> Zajímavosti > Povolání u koní: FYZIOTERAPEUT

Povolání u koní: FYZIOTERAPEUT

Se zaujetím jsem poslouchala vyprávění kamarádky o jejím nezbedném psím dědečkovi. Třináctiletý retrívr Josh měl zhruba dva roky zhoršené kyčle. V loni tři dny po jeho návratu z toulek po okolí zcela ochrnul. Dokázal jen zvednout oči. Vyšetření naznačilo problém s páteří. Možná výrůstky, možná nějaký blok. Záda měl až na dva miniaturní body zcela bez reakce. Léčba kortikoidy bez výsledku. V očekávání toho nejsmutnějšího scénáře jim do cesty vstoupila fyzioterapeutka Jana Roschel.

 

 

Rozjel se kolotoč posledních šancí. Na řadu přišla akupunktura a chiropraxe. Beznadějný stav se pomalu měnil ve stav nadějný. Posun k lepšímu byl patrný každý týden. Po dvouměsíční léčbě zvládl Josh za podpory první krůčky. Sice hned upadl, ale nikdo se nevzdal. Za necelé tři měsíce paničce cupital naproti. Kroutím hlavou a pomyslím si, co všechno zlaté ruce Jany Roschel dokázaly. Služeb sympatické dámy, která se po mnoha letech strávených v Kanadě vrátila zpátky a usídlila na západě Čech, využívají stále častěji také koňaři. Kdo by někdy nezažil, že jeho čtyřnohý kamarád nemá radost z pohybu, nemá jiskru v oku, nemá obvyklou výkonnost? Koník není ve své kůži, je neklidný při čištění nebo sedlání. Co když veterinář nepotvrdil konkrétní důvod a kůň přesto pokulhává? Máte takový divný pocit, že ho bolí záda? Nebo naopak chcete začít s intenzivnější prací a nejste si jisti, zda je pro ni koník již připraven? Na spoustu dotazů můžete mít ještě více odpovědí.

Co vás k této profesi přivedlo?
Veterinářka z USA. Jako fyzioterapeutka u lidí jsem nasbírala za 23 let v Kanadě cenné zkušenosti. Když jsem viděla MVDr. Hunt aplikovat akupunkturu, moc se mi líbila pozitivní reakce koní. Sama jsem akupunkturu provozovala na lidech, takže mi stačilo naučit se anatomii a meridiány koně. Téměř všechny techniky aplikované na lidech se dají s menšími obměnami praktikovat také na koních.

Jak začala vaše životní cesta ke koním?
U koní jsem jako sedmnáctiletá začínala v karlovarském oddíle ve Dvorech. K ježdění jsem se opět dostala až v Kanadě ve svých třiceti letech. A to jsem již brala velmi vážně a zodpovědně. Věnovala jsem se drezúře, parkuru, cross-country i westernu. Nikdy jsem však neměla potřebu závodit.

Co všechno se skrývá pod pojmem fyzioterapie?
Název napovídá, že jde o fyzickou léčbu těla. Ale ne výhradně, to by byl omyl. Její součástí je totiž psychika a v neposlední řadě také osobní energie, o které se stále moc nevyučuje. Jde vlastně o článek mezi masážní terapií a chiropraxí. Dobrý fyzioterapeut se zabývá jak měkkými tkáněmi, tak klouby, kostmi, obratli.

Jaké léčebné metody jsou její součástí?
Metod existuje hodně. My máme k dispozici elektroléčbu (ultrazvuk, laser, TENS, magnety, jednorázová vlna, infračervené světlo), vodoléčbu (vířivky, bazény, střiky – ano, i pro koně), akupunkturu a manuální terapii (myofasciální protažení – pasivní protažení svalu za pohybu končetin). Lymfatická drenáž funguje na flegmony. Často je používána masáž sportovní, terapeutická, tlaková (shiatsu, trigger point masáž). Ale je nutné si uvědomit, že všechny tyto metody jsou pouze metody bez síly energie, kterou má každý terapeut jinou.

Spolupracujete s veterináři? Oni doporučí vás a naopak vy doporučíte majiteli prohlédnout koně veterinářem?
Přála bych si, aby všichni koňští terapeuti spolupracovali s veterináři. Já se osobně touto spoluprací neustále učím. Navíc u koní po úrazech je mnohem spolehlivější potvrzení rentgenem než pouhé domněnky.

