> Ježdění a trénink > AIVA: Letem provazovým světem III.

AIVA: Letem provazovým světem III.

Dnes se blíže podíváme na provazové otěže, vodítka či provazové lonže. Jsou totiž desítky možných variací a rozeznat je a vybrat si ty správné výrobky pro svou potřebu může být někdy dost obtížné. Otěže, vodítka i lonže se totiž liší nejen v barevném provedení, ale také v šířce či hmotnosti provazu, navíc existuje velké množství karabinek a ne každá se do otěží nebo vodítek hodí – ne každá něco vydrží. Proto je třeba u nákupu takovýchto provazových potřeb sledovat, co kupujeme, aby nám to také chvíli posloužilo a nerozpadlo se to už po druhém použití. Nejlepší je nakoupit přímo od výrobce, který vám poradí, jaký typ výrobku si máte pro své účely zvolit.

Provazové otěže

Ne každý má provazové otěže rád, protože jsou kulaté a většinou nemají zarážky. I to se ale dá snadno vyřešit – zarážky na zakázku připevníme a hned má člověk pocit, že by otěže ani nemusely klouzat. Správné otěže ale v ruce nekloužou, jsou měkké, ale dostatečné pevné, neměly by být příliš lehké, ale ani příliš těžké. Prostě takové akorát. Každý jezdec však preferuje trochu něco jiného – někdo má drobné ruce, takže mu stačí 12mm otěže, někdo by však rád širší, hutnější. Stačí pohledat v sortimentu:
Provazové otěže s opletem COLOUR a INDIANA jsou klasické otěže s barevným opletením spojované části. Mají průměr 12 mm (na zakázku se dají objednat i 14mm), jsou z klasického polypropylenu jako ohlávky, uzdečky a další sortiment. Jsou to takové příjemné klasické otěže, které jako všechny provazové výrobky můžete vymáchat ve vodě, sněhu či bahně a pak je stačí akorát opláchnout vlažnou vodou a jsou zase jako nové. Oplety se dají sladit se všemi dalšími výrobky COLOUR nebo INDIANA. Mají připevněnou karabinku TYGR, což je praktická a pevná karabina, která se používá i u pejsků. My ji používáme do všech typů otěží.
Druhým typem otěží jsou WESTIC, otěže z jachtařského lana s jádrem. To už jsou těžší otěže často s větším průměrem (14 nebo 16 mm v závislosti na barevném provedení), které jsou zakončeny smyčkou z hrubé kůže, na které může nebo nemusí být nasazena karabina – podle toho, zda jezdci stačí mít na udidlový kroužek připevněnu kůži (podobně jako u kožených otěží), nebo trvá na karabince (například vhodná pro jezdecké ohlávky, bezudidlové uzdečky a další, kde otěže nejsou přímo v udidlovém kroužku, ale v nějakém pomocném laně apod.). Westic existují v mnoha provedeních – aktuálně vyrábíme například červenobílé, které mají velmi jemný povrch hebký a měkký jako bavlna. Je to však umělé vlákno, takže toho oproti bavlně vydrží mnohem více.
Dalším typem praktických otěží je MECATÉ, lano zakončené střapcem na jedné straně a koženou práskačkou na straně druhé. Je jej možné vyrobit v mnoha délkách, průměrech i barvách, do střapců lze připevnit barevné oplety, takže to může být i krásný barevný doplněk určený k jízdě na bosalu či na provazové ohlávce. Mecaté se na ohlávku nebo bosal upevňuje speciálním uzlem.

