> Zajímavosti > Etologický výzkum aneb 24 hodin s koňmi

Etologický výzkum aneb 24 hodin s koňmi

Vladykův dvůr, z. s., je hiporehabilitační středisko, které se od roku 2007 věnuje vzdělávání dětí a mládeže s využitím alternativních metod při práci s koňmi, etologie koní a environmentální výchovy. Jsou členy České hiporehabilitační společnosti (ČHS) a věnují se jednomu z oborů hiporehabilitace – Aktivitám s využitím koní (AVK). Jedná se o metodu speciální pedagogiky, sociální pedagogiky a práce, která využívá kontaktu s koněm a interakce s ním jako prostředku k motivaci, aktivizaci, výchově a vzdělávání lidí se zdravotním postižením a specifickými potřebami. V jejich výběhu uvidíte stádo patnácti koní různého věku, velikosti, barvy, plemenné příslušnosti i povahy, které žije už více jak dvanáct let v tzv. přirozeném ustájení – tedy trvale venku, ve dne i v noci, v létě i v zimě. Jedenáct z nich má licenci ČHS pro hiporehabilitační koně.

 

 

 

 

 

Léto už je tady a nastává tedy čas, kdy se dětem chce u koní trávit nejvíce času. V létě roku 2015 jsme v našem klubu zorganizovali akci, při které si času u koní užily opravdu hodně. A nejen to – myslíme si, že se toho i hodně dozvěděly a naučily. Strávili jsme totiž tři „čtyřiadvacítky“ sledováním našeho stáda, abychom zjistili, co koně dělají celý den, když mají volno, a nejen to – hlavně nás zajímalo, co dělají v noci. A aby to nebylo jen takové obyčejné koukání, rozhodli jsme se, že uděláme opravdový vědecký – tedy etologický výzkum (etologie je věda o chování zvířat).

Bylo náročné celé hodiny sledovat koně, co dělají, vše pečlivě zapisovat a přitom se jich nesmět ani dotknout, abychom neporušili přísná pravidla vědeckého výzkumu. Jasně že jsme se museli po skupinkách střídat – nikdo z nás by nebyl schopen vydržet vzhůru celých 24 hodin. Přes den pozorovaly koně skupinky mladších dětí a v noci přebrali štafetu ti starší. Pro všechny to byl nevšední zážitek, ale co je ještě důležitější – zjistili jsme spoustu věcí, které jsme nečekali. Člověk má totiž obvykle velmi zkreslené představy o tom, jací koně jsou, co je pro ně přirozené a co vlastně od nás lidí nejvíce potřebují.

 

 

 

 

 

 

Výsledky výzkumu starší děti statisticky zpracovaly pomocí počítačového programu a natočily i krátký animovaný film pro své mladší kamarády, které by výsledky našeho společného výzkumu ve formě grafů nejspíš nezaujaly.

Děti z našeho klubu prezentovaly v roce 2016 výsledky svého výzkumu na Konferenci o hiporehabilitaci v Brně jako ostřílení profíci.

Přikládáme citaci z FB od slovenské účastnice konference:

„…So slzami v očiach od šťastia som sledovala prednášku o Využití metod etologického výzkumu při AVK, kde dievčatá z Vladykůvho dvora predniesli svoju štúdiu. Mala som pocit, že by som ten výskum chcela robiť s nimi.“

Letos bychom se do toho chtěli pustit znovu, ale trochu jinak. Chtěli bychom se tentokrát co nejvíce přiblížit skutečnému vědeckému výzkumu. Když pozorujeme své koně, může se nám zdát, že už o životě koní hodně víme. Jenže ze sledování jedné skupiny koní závěry udělat nemůžeme. Je třeba, aby takových etologických pozorování proběhlo více, mnohem více! Proto potřebujeme co největší počet výzkumných týmů, které budou letos v létě své koně pozorovat. Pak teprve budeme moci říct, co vlastně koně dělají celý den a noc, když s nimi nejsme. Čím více nás bude, tím věrohodnější naše výsledky budou. Tak tedy – pojďte do toho s námi!

Kdo může výzkum provádět?

Všichni milovníci koní ve věku od 0 do 17 let.

Doporučujeme pro výzkum vytvořit skupinu minimálně 4 osob.

Potřebujete alespoň 1 dospělou osobu, která bude dělat garanta vašeho výzkumu.

Pozor! Dospělý nedělá výzkum! Může vám pomáhat s organizací, ale především potvrdí, že výzkum proběhl správně podle všech pravidel.

Kde můžete výzkum provádět?

  • jezdecký klub
  • soukromá stáj
  • hiporehabilitační středisko
  • střední škola, která má přístup ke koním

Kdy můžete výzkum provádět?

V rozmezí od 1. 7. 2017 do 30. 9. 2017

Přihlašovat k výzkumu se můžete kdykoli v této době.

Chcete se k nám přidat?

Vše, co k zahájení výzkumu potřebujete, včetně elektronické přihlášky, se dozvíte na těchto webových stránkách: www.24hourswithhorses.com

Barbora Krejsová s Britou

 

Zkušenosti účastnice minulého výzkumu Báry Krejsové:

Je pět hodin ráno a budík svým nepříjemným tónem oznamuje čas pro další měření. Sluníčko již pomalu vychází nad obzor a všude kolem se rozeznívá zpěv ptáků. Lehce neohrabanými pohyby vylézám ven z našeho úkrytu, obouvám si promrzlé gumáky, beru papír a tužku a vydávám se vstříc chladné ranní mlze.

Počítání mi nezabralo ani pět minut. Dopisuji poslední číslo do tabulky, rychle vše přepočítávám, abych se ujistila, že mám zapsáno všechno, strkám si tužku do kapsy a rychlým tempem se vracím zpět ke korunce na seno. Zouvám gumáky a zalézám zpět do teplého pelíšku vystlaného senem. Už je za námi dvanáct hodin. To znamená, že máme již 72 zápisů, 72× zvonil budík a já jsem si 72× obouvala gumáky. Ale dalších 72 řádků je stále prázdných a čekajících na naše záznamy. Je až neuvěřitelné, že za celý výzkum jsem si víc jak 144× obula a sundala gumáky, rozepla si spacák a prošla celý výběh. Ale stálo to za to! Bylo to těch nejlepších 24 hodin v mém životě a šla bych to toho klidně znova a znova!

Mohlo by Vás zajímat

Když si srdce vybere samo: MIGUELL

MIGUELL a Petra Krebsová V učebnicích jezdectví se uvádí, že pro mladého začínajícího jezdce je …