> Reportáže > Seznámení s working equitation ve Rtyni nad Bílinou

Seznámení s working equitation ve Rtyni nad Bílinou

Začátkem letních prázdnin se konal již IV. ročník Jezdeckých her ve Rtyni nad Bílinou. Minulé ročníky oslovily především místní jezdce z okolí. Letos tomu bylo jinak a starty obohatily i jezdecké dvojice ze Středočeského kraje. Kromě skokových soutěží, které měly v kurzu i workingovou překážku, byly zařazené dvě otevřené soutěže working equitation.

Soutěžní den zahájilo deset nejmenších účastníků na koních s vodičem. Tato kategorie se označuje „V”. Pravidla spolku WEČR umožňují start jezdcům již od dvou let. Jezdecký sport je dětmi velmi oblíben, a tak mají možnost užít více srandy při trénování workingu mezi překážkami. Překážky jsou volené tak, aby nejmenší děti při jízdě držely otěže oběma rukama, nebo se držely madel. Přeci jen je důležité myslet na bezpečnost. Tato kategorie má i speciální hodnocení. Rozhodčí neboduje, ale do protokolu zapisuje povedené předvedení (např. hezký sed, plynulé přejetí překážky, sladěnost trojice). Hlavním cílem je vychovat si dětské workery, kterým již překážky nebudou cizí a závodní atmosféru si bez stresu užijí. Všechny děti byly oceněné flotem, diplomem a protokolem z jízdy, spolu s užitečnými radami od rozhodčího Břetislava Růžičky. Odnesly si také balíčky od našeho místního sponzora Liščí Doupě.

Po divácké soutěži a dogdancingovém vystoupení Káti Hanzalové s pejskem Dayo jsme odstartovali druhou otevřenou soutěž „OS Z” – test ovladatelnosti, která byla již pro pokročilejší jezdce. Překvapila nás dětská a juniorská účast, která ovládla celou soutěž. Z 18 přihlášených pouze tři senioři (nad 22 let).


V testu se objevilo kromě přírodního skoku také napichování býka. Nad maketou býka je umístěn kroužek, který se snaží jezdec během jízdy napíchnout tyčí (garrochou). Posléze odloží garrochu s kroužkem do vyznačeného sudu. Další zajímavá překážka, která na soutěžící čekala, byla zvířecí ohrádka. Koně v disciplíně working equitation (pracovní jezdectví) musí být zvyklí na kontakt s ostatními zvířaty. Při práci běžně přijdou do styku s krávami, ovcemi, kozami apod. U nás je čekala přátelská ovečka Bertička. Většina koní ohrádku prošla bez problémů, pro některé bohužel znamenala diskvalifikaci. V testu ovladatelnosti se hodnotí také drezúrní provedení – čím vyšší třída, tím větší náročnost. V základní třídě Z je základním chodem klus. V testu se tedy necválá. Je důležitá plynulost v testu. Na začátku si jezdec zvolí lehký, nebo pracovní klus. Některé překážky se překonávají v kroku. Které to jsou se můžete dočíst v národních pravidlech volně stažitelných na stránkách spolku Working Equitation Česká republika, z. s.
Dekorování bylo s veškerou parádou, několik štědrých sponzorů podpořilo pět nejlepších výkonů v kategorii D a spojené kategorii J+S. Poděkování patří i obci Rtyně nad Bílinou a Ústeckému kraji.


Ve workingové soutěži OS Z – v kategorii dětí, zvítězila teprve 12letá Kateřina Jandourková s koněm Eliot du Berlais (anglický plnokrevník), reprezentující stáj Black Horse Dressage.
Ve spojené kategorii J+S si 1. místo vybojovala jezdecká dvojice Nela Tvrzníková s koněm Estágo (americký klusák). Nela se s workingem seznámila teprve letos a přejeme jí další úspěchy.

Další dvě skokové soutěže jsme vyšperkovali o jednu workingovou překážku. Snad všichni už někdy zkoušeli nechat koně přejít přes modrou plachtu. Těm, co ano, se to vyplatilo, a mohli zabojovat o jedno z vyšších umístění. Ve skokové soutěži do 50 cm v kategorii D+J se to podařilo 11leté Petře Knapčokové s koněm Nataly (teplokrevník). Tuto dvojici jsme dekorovali i v minulých ročnících Jezdeckých her a jde vidět pokrok.
Finální skoková soutěž do 80 cm v kategorii D+J+S si našla vítěze v domácí stáji Jezdecký spolek Rtyně, a to Lenku Krippnerovou s koněm Legolas (český teplokrevník). Lenka by se ráda dál věnovala skokovému sportu, i když ve workingu se také neztratí.
Rozdělily se ceny od štědrých sponzorů a tímto moc děkujeme firmám Bisset – podestýlka pro koně, Glord.cz, Pivovarské kvasnice.cz, Jezdeckým potřebám Teplice, Klement a.s.

Koho tato disciplína láká a rád by si ji vyzkoušel, není problém. Semináře se pořádají po celé republice. Podívejte se do kalendáře akcí na stránkách www.wecr.cz. Pokud tam nic poblíž vás nenajdete, napište na email info@wecr.cz. Rádi vám doporučí nejbližší workingové centrum.
Workingu zdar!

Text: Marie Růžičková
Foto: Archiv JS Rtyně

 

Mohlo by Vás zajímat

Prague Playoffs 2019 – pátek

Global Champions Prague Playoffs 2019 – pátek Text a foto: Lenka Šilhová Ranní soutěž pro …