> Reportáže > Střípky z Dostihového dne evropské šlechty

Střípky z Dostihového dne evropské šlechty

Karlovarskou dostihovou sezónu s pořadovým číslem 120 poslední dubnovou sobotu zahájili evropští šlechticové. Do areálu se sjely dámy ve slušivých róbách a páni ve fracích.

Dva šampioni. V. Janáček v sedle Angkor Wata, T. Lukášek ho sleduje ze země

1/
Hlavní dostih – dvoukilometrová Jarní cena (Frühjahrspreis) Priller & Post Cup – patřila sice do dvojkové kategorie, ale i tak byla ostře sledovaná. Jednalo se totiž o první důležitý test na derby. To potvrzují samotné výsledky z dřívějších ročníků. Před čtyřmi lety jako čtvrtý doběhl pozdější vítěz Českého i Slovenské derby Touch Of Genius. Ještě více karlovarskou Jarní cenu zviditelnila svým přesvědčivým triumfem Blessed Kiss, které se kromě derby podařilo zvítězit také v St. Leger. Letos na sebe mezi osmičkou zájemců o případnou účast v nejvýznamnější klasice sezóny upozornil rezavý svěřenec trenéra Josef Váni Angkor Wat. Zvítězil. Teprve podruhé v kariéře. Stejně lehce, jako zmiňovaná Blessed Kiss. Dokonce se stejným rozdílem – o čtyři a půl délky.

2/
Ze svého nynějšího působiště ve Španělsku si na západ Čech odskočil Václav Janáček. Druhý nejúspěšnější žokej naší historie, vícenásobný český a pětinásobný španělský šampión v hlavním dostihu zaznamenal malé jubileum – 40. triumf na karlovarské dráze. Tady zároveň dosáhl jako žák na své první životní vítězství. Bylo to v roce 2003 s hnědákem Veriorem.

3/
K největším favoritům patřil Chiouboucar. Ze tří loňských startů disponoval výtečnou bilancí. Dvě první a jedno třetí místo ve druhé a třetí kategorii na tratích od 1600 m do 2000 m. Neměl pohodový průběh dostihu a než se z klubka koní v cílové rovince vymotal, stačilo to jen na druhé místo. Jako třetí doběhla Tularka s jezdcem Michalem Hroudou. Ten o týden později dosáhl na dosavadní největší úspěch kariéry, když s Gold Memory vyhrál Jarní cenu klisen. Vítězka patří rodině Vocáskových stejně tak jako Tularka.

Aldar projevuje aktivitu po dostihu

4/
Slavnostní atmosféru si nenechal ujít ani ostře sledovaný Aldar. Šestinásobný vítěz dostihů nejvyšší kategorie se do dění vrátil po dvouleté přestávce, ale závodní chuť v sobě neprobudil. Jako horký favorit vyhořel a bez výraznějšího momentu dokončil rámcový mílový dostih jako předposlední.

5/
Přestávky mezi sedmičkou dostihů vyplnila přehlídka dámských klobouků, dostih šlechticů na dřevěných koních a vystoupení veltruského Jezdeckého spolku Dámy v sedle. Diváci si díky sympatickým dámám a jejich bujným ořům při čtverylce z období 2. poloviny 19. století na motivy skladeb Johanna Strausse mohli představit, jak se kdysi jezdívalo.

6/
Stoprocentní spokojenost vládla v týmu trenéra Pavla Hlavatého. Do Varů přijel se dvěma svěřenci (Rolaliza a Nee L`Amour) a oba s velkou lehkostí vyhráli. Na konci dubna má stejný počet vyhraných dostihů jako loni za celou sezónu.

7/
Mezi šlechtu ve svém slušivém outfitu dokonale zapadl i další žokejský šampión, díky kterému ve světě dobře ví, co znamená Czech Republic a kde jsou její kvality. V dalekém Kataru Tomáš Lukášek právě ukončil sezónu a ozdobí startovní listiny tuzemských klání.

Kerabush vítězí s J. Rájou v tříkilometrovém dostihu

Text a foto: Marcela Kozová

Mohlo by Vás zajímat

Prague Playoffs 2019 – pátek

Global Champions Prague Playoffs 2019 – pátek Text a foto: Lenka Šilhová Ranní soutěž pro …