> Poradna > Amatéři, blajdeka a štajgr

Amatéři, blajdeka a štajgr

Proč při dostizích říkají některým žokejům amatéři? A co je blajdeka a štajgr?

Žokej je vyučený jezdec (úspěšný absolvent například dostihové školy v Chuchli nebo v Kladrubech n. Labem), který dosáhl ve své jezdecké kariéře padesáti a více vítězství. Všichni takovíto úspěšní jezdci mají před jménem titul „ž“ a jsou označováni jako žokejové. Zároveň je to jezdec – profesionál, který se ježděním dostihů živí a smí za ně pobírat odměny.

Oproti tomu amatér je absolvent amatérského kurzu (každý rok jej pořádá Střední škola dostihového sportu a jezdectví v Chuchli), který není zaměstnán v žádné stáji a za dostihy nepobírá odměnu. Takovýto jezdec nosí před jménem zkratku „am“.

Co se týče dalších dotazů, blajdeka je výraz patřící do dostihového slangu. Jde o dečku pod sedlo, která je opatřena kapsami, do kterých se vkládají olověné destičky. Ty slouží k vyvážení předepsané hmotnosti, kterou má kůň v dostihu nést.

A štajgr je pomůcka na vodění koně, železné udidlo s řemínkem působící podobně jako uzdečka. Slouží k lepšímu ovládání např. špatně voditelných koní. Nepoužívá se k ježdění.

Štajgr

Mohlo by Vás zajímat

Přesednutí v klusu

Co to znamená, když si mám přesednout v klusu?   Jistě všichni naši čtenáři vědí, …