> Zajímavosti > Představujeme hřebce: Remedys Moonshine

Představujeme hřebce: Remedys Moonshine

Ranch Lucky Valley umístěný v krásné přírodě Vizovických vrchů určitě znáte. Dnes se ale zaměříme na hřebce Remedys Moonshine, který na ranči působí. Není jediný – již dříve jsme vám představili hřebce Custom Rooster (alias „Pistolník“), kterého si majitelé přivezli v roce 2009 z Texasu. Stejně jako Pistolník se i Remedys pyšní těmi nejlepšími světovými reiningovými původy vhodnými pro chov amatérských koní. A co nám o něm Monika Julinová ještě prozradí? Čtěte dále.

Minule jsme spolu mluvily o hřebci Custom Rooster. Jsou s Remedysem hodně odlišní? Jaký Remedys je?
Ano, jsou velmi odlišní – jako bílá a černá – ať už stavbou těla, nebo povahou. Remedys Moonshine alias Shiner je 14letý zkušený show kůň, dovezený z Texasu v prosinci 2008 z výborného chovného ranče. V Americe měl již za sebou úspěšnou kariéru s nejvyššími dosaženými body 224,5 v reiningu. Shiner je „profík“ každým coulem. Tím mám na mysli sportovní výkony – všechny cviky dělá za plusové body, je velmi jemný, citlivý a pozorný ke svému jezdci. Momentálně ho jezdí náš trenér Tonda Solanský.

Máte ho na ranči už dlouho? Čím vás zaujal, co bylo rozhodující pro jeho koupi?
Ano, od konce roku 2008. Shiner je opravdu velmi charismatický hřebec nejen svým vzhledem, ale i svým chováním. Měli jsme vytipované původy, kterými jsme chtěli náš chov doplnit, a potomci po linii Shining Spark-Genuine Doc-Doc Bar tam rozhodně patří. Jeho potomci už ukazují svůj přirozený talent.


Takže i s tímto hřebcem se věnujete reiningu? Které soutěže mu vyhovují nejvíce?
Shiner se pro reining narodil (smích). Je to výborný spinner a stopper. Miluje všechno, kde může ukázat svoji sílu a rychlost.

Bývá na závodech nervózní? Nestresují ho klisny v okolí?
K nervózním koním nepatří, je to už „starý pardál“, který si závodní atmosféru užívá. Na opracovišti je jako beránek a v závodní aréně to dokáže pořádně rozbalit. Je to zkrátka srdcař. Kobylky má rád, jen když připouští.

Jaká je celkově jeho povaha?
Je uvážlivý, hodně citlivý a pozorný ke svému okolí. Ostatně jeho povaha vychází z původu. Můžu potvrdit, že koně po Shining Sparkovi (jak se to všeobecně říká) nejsou žádné tlačky, ale velcí závodníci, a kdo se bojí, nesmí do lesa.

Preferujete inseminační připouštění i u Remedyse?
Ano, určitě.


Přirozené připouštění klisen z ruky či ve výběhu jste nezkoušeli? Bylo hned rozhodnuto, že je inseminace vhodnější?
Kdysi jsme připouštěli svoje klisny přirozeným skokem z ruky, ale časem se nám ukázal jako nejbezpečnější způsob připouštění pro hřebce i klisnu právě inseminace. Nechtěli jsme riskovat zranění hřebce.

Koho připouští?
Stejně jako jsem uvedla dříve u Custom Roostera – dodržujeme čistotu chovu, takže připouští klisny plemene QH a může i PH.

Je něco, co by měli mít zájemci o připouštění připravené dopředu?
V prvé řadě klisnu (smích). Podle toho, zda ji k nám majitel veze, nebo ne, by měla mít svou zdravotní knížku v pořádku, tzn. očkování chřipky a platnou negativní krev. Každopádně sepisujeme předem smlouvu a požadujeme zaslat certifikát klisny kvůli údajům ve smlouvě, ale hlavně také pro kontrolu původu klisny. Majitelům pomáháme s výběrem hřebce. Samozřejmě se také před připouštěním platí připouštěcí poplatek.

Sousedí jeho box ve stáji s nějakým koněm? Rozumí si, nebo na něj „dělá ramena“?
Kluci mají svoji stáj A, kde jsou hřebci, jak staří, tak mladí, a stojí jeden vedle druhého. Nemáme s nimi žádný problém. Staří jsou vychovaní a mladí si na ně nedovolí. Dbáme na jejich včasnou výchovu a k tomu nám pomáhá i jejich pravidelný denní režim. Všichni jsou opravdu hodní.

