> Zajímavosti > Představujeme hřebce: Custom Rooster

Představujeme hřebce: Custom Rooster

Na menším rodinném ranči uprostřed krásné přírody Vizovických vrchů se věnují sportu i chovu koní plemene quarter horse. Mají zde k dispozici několik hřebců těch nejlepších světových reiningových původů vhodných pro chov amatérských koní – a jedním z nich je Custom Rooster, o kterém jsem si povídala s Monikou Julinovou, spolumajitelkou ranče.

Co byste nám o hřebci Custom Rooster řekla na úvod?
Custom Rooster alias „Pistolník“ je plemenný QH hřebec, letos 11letý, dovezený z Texasu v roce 2009 z výborného chovného ranče. Měli jsme ho vyhlédnutého již jako odstávče, ale pro zranění levého oka (nevidí na něj) se majitel rozhodl, že ho prozatím neprodá. Při další návštěvě Texasu se nám podařilo Pistolníka získat. S úžasem jsme shledali, že mu zranění nijak nebrání v dokonalé orientaci nejen v závodní aréně. Je to urostlý a silný kůň. Při práci je velmi klidný a cviky provádí s rozmyslem. V závodní aréně se ale dokáže „rozšoupnout“. Svému jezdci bezmezně věří.

Jak dlouho u vás působí a proč padl výběr zrovna na něj? Co vás na něm zaujalo nejvíce?
Působí u nás od roku 2009, kdy byl dovezen z Texasu jako tříletý. Svůj sportovní talent ukázal hned po příletu, kdy získal titul Champion NRHA Futurity Open v show s mezinárodní účastí a obrovskou sochu jako cenu za první místo. Proč zrovna on? Měli jsme vytipované reiningové původy, kterými jsme chtěli doplnit náš chov, a on do tohoto vzorce zapadl. Jeho rodiče jsou oba špičkoví reineři a předávají tento talent na své potomky. Tak jsme doufali, že ho bude mít i Pistolník. Vždycky kupujete naději, která se skládá z mozaiky dobrých rodičů původově i sportovně a prokázaného talentu dosavadních potomků. A co mě zaujalo nejvíce? Jeho „kukuč“ (smích) – moudré a klidné oko, ze kterého čišela vyrovnanost sebevědomého hřebce.

Co jeho povaha?
Pistolník je můj první hřebec, na kterém jsem začala závodit. Neměla jsem dosud odvahu jako amatérský jezdec… On mě přesvědčil, že vychovaní hřebci jsou lepší než třeba náladové klisny (smích). A dala jsem mu za pravdu. Má opravdu úžasnou povahu – je rozvážný a svůj charakter a tělesnou konstituci předává na své potomky. Respektuje jezdce, za ty roky už spolu fungujeme „na myšlenku“. Reining je dynamická disciplína a stává se mi někdy, že moje maličké zaváhání (opožděné rozhodnutí či povel ve zlomkách sekund) vyřeší za mě – naštěstí většinou pro dobro věci.

Který způsob připouštění preferujete?
Určitě inseminační. Mám méně starostí ve společnosti klisen při tréninku (smích). Běžně odesíláme majitelům klisen čerstvě odebrané a zachlazené sperma kurýrem, k dispozici je i mražené zejména v případech, kdy z důvodu závodu nestihneme odebrat v potřebný den pro připuštění klisny.

Jak se chová ke klisnám a jaký je při připouštění?
S klisnami přijde do styku jen při prubování u fantoma a to si to užívá jako správný gentleman. Ovšem než se ze stáje přesune ke klisně, dává to hodně hlasitě najevo.

Koho smí připouštět a jsou nějaké speciální podmínky?
Dodržujeme čistotu chovu, a proto připouštíme převážně klisny plemene quarter horse. Je uchovněn i pro klisny plemene paint horse a appaloosy. Rovněž můžeme připouštět A 1/1, jelikož mají pod AQHA svoji vedlejší plemennou knihu a hříbata tak neztrácejí na své ceně. Nejsme zastánci chovatelů, kteří plodí no name koně (nevhodná plemenná spojení) a vytvářejí tak rádoby „quartery“ a věří, že QH hřebec vylepší povahu i stavbu těla budoucímu hříběti. Ovšem nesmíme zapomínat, že matka předává svým potomkům až 80 % charakteru i tělesné konstituce. A v neposlední řadě takové hříbě nelze nikde registrovat.