Jak vypadá rehabilitační masáž?
Většinou kombinuji více technik najednou. Téměř vždy je třeba uvolnit nejen měkké tkáně, ale také případný posun kloubu nebo obratle. Tak vlastně vznikla i Dornova metoda.

Jaké jsou nejčastější problémy se svalovou a pohybovou soustavou koní?
Přepracované svaly z nerovnováhy při ježdění. Až na druhém místě jsou úrazy typu uklouznutí a natažení úponů nebo šlach. Obojí může vyústit v subluxaci – čili vychýlení – kloubu nebo obratle.

Nejčastější příčiny vzniklých problémů?
Především v tomto období, kdy se tráva mění v kluzké bahno a následně zamrzne, trpí především šlachy končetin.

Jak problémům můžeme předcházet?
Třeba tím, že zajistíme koni správný terén. Nejezdíme na příliš dlouhé vyjížďky (3–5 hodin), nejedná-li se o koně trénovaného na vytrvalostní ježdění. Pravidelně s koněm pracujeme i v zimě, aby svaly neochably. K tomu totiž stačí 4–6 týdnů.

V jakých případech používáte akupunkturu?
Akupunkturu používám primárně na uvolnění svalových tkání a vazů v oblasti, kde je evidentní spazmus nebo mikrotrhliny.

Kteří koně patří mezi vaše nejčastější pacienty?
Je to mix všeho. Koně ve sportovním využití, provozní, mladé remonty i důchodce. Vlastně „opravuji“ všechno, co má svaly a kosti. Lidi, psy, koně, kočky, ovečky i veverky chipmunky (smích).

Častá otázka u akutních i chronických případů kulhání – chladit, či zahřívat? Co s tím?
Stručné pravidlo zní: když je to oteklé a horké, tak chladit. Pokud je to ztuhlé, zahříváme.

Jak vaši snahu o pomoc vnímají samotní pacienti? Spolupracují ochotně?
Řekla bych, že zvířátka jsou vnímavější než lidští pacienti. Například z akupunktury mají více benefitů než lidé. Neřeší jehličky a tím mohou endorfiny nerušeně dělat svoji práci. To se projeví ve dvou až pěti minutách, kdy zvíře většinou usne.

Měla jste v péči nějakou mediálně známou koňskou osobnost?
Ctím všeobecně uznávané pravidlo, že se jména známých koní volně neposkytují. Mohu ale potvrdit, že si mě občas zavolá například Josef Váňa. Před odjezdem na Světové hry ve Francii jsem v Kladrubech a Heřmanově Městci rehabilitovala celý tým bratrů Nesvačilových. V Kanadě jsem konzultovala koně s olympijským parkurovým jezdcem Yanem Candelem. Moc ráda jezdím k těm v uvozovkách obyčejným koním. Těší mě, kolik lásky si od svých majitelů užívají. Je mi velice příjemně, když si mě lidé volají ke svým vysloužilým seniorům, kteří již nepracují. A přesto se jim snaží zajistit bezbolestné stáří.

 

Pokud byste chtěli vyzkoušet účinky léčivé fyzioterapie, akupunktury a manipulace u koní, psů i lidí, potřebujete řešit otoky, výrony, bolest kloubů a svalů, úponů či šlach nebo uvítáte cenné rady před koupí koně, zkuste Janu Roschel kontaktovat. Na karlovarské Ekofarmě Kozodoj se pravidelně konají vzdělávací semináře a v Hipocentru Pá-Ja ve Stanovicích zajímavé fyzio-jezdecké tréninky. Každá stáj si její služby samozřejmě může objednat do svého domácího zázemí.
janaroschel@gmail.com, mobil 608 661 818

Text: Marcela Klingorová
Foto: Autorka, Zdeňka Newiaková a archiv Jany Roschel

(článek vyšel v čísle 1/2017)

Mohlo by Vás zajímat

Nový přístup k řešení hniloby kopyt u koní

Koňské kopyto je denně zatěžováno a vystavováno nejrůznějším vlivům vnějšího prostředí. Je důležité tuto část …