> Ježdění a trénink > AIVA: Letem provazovým světem

AIVA: Letem provazovým světem

Na trhu je nepřeberné množství vybavení pro koně a toho provazového obzvlášť. Čert aby se v tom vyznal. A tak vám přinášíme třídílného průvodce provazovým vybavením. Výrobce provazového vybavení AIVA vás provede veškerým provazovým příslušenstvím, dozvíte se, k čemu jaký výrobek používat, jaké jsou jeho výhody a v čem je jeho praktičnost.

Provazové ohlávky a doplňky

Provazová ohlávka je základní výbavou každého westernového jezdce. Čím dál více se však objevuje i v potřebách vyznavačů jiného typu ježdění. Nejen pro její nízkou cenu, ale také pro praktičnost (kvalitní ohlávka je vyrobena z jednoho kusu lana, takže pokud nedojde k poškození lana, je ohlávka prakticky neroztrhnutelná) či její stylový vzhled. Podívejme se tedy, kolik druhů provazových ohlávek se dá v dnešní době sehnat a na co všechno se dají používat.

Provazové ohlávky klasické

Ohlávky bez jakéhokoli typu zdobení či úprav se vyrábějí ve všech možných barevných variantách a velikostech (dokonce lze zakoupit i atypické rozměry či nechat ohlávku vyrobit na míru svému koni). Říká se, že nejvhodnější šířka lana je okolo 7 mm, lano by mělo být kulaté a pevné. Častější je však rozdělení na 6 a 8 mm, kdy tenčí ohlávky jsou ostřejší a vhodnější pro výcvik problémovějších koní, také jsou však vhodné pro pony a minipony, pro které by některým mohlo lano 8 mm připadat příliš mohutné. 8mm ohlávky se pak naopak více uplatní jako zdobené – vyniknou na nich barevné oplety.
Jako materiál se většinou používá polypropylen pro jeho dobré vlastnosti – odolává vysokému tahu, oděru (v případě roztrhnutí lze opravit zatavením nad plamenem), je dobře dostupný v celé škále barev a barvy jsou dlouhotrvající. Na výběr je až z 12 barevných odstínů. V případě zašpinění stačí ohlávku umýt ve vlažné vodě a zase je jako nová.
Zvláštním druhem klasické ohlávky je ohlávka NATURE PURE, což je pružná ohlávka ze 100% bavlny. Je vhodná hlavně pro citlivé koně a v neposlední řadě také pro vyznavače naprosto přírodního přístupu. Jejím poddruhem je taktéž bavlněná IOWA, což je levná ohlávečka z ploššího 6mm lana, která je doporučována výhradně jako pomůcka pro uzdění a odužďování, kdy se nechá pod uzdečkou po celou dobu a kůň tak nemá kdy utéct.
Provazové ohlávky obecně nejsou příliš vhodné pro klasické lonžování. Pro ježdění se doporučuje používat spíše ohlávky jezdecké, které mají pro otěže vpleteny kovové kroužky do uzlů nánosníku. Často se totiž stává, že nepřiměřeným tahem do stran dojde k povolení spodního uzlu (fiadoru) ohlávky, který je určen především pro jednotný tah vodítka.
Novinkou roku 2011 je také vplétání kovového kroužku přímo do spodního uzlu – fiadoru. Jednak to zabrání rozvázání uzlu a jednak to umožní velmi praktické zapínání vodítka. Navíc uzlík jako takový zůstane zachován, takže plní i svou estetickou funkci.

Ohlávka doplněná o čelenku

Provazové ohlávky zdobené

Zdobených ohlávek existuje několik druhů, především je to ohlávka COLOUR a ohlávka INDIANA. Zdobení je ryze estetického charakteru, i když u COLOUR například mírně zvětšuje a prakticky uceluje plochu nánosníku, takže jsou ohlávky pro koně často příjemnější. INDIANA ohlávky jsou zdobeny dvou nebo trojbarevným copánkem, oba typy pak mají i ozdobený fiador vybranými barvami. Na výběr je až z 18 odstínů barevných opletů a z mnoha INDIANA variant, které si mohou vytvořit sami zákazníci.
Nejen ke zdobeným ohlávkám se dá dokoupit veškeré příslušenství ve stejné barevné kombinaci – vodítka, otěže, lonže i uzdečky všeho druhu. Dokonce lze vybavení sladit i s vodítkem pro pejska.

