> Aktuality > Trojnásobná vítězka Velké pardubické poctí brněnskou výstavu koní

Trojnásobná vítězka Velké pardubické poctí brněnskou výstavu koní

Národní výstava hospodářských zvířat v Brně se letos těší mimořádnému zájmu chovatelů koní. Více než 150 zástupců téměř 20 plemen koní se 12.–15. května setká na společném předvadišti na brněnském výstavišti v hale F. Mezi nimi budou takové hvězdy, jako například klisna Orphée des Blins, která jako jediná klisna dokázala vyhrát slavný dostih třikrát za sebou v řadě.

Orphée des Blins je francouzského původu, tato hnědka se narodila v roce 2002 a o deset let později vyhrála svoji první Velkou pardubickou steeplechase cross country. Toto vítězství zopakovala v roce 2013 i 2014 a stala se tak jedinou trojnásobnou vítězkou slavného dostihu v řadě za sebou. Klisna majitele Jiřího Trávníčka reprezentovala stáj DS Pegas a za svoji kariéru absolvovala 27 startů, z nichž 12 proměnila ve vítězství a v roce 2014 ukončila svou kariéru s celkovým ziskem 6 838 570 korun! Zajimavostí je, že podle osvědčení o původu není Orphée des Blins anglický plnokrevník, ale tzv. nízkopodílový angloarab (1,73 % plnokrevné arabské krve) a patří k angloarabské plemenné knize, přesněji do samostatného registru Sekce II.

Dostihová klisna bude čestným hostem výstavy, jehož nedělním tématem jsou mj. Legendy na výstavišti. Za westernové koně se představí další legendární vítězové, kteří startovali v rychlostních soutěžích dokonce přímo na půdě výstaviště před dvaceti lety. Mezi TOP koně na výstavišti bude patřit také bělouš Ahoto z Portugalska, který je mj. držitel Zlaté medaile a ocenění hřebec roku z Golega. Hřebec úspěšně soutěžil na mezinárodní úrovni Grand Prix v drezuře s Pedro Torresem, ježděn je také v soutěžích Working Equitation.

Zvláštními hosty výstavy budou i herečka Vanda Hybnerová s dcerou Pepinou Rašilovovou, které přijedou vystupovat i se svými koňmi. Obě byly u jedné z prvních výstav hospodářských zvířat v Brně. Mezi účinkujícími bude i nejvýše postavená česká drezurní jezdkyně ve světovém žebříčku FEI, Pavla Rubíčková.

Z dalších perel programu jmenujme účast starokladrubských koní Národního hřebčína Kladruby n. L., vystoupení skupiny Štvanci, ukázky jízdní policie, koňského póla, drezury, spřežení, mini horse parkuru, wester ridingu, hiporehabilitace ale také dovednostních soutěží extreme trail a working equitation. Připraven je i pestrý program pro děti, včetně pohádkových vystoupení, kurzů malování či jízdy na traktůrcích a samozřejmě nechybí nabídka jezdeckých potřeb a suvenýrů.

Výstava koní je součástí Národní výstavy hospodářských zvířat, ve které se představí ve svých šampionátech masný a dojný skot, kozy, ovce i prasata. Současně probíhá Mezinárodní veletrh technologií pro živočišnou výrobu Animaltech a Národní výstava myslivosti. Trojice výstav se těší návštěvnosti kolem 40 000 lidí a nabízí jedinečnou přehlídku současného zemědělství, chovatelství i myslivosti. Výstaviště je otevřeno 12.–15. května 2019, nejlevnější vstupné zakoupíte online na www.bvv.cz.

Tisková zpráva
Foto: Stanislav Mikule 

Mohlo by Vás zajímat

Jezdecký kalendář 2020 pro naše předplatitele

Pro naše předplatitele máme super dárek – s lednovým číslem Koní a hříbat obdrží také …