Je těžké u něj v době připouštění udržet dobrou kondici?
Není. Hřebec je v tomto směru velmi jednoduchý tvor. Dobře se najíst, chodit na pastvinu a připouštěcí sezónu si co nejlépe užít (i když s panem doktorem). Pokud je uvolněný a spokojený, vydá ze sebe první poslední. Dobrá fyzická i psychická kondice se dá udržet při pravidelném režimu, do kterého musíte zařadit všechny prvky, jako jsou trénink, volno, hry, procházky, závody aj. a hlavně myslet na to, aby ho to bavilo. Pak jde všechno jako po másle! Je to náš přítel a živý tvor, ne cvičební nářadí.

Tak to je úžasné! Jaký je jeho denní režim?
Ráno krmíme v šest hodin (seno, granule) a pak dle rozvrhu jde do výběhu a později do kolotoče. Obídek ve 12 hodin a poslední jídlo večer v 19 hodin. Pod sedlo si ho beru většinou odpoledne po práci, o víkendu, jak je volno v hale. Přeci jen musím brát ohledy na klienty, kteří mají zrovna výcvikové hodiny. Ale separovat ho nelze, zvláště ze začátku připouštěcí sezóny. Je to hřebec a není třeba si jít naproti zbytečným problémům, které ostatní jezdci nevidí. Dobře však ví, kdy si může chlapácky zakřičet a nebude za to kárán a kdy nesmí hnout ani brvou.

Máte s ním nějaký speciální zážitek?
Překvapením pro mě bylo, kdy ve svých třech letech těsně před startem na NRHA show v boxu spal. Pak prostě vešel do arény, rozbalil to tam a vyhrál (smích). Ten klid mu vydržel. A druhý takový jeho silný a milý zvyk zažívám do dnes, kdy se dotýká mého pravého ramene, pokud ho vedu. Je to zřejmě z důvodu ujištění se, že na levé straně, kde nevidí, někdo vidí za něj… Ale mně se to líbí.

Čemu se s ním věnujete?
Jsme westernová stáj a máme zastoupení koní rychlých i pomalých disciplín. S Pistolníkem jezdíme reining a jako amatér (ten, kdo nebere za výcvik peníze nebo jinou úplatu)  se účastním tříd vyhlášených pro amatéry, ale můžu jezdit i třídy open. Závodíme v soutěžích a show pořádaných pod hlavičkami jak chovatelské organizace American Quarter Horse Association, tak i pod hlavičkami sportovních organizací, jako jsou National Reining Horse Association, Western Riding Club a Česká jezdecká federace. Předvedení hřebce na veřejnosti je velmi důležité, zvláště když ho jezdí amatérský jezdec. Tak nejlépe ukážete majitelům klisen a potenciálním zájemcům o koupi hříbat, jaký je to charakter a že určitě stojí za jejich zájem.

A jaká jsou hříbátka po tomto hřebci?
Pistolník předává na své potomky svoji silnou tělesnou konstituci (pevné a silné kosti), zdravá kopyta a svůj klidný a vyrovnaný charakter. Barevně to záleží na tom, jak se sejde dominantní klisna – máme zrzounky, hnědáky, ale i černé. Ovšem svoji bílou lysinu tam vždycky propašuje. Sportovní talent máme ověřený u valáška LV Pistol Del Gallo, který v loňském roce poprvé startoval jako tříletý a získal kvalifikace na dvě mistrovství ČJF (páté místo) a WRC (osmý místo v konkurenci starších koní do šesti let). V současné době máme v přípravě tříletky na tuto sezónu a dvouletky na tu další. Snažíme se mít v každém ročníku několik hříbat na výběr. Připuštěných klisen máme samozřejmě desítky po republice i v zahraničí, ale hovořím o hříbatech, která jsme si nechali v našem tréninku.

A na závěr – plány do budoucna?
Mám ho moc ráda, a proto bych popřála svému „koňskému partnerovi“, ať mu jeho zdravotní, fyzická a psychická kondička vydrží co nejdéle, protože bez toho jsou jakékoliv plány zbytečné. Chtěla bych s ním absolvovat ještě několik show a zajet dobré výsledky, protože on na to má a já se s ním velmi ráda svezu.