Přes den bývá ve výběhu, je to tak?
Hřebci mají svoje výběhy hned vedle stáje a střídají se v nich tak, aby na každého došlo. Musíme si uvědomit, že jsou to nejen plemeníci, ale zároveň i závodníci. Mají jiný režim než ostatní koně. Ráno krmíme seno a granule, následuje práce pod sedlem v hale nebo kolotoč a výběh. Oběd granule a odpolední krmení seno, večer krmím sama granule a vitamíny nebo další dobroty jako jablka a mrkev. U koní je pravidelný režim (hlavně v krmení) hodně důležitý. Ví, že mají „své“ jisté, a jsou v pohodě. Hřebci jsou v tomto směru jednodušší než klisny.

Máte s ním nějaký zážitek, na který ráda vzpomínáte?
Kdysi nám vypnula elektrika a tím i elektrické ohradníky. Tehdy se nám objevili před kuchyňským oknem dva hřebci – Shiner a Pistolník. Můžete mi věřit, že by se ve mně krve nedořezal… Trochu se poškorpili, bylo pár kousanců a pak odklusali jak „můj s mojou“ do stáje každý do svého boxu. Tak tomu já říkám vyrovnané povahy (smích). Nikdy pak spolu neměli problém.

A jaká jsou hříbátka po tomto hřebci?
Vzhledem k jeho závodní kariéře v profesionálních soutěžích jsme začali připouštět později. Z našeho chovu máme v tréninku dvouletého černého hřebečka LV Barny Remedys a s dalšími dvěma ročky (s holkama) LV Queen Moonshine a LV Elen Remedys Chic se pracuje ze země. Všichni mají jeho rozvahu a velkou vnímavost svého okolí. Jsou pozorní a rádi pracují. Je to naše budoucnost.

Děkuji za příjemný rozhovor a položím poslední otázku – co plánujete s tímto hřebcem do budoucna?
Je mu už 14 let, je v nejlepších letech. Svou úspěšnou závodní kariéru má za sebou. Budeme rádi, když ho budeme moci předvádět ještě nějaký ten rok, ale hodně nadějí vkládáme do jeho potomků. Letos má splněny kvalifikace na Mistrovství Evropy, tak se necháme překvapit. Ráda bych, aby mu to charisma, zdraví a životní energie ještě vydržely…

 

Remedys Moonshine
Říkáme mu: Shiny
Plemeno: Quarter horse
Barva: Sorrel (ryzák)
Datum narození: 19. 5. 2003
Matka: Jameen Chick po Smart Chic Olena
Otec: Shining Spark po Genuine Doc
Kde ho najdeme: Ranch Lucky Valley Zádveřice u Vizovic
Majitel: Ing. Petr Julina
Zaměření: Reining
Zdraví: 100%
Zajímavosti: Shiner byl k nám dovezen v prosinci 2008. Má za sebou vzestupnou sportovní kariéru v USA i u nás. Je to velmi charismatický hřebec nejen svým vzhledem, ale i svým chováním. Je to velký „srdcař“ a závodník.

Úspěchy:
Do roku 2008 v USA – Champion NRHA Limited Open, vítěz NRHA Limited Open v Texasu, Oklahoma City a Fort Worth, finalista NRHA Derby
Od roku 2009, 2010 v ČR – několikanásobný vítěz NRHA Limited Open, Intermediate Open, 2 × 2. místo Pewter Bronzy Trophy Open NRHA, 2 × 3. místo NRHA Limited Open Roleski 4 Spins
2011 – 6. místo ARHA Western Star Futurity/Derby, Wr. Neustadt, Rakousko (220,5 b)
2014 – vítěz Reining Senior, Bohemia Rhapsody AQHA Show Roupov, 2. vicemistr v Reining Senior MČR WRC
2015 – Mistr ČR ČJF v Reining Senior, několikanásobný vítěz v Reining Senior ČJF a WRC
2016 – 3. místo MČR ČJF, 4. místo MČR WRC
2017 – hotové kvalifikace na FEI European Reining Championships Seniors, Givrins, Švýcarsko
Potomci: Připouštět začali v roce 2014, takže prvním hříbětem v tréninku je dvouletý hřebeček LV Barny Remedys černé barvy. Další jsou holky ročky LV Queen Moonshine a LV Elen Remedys Chic. Potomci po Shinerovi jsou v tréninku Tondy Solanského a Petra Jančíka.

 

Text: Zuzana Tillerová

Foto: Monika Špendlíková

Vyšlo v časopise Koně & hříbata 7/2017

Mohlo by Vás zajímat

Když si srdce vybere samo: MIGUELL

MIGUELL a Petra Krebsová V učebnicích jezdectví se uvádí, že pro mladého začínajícího jezdce je …