> Zajímavosti > Když si srdce vybere samo: Subara

Když si srdce vybere samo: Subara

SUBARA a Inka Dufková

S Inkou máme společné hobby. Patříme do syndikátu lidí vlastnících dostihového koně. Při jednom ze společných setkání na karlovarské dráze jsme zjistily, že máme i společnou známou – klisnu, která dostihy vyměnila za sportovní ježdění. Téma pro čtenáře časopisu bylo na světě. První příběh o srdeční záležitosti věnuji holkám.

Mohutná tmavá hnědka Subara měla podle původních předpokladů nad překážkami dokazovat, že jí v žilách koluje krev výtečného tatínka Magnuse. Odchovankyně Statku Stráž nad Ohří se do závodního života nehrnula žádnou závratnou rychlostí. První a současně poslední dostih kariéry absolvovala až jako šestiletá v květnu roku 2010 na závodišti v Lysé nad Labem. Ve steeplechase IV. kategorie na 3600 m doběhla osmá. Zdravotní komplikace způsobené poškozenou šlachou jí zabránily v dalším počínání na dráze. Ani roční zdravotní přestávka jí nepomohla k návratu do dostihů, a tak se Subara s dostihovým světem rozloučila dříve, než se v něm rozkoukala.

V roce 2011 se z horského kopcovitého terénu přestěhovala do níže položeného Jezdeckého klubu ve Staré Roli na okraji Karlových Varů. Jako budoucí provozní kůň se poněkud odrostlejší remonta nevyhnula potřebnému přiježďování a velmi ráda dávala najevo, že to s ní nebude vůbec lehké. Krásný kůň s pohodlnými chody, tak trochu paličák. Ve cvalu na ní byla znát dostihová průprava. To by šlo postupně upravovat, jenže zrovna tahle kobylka má na spoustu věcí svůj osobitý názor a po dialogu moc netouží. Patří mezi osobnosti, které se nedají zlomit. Kůň pro jednoho pána.

Starala se o ni převážně Anna Kubíčková. Její jemná ruka nezkušené kobylce plně vyhovovala. „Máme za sebou několik malých drezúrek, hobby tréninky i Hubertovu jízdu. Nedopadlo to vůbec špatně, i když nejspokojenější je na vyjížďkách a samozřejmě ve výběhu. Cením si na ní přátelské povahy a ochoty spolupracovat. Když se jí ale něco nelíbí, dá to zřetelně najevo,“ vyprávěla o Subaře její osobní jezdkyně.

Jenže Anička odešla studovat a Subara osiřela. Další dvounohé partnery už si tolik neoblíbila. V terénu byla sice dopředná, ale dobře zvladatelná. Na jízdárně se vrátila k problémům s cváláním – při nacválávání uhýbala do stran, nereagovala na pobídky, což méně zkušeným jezdcům na sebevědomí rozhodně nepřidalo. Později zlobila i v klusu. Ve stáji byla smutná. Ponička Rozárka byla jediná, která Subaru dokázala rozveselit. Situace se po žádném z mnoha pokusů nezlepšovala, a tak se výbor klubu rozhodl Subaru nabídnout k prodeji jako koně nevhodného pro začátečníky.

Subary maminka Suffina také na dráze moc dlouho nepobyla. Vyběhla dvakrát, shodou okolností také v pozdějším věku, jako šestiletá. Vyhrála hned ve svém prvním životním startu na proutěných překážkách. To se Subaře sice nepodařilo, ale i ona nakonec vyhrála. Svoji lidskou kamarádku Ingrid. Nabízenou a odmítanou Subaru viděla na fotkách a videích. Ince připomínala koně, kterého kdysi měla. Rozhodnuto! Přijela o den dříve, než bylo domluveno. Rovnou s přívěsem. Subara tam v klidu nakráčela, zamávala a odjela. Jako by tušila, že si pro ni přijel ten pravý majitel. Takový, který ji bude respektovat. Nespletla se. Inka brzy zjistila, že se Subara pro práci nenarodila. Holky si tedy užívají pohodové společné vyjížďky po okolí. Z výběhu, kde jí dělají společnost poníci, má volný přístup do stáje. K Ince si v krátké době vytvořila silné pouto. Tak silné, že za ní vyskakovala z ohrady, když Inka odcházela. Už neskáče. Inka přidala na ohradu pásku, a tak rozumná Subara v poklidu zůstává se stádem. Našla si člověka, se kterým si je souzená. Pochopila, že o něj už nepřijde.
Jak se líbí kobylčina proměna lidem z jejího předchozího domova? „Myslím, že Subara je nejšťastnější tam, kde je. Občas se to povede, že se dvojice pro sebe narodí a najde se,“ komentuje tento životní příběh předsedkyně klubu Eva Chromcová.

„Shodou okolností vzniklo přátelství mezi Aničkou a mnou. Tak nás má Subara obě dvě pohromadě (smích). Když byla Anička u nás na návštěvě, Subarka nevěděla, s kým se má mazlit dřív. A taky ji mám díky tobě, Marcelo. Dodnes si pamatuji tvoji poznámku: ‚Subaru? Vždyť je to stejný blázen jako ta tvoje kobyla, ale je hezčí.‘ V něčem je větší a v něčem menší blázen, to souhlasí. Ale je miliónová,“ uzavírá povídání o kobylce její šťastná majitelka.

Umanutá Subara na jízdárně je nadobro minulostí

 

SUBARA
* březen 2004
Anglický plnokrevník
Matka: Suffina
Otec: Magnus

Text: Marcela Kozová
Foto: Marcela Kozová a archiv Ingrid Dufkové

(článek vyšel v čísle 12/2017)

 

Mohlo by Vás zajímat

Když si srdce vybere samo: MIGUELL

MIGUELL a Petra Krebsová V učebnicích jezdectví se uvádí, že pro mladého začínajícího jezdce je …