Provazové ohlávky zdobené – jezdecké

Jezdecké ohlávky jsou určeny k bezudidlovému ježdění. Do uzlů nánosníku jsou vpleteny kovové kroužky, do kterých se zapínají otěže. Tyto ohlávky jsou pomocným vybavením, na které koně často velmi dobře reagují, především mají-li špatný vztah k udidlu. Je ale potřebné, aby se společně s ježděním na ohlávce kůň učil i jiným signálům – povelům nohou či sedu. Sama ohlávka práci s přiježďováním koně nesvede, je třeba zapojit se celým tělem a koně na ohlávku nejdříve přiučit.
Ohlávky se vyrábějí ve třech variantách – již zmíněná jednobarevná COLOUR, vícebarevná INDIANA, ale také DOUBLE, což je jakási zdvojená forma COLOUR. Oblíbené jsou všechny tři varianty. U COLOUR je nánosník užší než u DOUBLE, takže působí trochu ostřeji. DOUBLE je oblíbená pro své zajímavé provedení a INDIANA je taktéž velmi stylovým doplňkem.

Provazové ohlávky australské

Australské „čtyřuzlové“ ohlávky jsou také účinným výcvikovým doplňkem. Jejich používání se však doporučuje pouze profesionálům či lidem s dlouholetými zkušenostmi, jelikož působí na nos koně velmi ostře – místo dvou uzlů na nánosníku jsou vyrobeny se čtyřmi. Panují názory, že australská ohlávka může koni velmi ublížit, paradox ale je, že koni lze ublížit prakticky čímkoli, pokud se k němu nepřistupuje s láskou, respektem a pochopením. I přesto by se australské ohlávky měly dostat jen do rukou zkušenějších a používat se s rozvahou – jen tak mohou účinně plnit svou funkci.

Australská akupresurní ohlávka

Vodicí a předváděcí ohlávky

Speciálním druhem ohlávek jsou jednoduché vodicí ohlávky. Skládají se jen z nánosníkové a nátylníkové části. Jsou vhodné na každodenní použití, ale především jsou to působivé doplňky na výstavy (lze je vyrobit s opletem COLOUR nebo INDIANA). Na zakázku se vyrábějí i vodicí ohlávky se střapci, tzv. provazové předváděcí ohlávky, které se používají především pro vodění arabských koní.

Čelenky

Poslední dobou se provazové čelenky těší velké oblibě. Nejen že dokážou oživit obyčejnou provazovou uzdečku jinou barvou či zdobením, ale dají se použít i na uzdečky kožené a jejich cena je velmi příjemná. Vyrábí se v mnoha podkladových barvách a jejich oplet se dá vybrat až z 18 barevných odstínů.
Čelenky se vyrábějí klasické i zdobené, takže například čelenka INDIANA může být krásným doplňkem pro jezdeckou ohlávku se stejným zdobením. Zvláštním poddruhem je čelenka s třásněmi, která najde perfektní využití nejen během horkých letních dnů. U čelenky s třásněmi se dá určit jak podkladová barva, tak i barva opletu a barva třásní – ty mohou být zkombinovány v různých barevných škálách.
Provazové výrobky jsou praktické, stylové, podtrhnou barvu koně a vydrží klidně i několik let. Předností je jejich nízká cena a široká škála barevných možností. Navíc dnes z provazů dokážeme vyrobit všechno možné – od ohlávek po různé typy uzdeček pro bezudidlové ježdění, otěže, vodítka, martingaly, předváděcí arabské ohlávky, kombinované uzdečky pro dlouhé cesty, lonže či dokonce i „dvojvodítka“ pro vodiče dvou koní. Možností je tolik, že i my sami stále nacházíme nové a nové možnosti, které nám provazy poskytují a zákazníci nám přinášejí stále nové podněty a přání, které úspěšně realizujeme.
Příště se dozvíte o provazových klasických, kombinovaných či bezudidlových uzdečkách.

Text: Eva Knirschová
Foto: Aneta Hnyková
Vyšlo v čísle 12/2011

Mohlo by Vás zajímat

AIVA: Letem provazovým světem III.

Dnes se blíže podíváme na provazové otěže, vodítka či provazové lonže. Jsou totiž desítky možných …