> Zdraví > Hmyz útočí – odvraťte úder!

Hmyz útočí – odvraťte úder!

Je to tu, hmyzí sezóna je v plném proudu. Máte-li plné zuby much, muchniček, komárů, tiplic, klíšťat, ovádů a podobných otravných létajících příšerek, zatočte s nimi! Pojďme se podívat jak na to.

Je to běs!

Otravný hmyz dokáže život otrávit doslova – coby velkopřenašeč chorob. Pokud však nebudeme myslet hned na nejhorší, pak pro nás může léto po boku koní znamenat „pouze“ neustálé ošívání, potřásání, nesoustředění, možná nějaká ta rána koňskou hlavou do té naší nebo běsně švihající ocasní žíně v oku, případně zašlápnutá noha do země, jak se zrovna náš kůň snažil odehnat si krvesajku nebo jí případně utéct, a to ať již stojíte vedle něj nebo třeba sedíte v jeho sedle. Jsou dny, kdy je hmyz tak hladový, že není ani možné bez nějaké ochrany vyjet na jízdárnu, nebo projet v podvečerních hodinách kolem rybníka… Znáte to? Tak pryč s tím!

Mechanická ochrana

Aby na vás nesedla ani moucha (nebo sedla, ale nic moc vám nemohla udělat), můžete se víc obléci. No, to je v horkém létě výborná rada, že? Zvláště mi za ni jistě poděkujete v osmatřicetistupňovém parnu, až vám na dlouhý propocený rukáv usedne nějaké obzvlášť vykrmené hovado a pochutná si na vás i přes textil. Mňam! Dokonce i kožené chapsy tento něžný hmyz prokousne. Uf.

Více než vy (i přes výše zmíněné) mechanickou ochranu před hmyzem ocení váš kůň. Takové deky proti hmyzu dokáží útoky otravných mrňousků doopravdy eliminovat na minimum a zbaví vašeho chlupáče především těch k zešílení drobných a kousavých tipliček a jiných malých mušek, které rozedírají uši do krvava, stejně tak i prsa, břicho, vemínka a s potěšilou radostí hodují na očích, až je celé rozslzí. Uá!

Chodí-li váš kůň do výběhu, můžete zauvažovat nad pořízením masky na oči a uši – dávejte ale pozor, aby maska příliš neodstávala od hlavy a neumožňovala tak hmyzu ji podlézt a trápit koně i pod ní, tehdy by si ho ani nemohl odehnat.

Další variantou jsou třásně, které se přidělávají na ohlávku a kryjí „jen“ oči. I to ale může být opravdu velkým pomocníkem, zejména nemá-li váš kůň příliš bohatou hřívu, kterou by si mohl při potřásání hlavou ty obzvlášť vytrvalé hmyzáčky smést. Pro jezdecké účely lze masku nebo jen třásně hravě nahradit čabrakou na uši. Některé kryjí jen uši, jiné mají i provázky, kterými lze odehnat hmyz i z oblastí očí.

Asi poslední součástí, kterou možná oceníte, zejména trpí-li váš kůň na headshaking (přecitlivělost na vnější podněty), je síťka na nos, kterou lze přidělat na nánosník uzdečky nebo jen ohlávky.

 

Chcete si přečíst více?
Pokračování článku najdete v čísle 5/2017.

Mohlo by Vás zajímat

Povolání u koní: HIPOTERAPEUT

Hipoterapie je od poloviny sedmdesátých let minulého století uznávanou léčebnou metodou. Prvním léčitelským místem ve …