

Mohlo by Vás zajímat

Prague Playoffs 2019 – pátek

Global Champions Prague Playoffs 2019 – pátek Text a foto: Lenka Šilhová Ranní soutěž pro …