> Zdraví > Ucpaný jícen

Ucpaný jícen

Všichni chceme svému koni dát to nejlepší a dopřát mu skvělou péči. Je to přece náš kamarád, mazlík a spřízněná duše. Někdy se však i ten sebelíp myšlený čin zvrátí v katastrofu. Koník z tohoto případu má milující majitelku, která ho chtěla denně krmit tím nejlepším, co šlo, ale bohužel volba dokrmování cukrovarskými řízky stála koně velmi vážné zdravotní komplikace.

Vytékající obsah jícnu nozdrami

Cukrovarské řízky jsou poměrně často používány jako doplněk jadrného krmiva. Ač najdeme v názvu slovo „cukr“, tak toho v nich opravdu moc nehledejme. Řízky obsahují vysoké množství vlákniny – hlavně ve formě pektinů a díky těmto látkám se cukrovarské řízky musejí před zkrmením rozmáčet. Pektiny totiž v kontaktu s vodou „bobtnají“, a pokud je kůň nedostane již dostatečně nabobtnalé, tak se tento proces odehraje u něj v trávicím traktu a může způsobit vážné komplikace. Řízky je proto vhodné cca 12 hodin před krmením rozmočit v poměru 1:4 (řízky:voda).

Cejlon je osmnáctiletý valach, kterému majitelka chtěla k pastvě dopřát něco na přilepšení a vybrala si k tomuto účelu právě cukrovarské řízky. Měla s nimi už dobré zkušenosti, tak se rozhodla mu je koupit znovu. Koník je pastevně ustájen a má trvalý přístup k trávě a dvakrát denně dostával namočené řízky. Jedno odpoledne ovšem nebyly dostatečně dlouho ve vodě a Cejlon je dostal v době, kdy pektiny ještě neprodělaly kompletní proces nasátí vodou a řízky bohužel nabobtnaly až v jeho jícnu. Takto nabobtnalé neměly šanci trubicí jícnu projít a téměř okamžitě jej ucpaly. Koník se začal dávit a dusit a majitelka mne okamžitě přivolala.

Po příjezdu bylo na koni vidět, že se mu velmi špatně dýchá a z nozder mu vytéká krmivo s hlenem. Při vyšetření jícnu bylo jisté, že řízky vytvořily blokádu právě zde. Velmi častou komplikací při ucpání jícnu je to, že koník může vracející se stravu vdechnout a způsobit si aspirační pneumonii (zánět plic způsobený vdechnutím tekutin nebo částic). Při poslechu plic bylo zřejmé, že Cejlon opravdu část obsahu vdechl a byly zasaženy plíce.

Nejprve jsme koníkovi podali injekčně do žíly léky k uvolnění hladké svaloviny, aby došlo k posunu obsahu jícnu. Jícen jsme promasírovali a podařilo se nám dostat nozdrami velkou část krmiva ven. Ovšem i tak mu zůstávalo pořád v jícnu řízků moc a bylo potřeba dostat obsah ven nasogastrickou sondou. Tato sonda se vpraví nozdrou do jícnu a dále do žaludku a vyplaví se jí obsah. V terénu se nám ale bohužel nepodařilo sondu zavést, koník byl velmi citlivý na oblast tlamy, a když už jsme sondu dostali do nozdry, nedařilo se nám dostat přes hrtan dále do jícnu. Bylo nutné koně na zákrok sedovat (přispat), ale v tomto zdravotním stavu nebylo vhodné udělat to v terénních podmínkách. Sedace brzdí činnost hladké svaloviny a celého trávení, a pokud by nastaly komplikace (zastavení zažitiny, protržení jícnu apod.) nemohli bychom koni pomoci. Po dohodě s majiteli jsme nechali koně odvézt na specializovanou kliniku, kde mají všechno potřebné vybavení v případě možných problémů.

Nasogastrická sonda

Na klinice Cejlona sedovali a pomocí sondy vyprázdnili obsah jícnu a žaludku. Dostal infuze a antibiotika kvůli zasažení plic. Po propuštění dostával ještě 14 dní léky na aspirační pneumonii a koník měl štěstí, že celý tento incident přežil bez trvalých následků.

Je nutné se vždy poučit ze svých chyb a jakékoli změny v krmné dávce konzultovat s veterinářem nebo krmivářem a o složení a přípravě krmiva si zjistit vše potřebné. Hlavně také dodržovat návod a všechny doporučené postupy.

Text a foto: MVDr. Monika Nedomová

Mohlo by Vás zajímat

Povolání u koní: HIPOTERAPEUT

Hipoterapie je od poloviny sedmdesátých let minulého století uznávanou léčebnou metodou. Prvním léčitelským místem ve …