Vodítka

Vodítka lze vyrobit snad na všechny možné způsoby. Různé délky, šířky, oplety či karabinky. Můžete si nechat vyrobit vodítko v barvách do sady k ohlávce či uzdečce. Co je ale důležité – jak vybrat karabinu? Nejdříve je třeba se podívat na to, jakého koníka budete vodit. Pokud je to hříbě, určitě je třeba zvolit karabinku lehčí. Takovým typem je například karabina „HÁK“ neboli horolezecká karabina, která sice není nějak extra hezká, ale je ze železa, je lehká a hlavně pokud už se náhodou zlomí, jde ji jednoduše vyměnit (u jiných karabin můžete většinou vodítko vyhodit). Praktickou všestrannou karabinkou je SNAP (lze objednat i v mosazném provedení), která je  o trochu těžší než HÁK, ale ne natolik těžká, aby vadila menším koním. Z těch těžších karabin, které jsou vhodné už pro větší koně, je to především karabina SNAP MAX nebo PANIC, což je praktická pomůcka – má pojistku, takže v případě, že by se vám kůň splašil a nemohli byste jej udržet, stačí zatáhnout za pojistku a karabina se otevře. Kdyby koni zůstalo vodítko připnuté na ohlávce, hrozilo by jeho poranění – mohl by zakopnout nebo na vodítko šlápnout apod.
Kromě karabin bývá dalším problémem prasknutí přezky, která drží karabinu a vodítko pohromadě. Někteří koně mají takovou sílu, že vodítko jednoduše zničí. Pro takové jsou tu pak dvě možnosti – buď požádat o výrobu vodítka „s uzlem navíc“, nebo si objednat vodítko SNAKE. Uzel navíc je vlastně pojistný uzel, kterým se nejdříve sváže karabina k vodítku a poté se teprve konce zpevní přezkou. Tak se zabrání tomu, aby tah koně šel do přezky – uzel se rozhodně neroztrhne. Naproti tomu vodítko SNAKE je luxusní vodítko v délce 2,5 m spletené z dvou šestimetrových lan a nemá žádnou přezku – karabina je do vodítka jednoduše zapletena a prakticky není možné vodítko roztrhnout. Navíc je to opravdu mohutné vodítko velmi příjemné do ruky a dá se různě modifikovat – zajímavé je například SNAKE pro vedení dvou koní, kdy z konce vodítka vycházejí dvě asi 70cm části, obě zakončené karabinami. Jednoduše tak z ohrady odvedete dva koně (ale pozor – je třeba je chůzi ve dvou trochu naučit).
Zajímavou variantou jsou dvoukoncová vodítka, která jsou velmi praktická. Na jeden konec připnete koně na ohlávce či uzdečce a druhý konec jednoduše zapnete o mříž boxu nebo obepnete trám dřevěné ohrady či strom. Rychle a prakticky, žádné zavazování. Dvoumetrová dvoukoncová vodítka se dají také používat jako provizorní otěže pro menší koně a poníky, samozřejmě lze vyrobit i delší nebo kratší.

Vodítko SNAKE s ohlávkou

Lonže

Provazové lonže, také nazývané jako lonže pro přirozenou komunikaci, jsou vyráběny v mnoha různých provedeních. Jako u otěží a vodítek, tak i u lonží platí, že každý dává přednost jiné délce, jinému průměru, hmotnosti či karabině. Snažíme se vyhovět všem možným požadavkům – lonže vyrábíme v různé délce, průměru i hmotnosti. Stačí se s námi dohodnout, jakou máte představu o barvách a provedení a na co všechno by měla být lonž používána, a pak už se dá vyrobit přímo na míru. Provazové lonže používá mnoho profesionálů, kteří pracují podle metod přirozené komunikace. Hmotnost lonže by měla zlepšit kontakt a práci s koněm (samozřejmě při používání společně s provazovou ohlávkou – kvůli akupresurním bodům, na které ohlávka působí), lonž se může stát vaším každodenním pomocníkem ve výcviku.

Lonž s opletem INDIANA

Závěr

Provazové výrobky mají tolik variací, že si vybere skoro každý. Vždy se dá vymyslet něco speciálního, co vám usnadní práci. Výhodou je, že se provazové potřeby dají vyrobit na míru koni i jezdci a jejich cena je více než příznivá. Jsou barevné a příjemně měkké a věřím, že snad neexistuje koňák, který by doma neměl aspoň jednu provazovou věc – ať už je to ohlávka, uzdečka či jen obyčejné vodítko.

Text: Eva Knirschová
Foto: Aneta Hnyková
Vyšlo v čísle 2/2012

Mohlo by Vás zajímat

AIVA: Letem provazovým světem II.

Tentokrát se s výrobci provazového vybavení AIVA podíváme na různé typy uzdeček. Provazy totiž mají široké …