> Ježdění a trénink > AIVA: Letem provazovým světem II.

AIVA: Letem provazovým světem II.

Tentokrát se s výrobci provazového vybavení AIVA podíváme na různé typy uzdeček. Provazy totiž mají široké využití a dá se z nich umotat takřka cokoli si vzpomenete. Níže uvedené typy tedy nejsou konečné – lze vyrobit uzdečky i s nánosníkem, lomenou westernovou čelenkou, lze vyrobit i uzdečky přesně na míru konkrétnímu koni, aby plnila co nejlépe svůj účel a působila na správná místa tak, jak má. Nemluvě o velkém množství barevných možností, snadnému čištění a příznivé ceně.

Uzdečky klasické

Klasické provazové uzdečky mají stejnou stavbu jako známější kožené uzdečky, akorát jejich součástí zpravidla není nánosník. Je to jednak proto, že westernoví jezdci mají raději beznánosníkové uzdění, jednak proto, že se o sebe provazy v místě křížení lehce odírají. Je ale i tak možné na míru nánosník zhotovit, chce to pak ale tenčí materiál a nejlépe nějaký extra odolný (jachtařská či jiná profesionální lana apod.). Speciální variantou jsou dvoubarevné uzdečky, kdy se jednotlivé části (lícnice, čelenka) mohou vyrobit v různých barvách, například černý základ a červená či žlutá čelenka, to je velmi působivá kombinace. Tyto dvoubarevné klasické uzdečky je každopádně možné objednat pouze na zakázku.
Klasické uzdečky jsou velmi oblíbené jednak pro svou velmi nízkou cenu, ale také se s nimi dá vyvádět všechno možné – s přehledem vydrží plavení, déšť, horko či zimu a není problém je v případě zašpinění přeprat ve vlažné vodě. Špína je hned pryč a uzdečka zase vypadá jako nová. K uzdečce se dají dokoupit i stejně barevné otěže, vodítka či další potřeby do sady.

Uzdečky zdobené

Zdobené uzdečky mají stejnou stavbu jako ty klasické, ale jejich předností je jistě krásnější vzhled. Čelenky a lícnice se oplétají opletem COLOUR nebo INDIANA, takže není problém kombinovat i nevšední varianty (hnědý podklad – modrý oplet apod.). Oplet COLOUR je jednobarevný a je možné vybírat až z 18 barev. Oplet INDIANA je pak dvou nebo trojbarevný copánek, jehož barvy je možné si libovolně ze základních 18 zkombinovat.

Kombinované uzdečky

Kombinované uzdečky 3 v 1 jsou ideálním řešením pro cestovatele či prakticky založené jezdce. Základem je ohlávka, která má vpleteny kroužky do nánosníku – dá se používat i jako ohlávka jezdecká. Navíc je k uzdečce přidána i čelenka a lícnice, které jsou připevněny karabinkami – dají se lehce odepnout a z uzdečky se stává plnohodnotná jezdecká či klasická ohlávka.
Tyto uzdečky lze samozřejmě objednávat i ve variantách COLOUR a INDIANA, takže investovat do 3 v 1 uzdečky s krásným opletem se určitě vyplatí, ať už na cesty, vodění či bezudidlové ježdění, je praktická, odolná, lehká a stylová.

Kombinovaná uzdečka 3v1

Bezudidlové uzdečky

Bezudidlové ježdění si získává stále větší oblibu. Ať už jsou to bosaly, jezdecké ohlávky či hackamore, každý styl ježdění má jistě svá pro a proti, navíc je každý kůň jedinečný a na každého proto působí různé typy bezudidlového ježdění jinak. Provazová bezudidlová uzdečka je v oboru bezudidlového ježdění velmi levná, takže pokud hledáte ten nejlepší způsob, jak s koněm pracovat bez udidla, stojí za to ji zkusit – v případě, že koníkovi nebude sedět, není těžké ji zase dále prodat. Každopádně na tuto bezudidlovou uzdečku jsou převážně velmi kladné reakce. Překřížená lana pod bradou koně působí tah na týl a kůň na ní velice dobře spolupracuje. Jednak nemá v hubě udidlo, takže mu uzdečka dovoluje jistou svobodu, kůň se pak učí spíše spolupracovat než jen poslouchat a podřizovat se tlaku a bolesti.
Všechny typy bezudidlových uzdeček mají opletený nánosník, buď stylem DOUBLE, který je dvojitý, zvětšuje plochu nánosníku a je příjemný na dotek, nebo stylem INDIANA, který plní spíše estetickou funkci, ale alespoň spojuje obě nánosníková lana dohromady a ty pak působí jednolitější tlak.

Bezudidlová uzdečka s opletem zvládne i plavení

Doplňky k uzdečkám

Je spousta doplňků, které se dají k provazovému vybavení použít. Co se týče uzdeček, jsou to právě provazové čelenky, o kterých byla řeč v minulém díle. Máte-li jezdecké vybavení více barev, není nic jednoduššího než si pořídit černou provazovou uzdečku a k ní několik barevných čelenek. Vždy si můžete vybrat tu, do které daný den koníka ladíte.
Dalším doplňkem je provazový martingal, který se dá vyrobit v barvách uzdečky a dohromady s otěžemi tvoří stylovou sadu. Nakonec je třeba zmínit i provazový nánosník ve stylu bosalu, který má dvě smyčky, kterými se uchytí na lícnice westernové uzdečky. Má mnoho podob – od střapce pod bradou koně až po vpletené kroužky pro uchycení otěží – záleží jen na vás, k čemu všemu jej pak chcete využívat.
V příštím díle se podíváme na různé typy provazových otěží „Mecaté“ či na vodítka s různými typy karabin.

Text: Eva Knirschová
Foto: Aneta Hnyková
Vyšlo v čísle 1/2012

Mohlo by Vás zajímat

AIVA: Letem provazovým světem III.

Dnes se blíže podíváme na provazové otěže, vodítka či provazové lonže. Jsou totiž desítky možných …