> Reportáže > Dostihový den evropské šlechty

Dostihový den evropské šlechty

Jen jednou za rok mají diváci v Čechách příležitost vychutnat si atmosféru tradičních slavných anglických dostihů v Ascotu, kdy dámy načechrávají slavnostní šaty a předvádějí elegantní klobouky a páni ve slušivých fracích a cylindrech tuží knírky, připravují cvikry a dalekohledy a také se baví na překážkové trati v dostihu na dřevěných koních. To vše bylo poslední dubnovou sobotu k vidění na karlovarském Hipodromu Holoubek u příležitosti setkání Evropské šlechty.

Black Canyon, Nagano Gold, Fighting Lips

* Tak běhá krása, nebo neběhá? To byla asi nejčastější otázka turfmanů, která směřovala na adresu Black Canyona (ž. P. Foret). Mimořádně líbivý tmavý hnědák DS Pegas byl žhavým kandidátem na zisk poloviny ze stotisícové dotace Jarní ceny Fredericks & von der Horst (II. kat., 2000 m) pro tříleté koně, kteří by měli pokračovat v cestě do klasických zkoušek. Dvakrát vítězný Francouz to dokázal. Udržel si dosavadní neporazitelnost a vyvrátil všeobecně zažité dostihové pravidlo. Ano, krása běhá!

Black Canyon a Nagano Gold

* Na malebné závodiště na otočku zavítal žokejský multišampión Václav Janáček. Do lázní si odskočil ze svého španělského působiště. K vítězství měl z pěti pokusů nejblíže v hlavním dostihu s Nagano Goldem. Pořádně pozlobil favorita. Zaostal za ním po boji o krátkou hlavu.

* Výkonnostně různorodá společnost byla k vidění v dostihu Order Of Innocence (III. kat., 1600 m). Sázkovým kurzům vévodil předloni třetí ve Slovenském a čtvrtý v Českém derby Aldar (ž. J. Šafář), který se na dráhu vracel po více než roční zdravotní přestávce. Své kvality potvrdil přesvědčivým pětidélkovým triumfem. Někdejší korunní princezna Jarní ceny klisen a loni ve Varech vítězná Ocara skončila třetí, za ní se nadějně ukázal debutující Facts And Figures.

Aldar a Lexceed

* Dušan Andrés již není pouze výtečný rovinový a překážkový jezdec. Čerstvě se představil jako trenér a hned slavil první úspěch. Bělouš Ned ježděný Dušanovou manželkou Jiřinou konkurenci soupeřů s vysokými ambicemi poslal do role statistů a ve svém druhém životním startu vyhrál.

* Druhého letošního prvenství, navíc dosaženého v rozmezí měsíce, dosáhl Kadmen trenérky Martiny Růžičkové ježděný žákem Adamem Florianem.

Dvojnásobný letošní vítěz Kadmen

* Nejdelší trať z celého sedmidílného rovinového programu měl Dostih Frey Consulting. Tříkilometrovou porci s naprostou jistotou ovládly amazonky. Obsadily první tři místa. První letošní plný zásah dopřála trenérce Evě Záhorové čtyřletá Raviella vedená ž. Martinou Havelkovou. Z překážkových dostihů si odskočila v cíli druhá Vědma (J. Andrésová) a třetí místo patřilo devítiletému veteránovi Shadow Moonovi (ž. I. Janáčková Koplíková).

Raviella a Vědma (zvenčí)

* Zajímavou účastnicí byla v cíli sedmá Masha trenéra Čestmíra Olehly, která ve svých šesti letech nastoupila k prvnímu životnímu startu.

* Jeden z nejdramatičtějších doběhů předvedla Camelai trenéra Ivana Kuba. V cílové rovince vyrazila z posledního místa stíhat dlouho vedoucího Custera. Na cílové pásce ho udolala s rozdílem krku.

Camelai útočí na Custera

* Druhý muž probíhajícího žokejského rovinového šampionátu Jan Verner jako jediný v průběhu úvodního lázeňského mítinku dosáhl dvou triumfů. Jestliže se v sedle Camelai hodně nadřel, vítězství s Mystic Golferem trenérky Ilony Hronové bylo lehké. Šestiletý valach dal vzpomenout na svého otce Torluse, jenž byl karlovarským rekordmanem. Třikrát dokázal zvítězit v Ceně města Karlovy Vary.

Text a foto: Marcela Kozová (dříve Klingorová)

Mohlo by Vás zajímat

Prague Playoffs 2019 – čtvrtek

Global Champions Prague Playoffs 2019 – čtvrtek Text a foto: Lenka Šilhová Zvučná jména. Nejlepší …