> Zajímavosti > Pohled do kalendáře: Listopad

Pohled do kalendáře: Listopad

Pavel Hartman

V listopadu uplynou smutné čtyři roky, kdy opustil ve věku 62 let pozemský jezdecký svět Pavel Hartman. Koňař s velkým „K“ byl jedním z průkopníků jezdeckého sportu v Karlových Varech. Nesmazatelné stopy zanechal na původní jízdárně v Drahovicích, ve Slavoji ve Dvorech i v Jezdeckém klubu ve Staré Roli. Zkušený parkurový jezdec, trenér a stavitel parkurů se v posledně jmenovaném působišti staral také o veškerý oddílový autopark.

Nebanice 1984 (J. Holcbecher – Fakír, J. Vally – Celebes, V. Hora – Patrik, P. Hartman – Mars)

K nejúspěšnějším čtyřnohým partnerům „velkého“ jezdce, a to nejen díky štíhlé a vytáhlé postavě, patřil Bontur. Na konci 80. let minulého století poté předváděl několikanásobný krajský přeborník pohledné a stylové překonávání parkurů na úrovni „ST“ s  valachem Celebesem. S mohutným hnědákem reprezentoval domácí jezdecký klub několikrát ve Spolkové republice Německo. Připomeňme, že to bylo v době, kdy ještě nebyly otevřené hranice a srovnání úrovně našeho jezdectví s tím západním ukazovalo na velké rozdíly. Pavel Hartman ovšem o svých kvalitách přesvědčoval čistě absolvovanými parkury i při takových příležitostech.

V roce 1988 se s koňmi Celebes a Sengo stal mistrem ČSR v družstvech.

Pavel Hartman a Ford (1986)

Pavel Hartman byl známý všestranností v sedle a zejména svým citem pro koně. Například s univerzálním ryzákem Morálem, který se rád nechával k pohybu přemlouvat, na drezúrním obdélníku konkuroval i drezúrnímu mistrovi Vítu Čmolíkovi s Chansonem.

Zásadní životní zlom a přerušení aktivního sportování nastal pro Pavla na podzim roku 1994. Při cestě na skokové závody do Prahy do přepravníku v husté mlze narazila cisterna a celá posádka včetně koní utrpěla závažná zranění. Náraz skončil tragicky také pro převážené koně. Cyklon musel být uspán a Sengo kromě těžkého šoku prodělal závažné zranění páteře, které ukončilo jeho výtečnou sportovní kariéru.

Úspěšná parkurová dvojice Pavel Hartman – Sengo opustila společně i tento svět. Za Sengem, který odešel na věčné pastviny v úctyhodném věku 33 let v květnu roku 2014, se po necelém půlroce na nebeskou cestu vydal i jeho laskavý jezdec.

P. Podhradská – Mars a P. Hartman – Celebes (80. léta)

 

Připravila: Marcela Kozová

Foto: Archiv JK Stará Role

Mohlo by Vás zajímat

Když si srdce vybere samo: MIGUELL

MIGUELL a Petra Krebsová V učebnicích jezdectví se uvádí, že pro mladého začínajícího jezdce je …