Custom Rooster
Říkáme mu: Pistolník
Plemeno: Quarter horse
Barva: Sorrel
Datum narození: 12. 1. 2006 ve Valley View Texas USA
Matka: Estrella Del Gallo
Otec: Custom Pistol
Kde ho najdeme: Ranch Lucky Valley Zádveřice u Vizovic
Majitel: Ing. Petr Julina
Zaměření: Reining
Zdraví: 100%
Zajímavosti: Jako odstávče se na pastvině v Texasu zranil a nevidí na levé oko. Proto také přezdívka „Pistolník“. To mu ovšem nebrání ve sportu, naopak jako by mu tento handicap dodával více zodpovědnosti a rozvážnosti. Už jako tříletý získal vítězství a titul Champion NRHA Futurity Open v soutěži s mezinárodní účastí. Jeho oporou je jezdec, kterému bezmezně věří. Jinými slovy „kam je poslán, tam půjde“. Je naprosto spolehlivý a má vyrovnaný charakter, což ukazuje již řadu let v závodní aréně.
Úspěchy: Od roku 2009 se účastní mnoha soutěží pod hlavičkou různých sportovních organizací, jako je NRHA, ČJF a WRC a také domovské chovatelské organizace AQHA. Proto pouze největší úspěchy:
2009 – Champion NRHA Futurity Open
2010 – Kůň roku ČJF v Reining Junior, 2. místo NRHA Lawson Bronze Trophy Non Pro, několikanásobný vítěz v Reining Amatér a Junior v kvalifikačních závodech na MČR
2011 – Vítěz NRHA Open a Intermediate open, několikanásobný vítěz v Reining Amatér a Junior v kvalifikačních závodech na MČR
2012 – V NRHA show se držel celý rok do 5. místa
2013 – 4. místo MČR WRC v Reining Amatér
2014 – Mistr Zlínské oblasti v Reining Amatér a 2. vicemistr Zlínské oblasti v Reining Senior
2015 – Vítěz Reining Amatér v AQHA Show, vítěz v Reining Amatér Kozlovice Cup, 1. vicemistr v Reining Amatér na MČR WRC, Champion WRC ČR pro rok 2015 v Reining Amatér, ocenění od AQHA za rok 2015 „Amateur High Point International Reining“
2016 – 4. místo na MČR WRC
Potomci: Začal připouštět později, od roku 2010 byl teprve zařazen do chovatelského programu Ranche Lucky Valley, kde nabízí majitelům ať připouštěných klisen, nebo novým majitelům hříbat určitou pomoc v začátcích výcviku mladých koní. Dělají to proto, že svému chovu věří a kvalitní potenciál hříbat, a to nejen pro sport, mají již v praxi ověřený.
Představíme pouze potomky, které stále najdete na ranči a kteří jsou ve výcviku Tondy Solanského ve spolupráci s Petrem Jančíkem, který má na starost „roční a dvouletou přípravku“:
LV Pistol Del Gallo – čtyřletý valášek, první hříbě ve sportu, v roce 2016 jako tříletý získal kvalifikace na Mistrovství ČR v reiningu pod ČJF, kde se umístil na 5. místě (rozhodčí Dr. Hilde Jarc a Andreas Jarc). A na Mistrovství ČR pod WRC ve třídě Reining Junior, kde se umístil na 8. místě v konkurenci starších koní do šesti let (rozhodčí byl Doug Allen, UK).
LV Blue Great Pine – tříletý hřebeček – v tréninku Tondy Solanského se připravuje na své letošní první závody
LV Belmondo Genuine – tříletý hřebeček – v tréninku Tondy Solanského se připravuje na své letošní první závody
Dvouletci – LV Estrella Hollys, LV Babetta Del Gallo, LV Pistol Enterpris

Text: Zuzana Tillerová

Foto: Monika Špendlíková

Vyšlo v časopise Koně & hříbata 4/2017

Mohlo by Vás zajímat

Když si srdce vybere samo: MIGUELL

MIGUELL a Petra Krebsová V učebnicích jezdectví se uvádí, že pro mladého začínajícího jezdce je …